Kompensējamo zāļu sarakstu papildina ar jaunām zālēm

Kompensējamo zāļu saraksts no šā gada 1. janvāra papildināts ar 87 medikamentiem un trīs stomas aprūpes precēm, kas, pēc Nacionālā veselības dienesta sniegtās informācijas, samazina kompensācijas izdevumus un palielina izvēles iespējas ārstiem un pacientiem.

600 Kompensējamo zāļu sarakstā jau iekļautajiem medikamentiem ir samazinātas cenas no pieciem līdz 35 procentiem, kas ļaus zāles saņemt lielākam pacientu skaitam un samazināt pacientu līdzmaksājumu par zālēm.

Tomēr saskaņā ar 2013. gada budžeta likumu šim gadam atvēlētais finansējums gan ir mazāks, nekā pagājušā gadā zāļu kompensācijām izlietots, proti, 78 miljoni latu, kas ir vismaz par pieciem miljoniem mazāk nekā 2012. gada beigās. Tiesa, precīzu summu, kas izlietota zāļu kompensācijām pērn, atbildīgais dienests varēs nosaukt, kad būs apkopoti pilnīgi visi dati par pagājušo gadu, ieskaitot decembri. Turklāt šāds kompensējamo zāļu budžets šim gadam ieplānots, zinot, ka pacientu skaits ik gadu palielinās par trim līdz pieciem procentiem. Neatkarīgā rakstīja – Veselības ministrija nenoliedz, ka arī šogad budžeta grozījumos vajadzēs lūgt papildu finansējumu kompensējamo zāļu apmaksai, arī lūgt zāļu ražotājus samaksāt vairākus miljonus budžeta deficīta segšanai.

No NVD skaidrojuma izriet, ka lielāks pacientu skaits varēs saņemt medikamentus un līdzmaksājumi būs zemāki, jo izdodas panākt zemākas medikamentu cenas. Kopumā kompensējamo zāļu sarakstā no šāgada 1. janvāra ir 1492 zāles un 150 medicīniskās ierīces. NVD norāda, ka, panākot sarunās ar ražotājiem izdevīgas zāļu cenas, izdevies iekļaut atsevišķus medikamentus endokrinoloģisku, gremošanas un nervu sistēmas slimību ārstēšanai, kas līdz šim tika kompensēti tikai individuālā kārtā. Lai saņemtu šīs zāles individuālā kārtā, pacientam bija jāraksta iesniegums, un bija nepieciešams laiks, lai katru iesniegumu izskatītu. «Tagad, iekļaujot zāles kompensējamo zāļu sarakstā, tās varēs saņemt daudz ātrāk un operatīvāk,» norāda NVD speciāliste Laura Lapiņa.

No 2012. gada Latvijā ir spēkā kārtība, ka ārstam uz receptes jāizraksta attiecīgajai diagnozei paredzēto zāļu vispārīgais nosaukums, ja pacients pirmo reizi saņem konkrētai diagnozei paredzētās kompensējamās zāles, un aptiekā pacientam izsniedz lētākās vispārīgā nosaukuma zāles. Gadījumā, ja pacientam aptiekā izsniegtās lētākās zāles nesniedz vēlamo terapeitisko efektu, ārsts, norādot pamatojumu pacienta medicīniskajā kartē, var izrakstīt citas zāles, sākot ar nākamajām lētākajām attiecīgā vispārīgā nosaukuma zālēm.

Svarīgākais