Valsts policija (VP) iegādājusies jauna veida narkotiku ekspresdiagnostikas testerus, kas īsā laikā ļaus noteikt, vai autovadītājs ir vai nav lietojis narkotikas.
Līdzīgi narkomērītāji VP rīcībā bija jau pirms četriem gadiem, kad bija iegādāti 2000 testeru. Pēdējos trīs gadus gan tie netika izmantoti. «Tā kā situācija ar narkotiku lietošanu ir kritiska un viena no VP prioritātēm ir apreibinošo vielu apkarošana, tika nolemts šogad par aptuveni 42 000 latu nopirkt 8700 testeru,» pirkuma nepieciešamību pamatoja VP Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Guntars Marķitāns, piebilstot, ka ar šādu apjomu pietiks diviem gadiem (arī derīguma termiņš narkomērītājiem ir 2 gadi).
Viņš uzsvēra, ka pērn tika fiksēti 150 autovadītāji, kas pie stūres bija sēdušies narkotisko vielu reibumā, taču pieļāva, ka šādu likumpārkāpēju varētu būt vairāk. To pierādījis arī 2007.–2008. gads, kad VP izmantojusi vecākas paaudzes testerus un ar to palīdzību atklājusi 340 apreibinājušos autovadītāju. Jau tolaik VP pārliecinājusies, ka tas ir labs palīgs ceļu policijai, jo ietaupījis laiku pārbaudēm, kuras šobrīd var veikt tikai medicīnas iestādēs, kas nebūt ne vienmēr ir rokas stiepiena attālumā.
Jaunie testeri ļaujot īsā laikā – tikai pusminūtē – noteikt: ir vai nav autovadītājs kādas narkotiskās vielas reibumā. «Lietošana arī ir ļoti vienkārša: paliekot testeri zem mēles un paturot 30 sekundes, tas darbojas līdzīgi kā lakmusa papīrs, ko izmanto kā indikatoru sārmainas/skābas vides noteikšanai. Šajā gadījumā – ja narkotiku klātbūtne netiek fiksēta, tas iekrāsojas sarkans, bet – ja kāda no vielām ir konstatēta, mērierīces attiecīgā sadaļa nemaina krāsu,» testera darbības principus skaidroja G. Marķitāns. Narkomērītājs atpazīstot piecas populārākās narkotisko vielu grupas, arī amfetamīnu un kokaīnu. Ja narkotikas tiek fiksētas, autovadītājam jādodas uz medicīnas iestādi, kur tiek noteikts konkrētāk – kādas tieši vielas tikušas lietotas, bet, ja autovadītājs ir tīrs, nav jātērē laiks papildu pārbaudēm. Šāda ātrā pārbaude gan esot brīvprātīga, un šoferis var no tās atteikties, kas gan tiek uzrādīts protokolā. VP pārstāvis atgādināja, ka par sēšanos pie stūres narkotiku reibumā paredzēti bargi sodi: jāsamaksā līdz pat 1000 latiem, jāizcieš 10–15 dienu cietumsods un uz četriem gadiem tiek atņemtas autovadītāja tiesības.
***
Uzziņai
Narkotisko vielu reibumā reģistrētie autovadītāji
2008 2009 2010 2011 2012
340 181 146 168 150
Avots: Valsts policija