Lokenbahs: Regulators nespēj ietekmēt tarifus

© f64

Regulators nevar ietekmēt tarifus un laika apstākļus, tāpēc siltuma maksas samazināšana saskatāma māju siltināšanā, intervijā laikrakstam "Dienas bizness" stāsta Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) vadītājs Valdis Lokenbahs.

Lokenbahs skaidro, ka tarifu noteikšanā regulators vadās no tā, ko tam uzdevis likums. "Kopumā ir jānodala divas lietas - resursu cena un pakalpojuma sniegšanas izmaksas. Mūsu iespējas ietekmēt importētās enerģijas cenas ir vienādas ar nulli. Tas, kas tiek regulēts, ir pakalpojuma izmaksas, kas gan veido mazāko daļu no tarifa. Piemēram, gāzes tarifi nav mainīti kopš 2008. gada, proti, nav mainījusies apstiprinātā tarifu tabula. Taču piemērojamie tarifi mainās atbilstoši gāzes tirdzniecības cenai, kas šo gadu laikā ir piedzīvojusi gan kāpumus, gan kritumus," laikrakstam paudis SPRK vadītājs.

Viņš norādīja, ka pamatprincips, apstiprinot tarifus, ir tāds, ka izmaksām ir jābūt ekonomiski pamatotām. "Attiecībā uz lielajiem pakalpojumu sniedzējiem jāatceras, ka tiem ir pienākums rīkot iepirkumus. Tāpēc skatāmies, kā tas ir veikts. Piemēram, siltumapgādē pērn esam nodrošinājuši vairāk nekā 1,5 miljonu latu ietaupījumu," sacīja Lokenbahs.

"Siltuma tarifs ir noteikts par vienu siltumenerģijas vienību, bet pie lieliem mīnusiem, lai sasildītu mājokli, ir nepieciešams daudz vairāk siltuma. Rīgā siltuma tarifs ir viens, taču rēķini iedzīvotājiem dažādās mājās atšķiras. Tāpēc aktuāls ir jautājums, cik lietderīgi varam novadīt siltumu. Es nezinu, kam ir jānotiek, lai cilvēki saprastu, ka atbilde ir māju siltināšanā," uzsvēra SPRK vadītājs.

Latvijā

Valsts kontrole revīzijā secinājusi, ka Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta (EKII) līdzekļu izlietojums netiek plānots izmaksu efektīvā veidā – siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazināšana nenotiek ar mazāko finanšu līdzekļu izlietojumu. Turklāt pieejamais finansējums ilgstoši netiek izmantots klimata pārmaiņu mazināšanai, līdz 2023. gada beigām uzkrājot jau 320 miljonus eiro, tādējādi neveicinot Latvijai noteikto SEG emisiju samazināšanas mērķu sasniegšanu.

Svarīgākais