Atbalsta autoratlīdzību iekasēšanu par izpildījumu, kas nes "tiešu komerciālu labumu"

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija šodien atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā, kas paredz autoratlīdzības tarifu iekasēšanu par autordarbu izpildījumu situācijās, kur tiek gūts "tiešs komerciāls labums", un šos grozījumus virzīs tālāk uz otro lasījumu Saeimas plenārsēdē.

Vienlaikus komisija atbalstīja grozījumu pantu, kas arī paredz atlīdzību par autordarbu izpildīšanu, balstoties uz citiem ekonomiski pamatotiem objektīviem kritērijiem, kuri ir pietiekami skaidri un kuru piemērošana nav saistīta ar nesamērīgu autortiesību kolektīvo pārvaldīšanas organizāciju administratīvo nastu.

Balsojums notika pēc garākām debatēm, kurās piedalījās gan komisijas locekļi - deputāti, gan pieaicinātie dažādu nozaru organizāciju pārstāvji. Izskanēja vairāki viedokļi, ka tarifu piemērošana publiskam izpildījumam ir stingri jāpiemēro tam, vai tādējādi tiešu komerciālu labumu gūst tas, kas organizē, piemēram, mūzikas atskaņošanu.

Debatēs arī izskanēja, ka ir nepieciešams precizēt principus, pēc kuriem prasa autoratlīdzību par nekomerciāliem pasākumiem, piemēram, labdarības koncertiem un mākslinieku uzstāšanas kādas politiskas partijas pasākumā, kas kļūs aktuāli gan pirms pašvaldību vēlēšanām, gan sakarā ar 2014.gada Saeimas vēlēšanām.

AKKA/LAA izpilddirektore Inese Paklone, uzrunājot komisiju, teica, ka šāds formulējums par "tiešu komerciālu labumu", viņasprāt, "ierobežo Bernes konvenciju" un arī atšķiras no topošās Eiropas Savienības (ES) direktīvas, kur runa ir par plašām vadlīnijām tarifu veidošanai, kas saistās ar "mantiska labuma" gūšanas kritēriju. Arī apspriežamā likuma grozījuma tekstā, kuru komisija nobalsoja mainīt uz formulējumu "tiešs komerciāls labums", bija formulējums "mantisks labums".

Savukārt Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes loceklis Normunds Bergs teica, ka autortiesību likums jāredz kā "monopolu regulēšanas" likums, ar kuru jācenšas ierobežot, viņaprāt, autoratlīdzību kolektīvo pārvaldības organizāciju patvaļu.

Debašu gaitā izskanēja atsauces uz tādiem iespējamiem autortiesību tarifu iekasēšanas gadījumiem kā autobusa šoferiem, kuri klausās mūziku, bet to dzird pasažieri, kā arī uz radio skanēšanu slimnīcas palātā vai, kā izteicās kādas nozares organizācijas pārstāvis, -"pie mirējiem".

Uzstājoties šodienas komisijas sēdē, Kultūras ministrijas (KM) juriskonsults autortiesību un blakustiesību jomā Rihards Gulbis gan teica, ka tieši uz šādiem gadījumiem neattiecas "publiskā izpildījuma definīcija", par ko komisijā jau agrāk debatēts un lemts.

Vienlaikus komisija noraidīja grozījumu projektu, kas būtu paredzējis, ka autoratlīdzību kolektīvām pārvaldības organizācijām, tostarp Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūras/ Latvijas Autoru apvienības (AKKA/LAA) būtu jāsasauc biedru sapulce reizi gadā, nevis reizi trīs gados, kā to patlaban paredz AKKA/LAA statūti.

Komentējot grozījumu projektu, Paklone teica, ka AKKA/LAA 12 gadus esot rīkojusi gada sapulces, taču sadūrusies ar grūtībām savākt biedru kvorumu, tādējādi radot nevajadzīgus izdevumus un administratīvu slodzi. Pēc tam nolemts gada sapulces rīkot ik pa trīs gadiem, un biedri esot ar to apmierināti un biežākas sapulces nepieprasot, jo, kā teica Paklone, uzskatot, ka organizācijas darbs rit labi.

Komisijas loceklis Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK) gan sacīja, ka biežākas biedru sapulces un atskaitīšanās sabiedrībai "uzlabotu AKKA/LAA" tēlu. Valda uzskats, kuram deputāts personīgi nepiekrīt, ka " AKKA/LAA esot " kāda nejauka organizācija"" un biedru sapulces reizi gadā kliedētu šādu priekšstatu.

Latvijā

Daudziem Latvijas un ārvalstu iedzīvotājiem no 1. janvāra iznāks saskarties ar pārsteigumu, ka valsts pārvaldes pakalpojumu portālam “latvija.lv” vairs nevarēs piekļūt ar populāro autentificēšanās metodi, izmantojot internetbanku. Tāpēc labāk laikus saprast, kas notiek, un rīkoties tā, lai rodas mazāk neērtību.

Svarīgākais