Nodokļa atlaide daudzbērnu ģimenēm: tikai dzīvokļa īpašniekiem

Rīdziniece Inga ir trīs bērnu mamma. Dzīvokli privatizēja vīramāte, un tagad abas ģimenes tajā dzīvo. Komunālie un visi citi maksājumi ir jaunās ģimenes pārziņā. Dzīvoklī visi ir arī deklarēti, bet nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atlaidi kā daudzbērnu ģimene saņemt nevar.

«Man apnikuši tie stāsti par to, kā valsts rūpējas par daudzbērnu ģimenēm. Saprotu, ka vīramāte ir dzīvokļa īpašniece, bet kāpēc nodokļa atlaidi nevar piemērot šim īpašumam, ja tajā deklarēta daudzbērnu ģimene? Var taču pārliecināties, ka šī ir mūsu vienīgā dzīvesvieta. Vai kāds baidās, ka es ar bērniem piedeklarēšos pie kāda miljonāra un viņš saņems lielu atlaidi? Domāju, ka ir daudz tādu ģimeņu, kas dzīvo vecāku īpašumā. Jo tad, kad varēja privatizēt, es biju skolniece. Ko tad es tolaik lai privatizētu?» saka Inga.

Finanšu ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Aleksis Jarockis atsaucas uz likumu Par nekustamā īpašuma nodokli. Tajā juridiski korekti, bet gana samudžināti ir noteikts regulējums, kas paredz, ka nekustamā īpašuma nodokļa summa ir samazināma par 50 procentiem no aprēķinātās nodokļa summas, bet ne vairāk par 300 latiem. Jāpiebilst, ka Rīgas pašvaldība ir piešķīrusi NĪN atvieglojumu daudzbērnu ģimenēm 90 procentu apmērā no aprēķinātās nodokļa summas.

Šādu atvieglojumu par dzīvojamām mājām un tām piekritīgo zemi var saņemt tad, ja šai personai (pašai vai kopā ar laulāto) vai tās laulātajam taksācijas gada 1. janvārī ir trīs vai vairāk bērnu vecumā līdz 18 gadiem (arī aizbildnībā esoši vai audžuģimenē ievietoti bērni) un ja personai vai tās laulātajam šajā objektā ir deklarētā dzīvesvieta kopā ar vismaz trim no minētajiem bērniem. Minēto atvieglojumu laulātajam piemēro arī gadījumā, ja nekustamā īpašuma īpašnieks vai tiesiskais valdītājs ir kāds no šajā panta daļā minētajiem bērniem.

Citiem vārdiem sakot, nodokļa atvieglojumi tiek piešķirti NĪN maksātājam – tātad fiziskai personai, kura ir konkrētā īpašuma īpašnieks. Līdz ar to NĪN atvieglojums pienākas tai daudzbērnu ģimenei, kurā kāds no tās locekļiem (vecākiem vai bērniem) ir konkrētā nekustamā īpašuma īpašnieks un tam (vai tā laulātajam) kopā ar vismaz trim no minētajiem bērniem šajā īpašumā ir reģistrēta deklarētā dzīvesvieta, skaidro A. Jarockis.

Nekustamā īpašuma īpašniekam ir tiesības sev piederošo īpašumu izīrēt citai personai. Šādās situācijās īpašnieks ar īrnieku vienojas par dažādu maksājumu veikšanas kārtību. Attiecības starp īpašnieku un īrnieku regulē likums Par dzīvojamo telpu īri, atgādina A. Jarockis. Diez vai Ingas gadījumā vīramāte ir noslēgusi vienošanos par maksājumu veikšanu. Viņas dēls un vedekla maksā par visu, tajā skaitā NĪN, jo omītei ir tikai pensija.

«Vēršam uzmanību uz to, ka neatkarīgi no tā, kurš reāli praksē veic dažādus norēķinus, šo norēķinu neveikšanas gadījumā nesamaksāto maksājumu piedziņa tiks vērsta pret konkrētā īpašuma īpašnieku, t. i., jebkurā situācijā par nepieciešamo nodokļu maksājumu nomaksu ir atbildīgs pats īpašnieks,» brīdina A. Jarockis.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais