Ceturtdiena, 22.februāris

redeem Adrians, Ārija, Rigonda

arrow_right_alt Latvijā

Jaunzemes-Grendes skandāls: pēc Austrālijas pat svārki par īsu

© F64 Photo Agency

Sabiedrisko attiecību speciālisti izmisīgi mēģina sasmelt izlieto ūdeni stāstā par kultūras ministres Žanetas Jaunzemes-Grendes braucienu uz saulaino Austrāliju. Pierādīt, ka tas bijis piepildīts ar darbu, nevis atpūtu.

Taču šis uzdevums viņiem nepadodas, jo ministre un arī Nacionālās apvienības līderis Raivis Dzintars ir apvainojušies uz medijiem, politiskajiem konkurentiem, sabiedrību – ikvienu, kas apšauba šā komandējuma un tā praktiskā izpildījuma lietderību.

Politologs Ivars Ījabs šajā kontekstā atgādina krievu sakāmvārdu – uz aizvainotajiem ūdeni vadā (na abižennih vodu vozjat). Proti, ar apvainošanos un lūpas uzmešanu neviena problēma nav atrisināma. Šo veco patiesību vakar apliecināja jauns skandāls. Bulvārpreses fotogrāfi fiksējuši ministres ierašanos minikleitā izcilās aktrises Veltas Līnes bērēs, bet dažādi etiķetes speciālisti un nespeciālisti komentēja, ka tā ir necieņas izrādīšana pret aizgājēju. Ministre ko tādu nedrīkstot atļauties. Iespējams, ja nebūtu Austrālijas, arī ministres nepiesegtās kājas paietu garām bez liekas uzmanības.

Ministrija aizstāv vīru

No vakar izplatītā Kultūras ministrijas paziņojuma noprotams, ka tieši šaubas par vīra braukšanu uz Austrāliju ministri nokaitinājušas visvairāk. Skaidrojumā par nepieciešamību pavadīt tik ilgu laiku Austrālijā, šā ceļojuma finansiālajiem un sadzīves aspektiem īpaši pasvītroti teikumi, kas attiecas uz ministres dzīvesbiedru Antu Grendi: «Ministrija kategoriski noraida pārmetumus par ministres dzīvesbiedra dalību komandējumā, jo tas nav pretrunā ar pieņemtajām normām un etiķeti. Ģimenes locekļu došanās komandējumā par privātajiem līdzekļiem ir starptautiski pieņemta prakse un ir tikusi un tiek praktizēta arī Latvijā. Tā kā ministres vizītes mērķis bija tikšanās ar tautiešiem ārzemēs, dzīvesbiedra kā pavadošas personas dalība vizītē atbilst protokolam un etiķetei, kā arī nodrošina nepieciešamo praktisko atbalstu.» Neatkarīgā aptaujāja vairākus reklāmas un sabiedrisko attiecību speciālistus. Viņi ir vienisprātis – ja šis fakts parādītos vēl pirms došanās komandējumā, rezonanse būtu mazāka un nosodījums nebūtu tik liels. Izrādās, līdzīgi apsvērumi tika pārcilāti arī ministrijā pirms Ziemassvētkiem, tomēr galu galā vadība izvēlējās vīru slēpt – uz Neatkarīgās jautājumu par ministres prombūtni tika atbildēts, ka viņa ceļā devusies viena, lai taupītu valsts līdzekļus. Un tagad pēc vieniem meliem arī visi pārējie kultūras ministres apgalvojumi izraisa šaubas.

Jaunzemei Grendei vairs netic

Portāls pietiek.com lūdzis policijai sākt kriminālprocesu, jo netic deklarētajām lidojuma biļešu izmaksām, un pauž aizdomas, ka par valsts naudu apmaksātas arī ministres dzīvesbiedra biļetes. Telekompānija LNT savukārt netic ministres izklāstītajai nepieciešamībai pārcelties no viesnīcas Adelaides centrā uz dārgāku viesnīcu okeāna krastā, jo kartē redzams, ka tā atrodas vēl tālāk no pasākumu norises vietas.

Attiecībā uz komandējuma ilgumu jāpiebilst, ka Žaneta JaunzemeGrende mēdz braukt garos komandējumos. Piemēram, Amerikā pērn viņa bija no 7. līdz 17. jūlijam, Ķīnā – no 10. līdz 15. novembrim. Salīdzinājumam – ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kas kā atspole braukā pa visu pasauli, pat ļoti attālās pasaules valstīs uzkavējas pāris dienu un atkal dodas tālāk.

Nacionālās apvienības izplatīto apgalvojumu, ka Austrālijas skandāls ir konkurentu inspirējums, politologs Ivars Ījabs vērtē tikai kā daļēji patiesu. Patiešām pastāvot zināma politiska loģika – kas nāk par sliktu pozīcijai, ir par labu opozīcijai. Taču politologs ir pārliecināts: «Ja JaunzemeGrende joprojām pārstāvētu savu iepriekšējo darba devēju Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameru, viņa būtu pirmā, kas saistībā ar šādu komandējumu kritizētu nesaprātīgi tērētu naudu valsts sektorā.»

Premjers iesit nacionāļiem

Pazīstamais reklāmas speciālists Vladis Goldbergs, taujāts, kā ministrijai būtu jākomentē notikušais, lai ar cieņu atrisinātu pieļautās kļūdas, spriež, ka tieši ministre ir atslēgas persona un «bez viņas pašas gribas neviens te neko nevar saglābt». Taču ministre nevis atzīst kļūdas, bet apvainojas un demonstrē pārspīlētu paštaisnumu. «Man ir aizdomas, ka viņa arī uz saviem padomniekiem īpaši nepaļaujas un pati rīkojas – kā jau self made women – pilnīgi pārliecināta par savu taisnību.»

Par komandējuma sasniegumiem Žaneta JaunzemeGrende ir sacerējusi plašu atskaiti, tomēr pliks papīrs neļauj tos novērtēt objektīvi. Ivaru Ījabu mulsina fakts, ka no Austrālijas latviešiem trūkst pozitīvu atsauksmju, izskanējusi pat kritika, ka viņiem pietrūcis ministres klātbūtnes. V. Goldbergs savukārt spriež, ka, piemēram, runāšanu par dziesmu svētkiem grūti uztvert kā sasniegumu, ja mūsdienās sarunāties var arī videokonferencēs. Pietrūkstot praktisku rezultātu.

Uz skandalozā komandējuma rīkojuma parakstu personīgi ir licis Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (Vienotība). Apvienojot netiešu kļūdas atzīšanu ar iesišanu Nacionālajai apvienībai, viņš paziņojis, ka turpmāk ministru komandējumus vērtēs rūpīgāk.