VUGD brīdina: Ledus ir bīstams!

© f64

Iestājoties siltākam laikam, Latvijas ūdenstilpnēs samazinās ledus biezums un ledus kļūst trauslāks, palielinās ielūšanas iespēja ledū, tāpēc Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina cilvēkus neriskēt ar savu veselību un dzīvību un nestaigāt pa nedrošo ledu, kā arī zemledus makšķerniekiem rūpīgi izvērtēt izvēlēto makšķerēšanas vietu.

Pavasarī ledus visneizturīgākais ir vietās, kur ūdenskrātuvēs ietek siltāks rūpnieciski izmantots ūdens, upju grīvās un sašaurinājumos, kuģošanas ceļos, zvejnieku izcirsto āliņģu vietās. Ledus izturību mazina arī iesalušas niedres, krūmi vai citi priekšmeti.

Diemžēl pieaugušie, staigājot pa ledu un makšķerējot, rada nepareizu priekšstatu bērniem un pusaudžiem un ar savu rīcību netieši mudina arī viņus paslidināties pa ledu. VUGD aicina vecākus un skolotājus ar bērniem un pusaudžiem pārrunāt par to, cik bīstamas ir rotaļas uz ledus un cik bēdīgas sekas var būt šai pārdrošībai. Tāpat baudot saulainās brīvdienas, kategoriski ir aizliegts pastaigāties Jūrmalā vai citās ūdens tilpnēs pa ledu. Dabas skaistumu ir iespējams baudīt no krasta, tādējādi pasargājot savu un tuvinieku veselību un dzīvību.

Tā, piemēram, ceturtdien 14.martā VUGD izbrauca uz notikuma vietu četras reizes, kad bija saņemta informācija, ka cilvēkiem uz ledus nepieciešama palīdzība. No rīta plkst. 9.42 tika saņemta informācija, ka Jēkabpilī uz Daugavas ledus aptuveni 30 metrus no krasta atrodas jaunietis, kurš plānā ledus dēļ nespēj nokļūt krastā. Glābēji nokļuva pie jaunieša un nogādājuši viņu drošībā. Jūrmalā pie Gaujas ielas un Dubultu prospekta jūrā ledū ielūzis 12 gadus vecs zēns. Viņš krastā izkļuvis pats pirms glābēju ierašanās un nodots mediķu aprūpē. Divas reizes tika saņemta arī informācija par zemledus makšķerniekiem jūrā uz ledus, bet, ierodoties glābējiem, apdraudējums nav konstatēts.

Ja pamanāt ledū ielūzušu cilvēku, nekavējoties jāizsauc glābēji, zvanot uz tālruņa numuru 112. Lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no 2- 5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, jāievēro, ka vienam no otra jāatrodas 2-3 m attālumā. Izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam. Pirms steidzaties kādam palīgā, izvērtējiet, vai zināt kā to darīt

VUGD iedzīvotājus aicina nepaiet vienaldzīgi garām, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu - brīdiniet viņus par bīstamību, bet, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta un var rasties problēmas atgriezties atpakaļ, kā arī, ja cilvēks ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet glābšanas dienestam pa tālruni 112.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais