Ainārs Dimants izdiedelējis sev lielāku algu

© f64

Ir izdevīgi strādāt Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP), ja valdība un Saeima rūpējas par padomes locekļu konkurētspējīgu atalgošanu pat tad, ja viņi to neprasa.

Vismaz padomes priekšsēdētājs Ainārs Dimants Neatkarīgajai apgalvo, ka viņam nav zināms, kas virzījis rosinājumu palielināt viņa algu. A. Dimants arī nekomentē pamatojumu, ar kādu viņa alga paaugstināta. «Man nevienam nekas nav jāpaskaidro,» norāda A. Dimants – valsts amatpersona, kuras ievēlēšanu sabiedrība deleģējusi Saeimas deputātiem.

Bet patiesībā NEPLP priekšnieks nevēlas afišēt, ka pats sev izprasījis algas pielikumu. Pērn 23. martā viņš vērsās pie Finanšu ministrijas ar žēlabainu vēstuli, kurā citastarp minēts:

«[Likumā] noteiktie koeficienti NEPLP locekļu atalgojumam ir neadekvāti zemi iepretī Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā noteiktajai atbildībai par nozari.» Skaidrots arī, ka padomes locekļiem šis ir pamatdarbs, uz ko attiecas dažādi amatu apvienošanas ierobežojumi. «Turpinot uzsākto darbu pie nākamā gada budžeta sagatavošanas, nepieciešams pieņemt pozitīvus lēmumus šajā jautājumā,» vēstulē prasīja A. Dimants, un viņa lūgšanas tapa uzklausītas.

No 1. janvāra algas tiek palielinātas visiem padomes locekļiem, jo spēkā stājušies grozījumi Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā. Valdībai sniegtajā resora paskaidrojumā par valsts pamatbudžeta līdzekļu pieprasījumu aplēsts, ka šogad NEPLP atlīdzībā papildus izmaksās vairāk nekā 43 tūkstošus latu un kopējais atlīdzības fonds būs gandrīz piektā daļa no miljona. Plānotais pieaugums salīdzinājumā ar 2012. gadu ir 28%.

Grozījumi likumā tika virzīti pērnā gada nogalē steidzamības kārtā. Kāpēc TV un radio uzraugiem jāsaņem dāsnākas algas – par kādu īpašu veikumu vai nopelniem, NEPLP priekšsēdētājs nekomentē: «Lasiet pamatojumā! Bet mēs to pamatojumu neesam virzījuši (..) Mēs sev algas neizmaksājam.»

A. Dimanta piesaukto pamatojumu izdevās atrast grozītā likuma anotācijā, un tās autors ir Finanšu ministrija. Taču – kā uzver ministrijas preses dienests – iniciatīva piederējusi pašam A. Dimantam: «Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes kompetencē ir nodrošināt sociāli nozīmīgas informācijas vispārēju pieejamību un netraucētu brīvas, demokrātiskas diskusijas uzturēšanu un attīstību. Lai nodrošinātu iepriekšminēto funkciju sekmīgu īstenošanu, nepieciešams nodrošināt Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes locekļiem konkurētspējīgu atalgojumu.»

Lai arī cik izdomāti vai objektīvi būtu valsts dāsnuma iemesli, skaidrs, ka padomes labklājība augs. NEPLP finansiste Viviāna Zepa informē, ka pēc atalgojuma koeficientu maiņas padomes priekšsēdētājs

A. Dimants saņems 1318 latus mēnesī (līdz šim 1196 lati). Priekšsēdētāja vietniece Aija Dulevska saņems 1252 latus (līdz šim 1178 lati). Bet ievērojamākais atalgojuma pieaugums ticis NEPLP locekļiem Gintam Grūbem, Dainim Mjartānam un Ivaram Zviedrim. Viņi saņems 1095 latus mēnesī līdzšinējo 749 latu vietā.