Pieļauj arī valsts pārvaldes nodarbināto skaita mazināšanu

Ieviešot pārmaiņas valsts pārvaldē, netiek izslēgta arī nodarbināto skaita samazināšana, ja radīsies secinājumi, ka tas ir nepieciešams.

Valsts kancelejas direktores vietniece Eva Upīte šodien žurnālistiem stāstīja, ka ar koncepciju galvenokārt ir plānots sakārtot valsts pārvaldi kopumā. Ja, ieviešot koncepciju, tiks secināts, ka darbinieku skaits ir par lielu, tad tas tiks samazināts. "Šīs koncepcijas pašmērķis nav ne samazināt, ne palielināt darbinieku skaitu," skaidroja Upīte.

Viņa piebilda, ka koncepcijas mērķis ir orientēt valsts pārvaldē strādājošos orientēt uz konkrētu mērķu sasniegšanu un mainīt domāšanas veidu valsts pārvaldē. Nodarbinātajiem būs jāsāk domāt pēc vienas pieturas principa, lai maksimāli palīdzētu iedzīvotājiem atrisināt konkrētos jautājumus. Upīte atzina, ka patlaban valsts pārvaldē nodarbinātajiem ir demotivēta attieksme, cilvēki paši nezina, kādi ir viņu mērķi un arī paši uzskata, ka notiek tikai procesu atražošana.

Pagājušā gada pirmajā pusē veiktajā pētījumā atklājies, ka vairāk nekā 50% valsts pārvaldē nodarbināto atzinuši, ka civildienesta sistēma nav pietiekami efektīva un nenodrošina ne darba rezultātus, ne arī kvalitāti, atklāja pētniece Iveta Baltiņa. Savukārt 73% aptaujāto pauduši uzskatu, ka valsts pārvaldē par vienādiem pienākumiem dažādās iestādēs nav iespējams saņemt vienādu atalgojumu.

Savukārt Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvis Jānis Butkevičs uzsvēra, ka būtu jāpanāk, ka atalgojums ir viens no būtiskākajiem faktoriem valsts pārvaldē, bet darbinieku atlasē būtu jāpiesaista profesionālas personāla atlases kompānijas no privātā sektora. Kā labu piemēru valsts pārvaldes darba organizēšanai viņš minēja Singapūru, norādot, ka arī Latvijā ir visas iespējas sasniegt šādu līmeni.

Jau ziņots, ka Valsts kancelejas izstrādātā valsts pārvaldes cilvēkresursu koncepcija paredz ieviest modernu pieeju, lai valsts pārvaldē noturētu un motivētu augsta līmeņa profesionāļus. Tāpat šī koncepcija paredz piesaistīt darbam valsts pārvaldē profesionālus cilvēkus saistībā ar Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē 2015.gadā.

Koncepcijā piedāvāti jauni elementi valsts pārvaldēs darbinieku motivēšanai, piemēram, tie, kuri sasniegs izcilus rezultātus, tiks materiāli stimulēti, kā arī plānots izmantot attālinātā darba iespējas. Tāpat ir plānots veicināt jauniešu nodarbinātību, piedāvājot jauniešu stažēšanās programmu, kā arī programmu, lai veicinātu profesionāļu atgriešanos valsts pārvaldē, tostarp ārvalstīs mītošo.

Īpašas metodes paredzētas darbinieku atlasei darbam valsts pārvaldē, piemēram, augsta līmeņa vadītāju atlasē piesaistīt arī personāla atlases profesionāļus. Tāpat valsts pārvaldē būs vienoti darbinieku atlases principi.

Darba efektivitātes uzlabošanai plānots ieviest darba laika uzskaiti un uz rezultātu orientētu darba izpildes sistēmu. Koncepcijā arī paredzēts pilnveidot valsts pārvaldes darba samaksas sistēmu, sasaistot mainīgo atalgojuma sadaļu ar darba izpildi, sašaurinot mēnešalgu diapazonu, piedāvājot līdzvērtīgu sociālo garantiju apjomu visiem valsts pārvaldē nodarbinātajiem.

Politikas plānošanā Valsts kanceleja piedāvā atbalstīt variantu, kas paredz cilvēkresursu attīstības politikas un valsts sektora darba samaksas politikas nodalīšanu jeb saglabāt jau esošo situāciju. Savukārt politikas ieviešanā paredzēts atbalstīt variantu, kas paredz cilvēkresursu attīstības politikas ieviešanas funkcijas stiprināšanu Valsts kancelejā, kas iekļauj tādus pasākumus kā centralizēta profesionālā atlase, rotācijas un karjeras attīstības sistēma, talantu vadība, metodiskā vadība. Ja tiek atbalstīts šis variants, tad Valsts administrācijas skolai nākamgad papildus būtu nepieciešami vēl 108 900 latu, aprēķinājusi Valsts kanceleja.

Šī koncepcija attieksies uz kopumā 32 000 ministriju un to padotības iestāžu darbiniekiem.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais