Gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Pacientiem ar gripas saslimšanu par ģimenes ārsta mājas vizīti ir jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – divi lati, uzsver Nacionālais veselības dienests (NVD).
Ņemot vērā, ka gripas un citu augšējo elpošanas ceļu infekciju simptomi ir līdzīgi, pieņemot pieteikumu mājas vizītei, ģimenes ārstam ir detalizēti jānoskaidro slimības simptomi un citi līdzīgi saslimšanas gadījumi ģimenē. Ja ģimenes ārsts būs ieradies mājas vizītē pie pacienta kā pie gripas slimnieka, tomēr konstatējis, ka pacientam nav gripa, bet ir kāda cita augšējo elpošanas ceļu infekcija, par ģimenes ārsta mājas vizīti arī šajā gadījumā būs jāmaksā tikai pacienta iemaksa. Gadījumā, ja pacients ir atbrīvots no pacienta iemaksas veikšanas, pacienta iemaksa nav jāveic. «No pacienta
iemaksām ir atbrīvotas vairākas iedzīvotāju grupas – bērni līdz 18 gadiem, 1. grupas invalīdi, trūcīgās personas un citi,» Neatkarīgajai skaidro NVD speciāliste Evija Štālberga.
Šonedēļ Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izziņojis gripas epidēmiju valstī, jo vienā pilsētā – Jelgavā – saslimstība ar gripu sasniegusi epidēmijas apmērus – reģistrēti 107 saslimšanas gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju. Gripas epidēmijas slieksnis tiek sasniegts tad, ja saslimšanas gadījumu skaits pārsniedz 100 saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, skaidro SPKC speciāliste Laura Ševčenko. Arī pērn gripas epidēmija sākās, kad visaugstākā intensitāte vispirms tika novērota Jelgavā. «Tam varētu būt vairāki skaidrojumi,» saka speciāliste, «tas ir cieši saistīts ar to, ka gripas izplatība vienmēr sākas lielajās valsts pilsētās – Rīgā, Daugavpilī, kur ir lielāks iedzīvotāju skaits, liels izglītības iestāžu skaits, attīstīts sabiedriskais transports, iedzīvotāji aktīvāk komunicē.» Jelgava ir ceturtā lielākā pilsētā, kuru ar Rīgu, kur tika reģistrēti šogad pirmie saslimšanas gadījumi ar gripu, šķir neliels attālums, bet ir laba satiksme. Epidemiologi pieļauj, ka daudzi jelgavnieki strādā Rīgā, bet pie ģimenes ārstiem ir reģistrējušies tieši Jelgavā, kas statistiski izskaidro, kāpēc tieši Jelgavā reģistrēts pašlaik lielākais gripas gadījumu skaits. Tajā pašā laikā liels gripas slimnieku skaits reģistrēts arī Daugavpilī un Rīgā. Vidēji gripas intensitāte Latvijā bijusi 39,9 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem.