Pēdējo desmit gadu laikā policijai nav izdevies atrast 366 bezvēsts pazudušas personas

© Andrejs Terentjevs

Neskatoties uz policijas pūlēm, pēdējo desmit gadu laikā nav izdevies atrast 366 bezvēsts pazudušas personas, tostarp 37 nepilngadīgos, liecina Valsts policijas (VP) apkopotā informācija.

Pagājušā gadā meklēšanā izsludinātas 713 personas, no tām atrastas 590. Pērn meklēšanā bija 329 nepilngadīgie, no kuriem atrasts 301.

Prakse liecina, ka daudzi no meklēšanā izsludinātajiem pusaudžiem aizbēguši no mājām, internātiem un sociālās aprūpes centriem. Lielākoties tie ir bērni vecumā no 14 līdz 16 gadiem. Daudzi no viņiem ir vienkārši klaiņotāji, aģentūrai LETA atzina VP Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Sintija Virse. "Ir daļa tādu, kas no mājas aiziet pēc strīda ar vecākiem, bet pēc neilga laika atgriežas," norādīja Virse.

Bezvēsts pazudušie pieaugušie pārsvarā ir veci cilvēki, kuri nereti mežā apmaldās ogošanas un sēņošanas laikā, vai tādi, kuri aizbrauc no Latvijas un tuviniekiem speciāli nedod par sevi ziņu. Tāpat ir pieaugušie, kuri noslīkuši vai izdarījuši pašnāvību, piemēram, mežā, bet viņu līķus nav izdevies atrast.

"Ir bijuši gadījumi, kad persona ārvalstī pastrādā noziegumu un tiek ievietota cietumā, bet radiniekiem par to nav informācijas. Tas ir reti, bet ir tādi cilvēki, kas kļuvuši par nozieguma upuriem, un viņu mirstīgās atliekas tiek atrastas vēlāk," piebilda Virse.

Virse atzina, ka policija joprojām meklē trīs jauniešus, kuru pazušana izpelnījās plašu sabiedrības ievērību. Likumsargiem nav izdevies atrast 1998. gadā dzimušo Lauru Strazdiņu, kura 2005.gadā nepārnāca mājās Aizkraukles pagastā. Meklēšanā joprojām ir 1990.gadā dzimusī Annemarija Indāne, kura pazuda 2006.gadā, un 2004.gadā pazudušais tolaik 13 gadus vecais Anrijs Andrejevs, kurš ir pazīstamās grupas "Opus Pro" solista Aleksa dēls.

"Šo cilvēku meklēšanas pasākumi tiek turpināti. Saistībā ar viņu pazušanu policija analizē visas iespējamas versijas," uzsvēra policijas pārstāve.

Saskaņā ar policijas iekšējo normatīvo aktu pazudušo personu meklēšanas termiņš ir desmit gadi no meklēšanas lietas ierosināšanas. Ja pazudušais bija sasniedzis 70 gadu vecumu, tad meklēšanas termiņš ir pieci gadi.

Termiņa atzīmes sasniegšana gan automātiski nenozīmē, ka persona vairs netiek meklēta. Datubāzēs joprojām ir atrodama informācija par pazudušo cilvēku, tāpat policija pārbaudīs ikvienu informāciju, kas dos norādes par cilvēka atrašanās vietu, uzsvēra policijas pārstāve.

Virse arī atgādināja, ka nepieciešamības gadījumā bezvēsts pazudušo personu var izsludināt starptautiskajā meklēšanā, ievietojot informāciju par personas meklēšanu Šengenas informācijas sistēmā vai Interpola meklējamo personu datu bāzē personas meklēšanai ārpus Šengenas līguma dalībvalstīm.

Svarīgākais