Neraugoties uz daudziem neviennozīmīgiem jautājumiem, valdības gaiteņos virzību sākusi tā dēvētā pretsmēķēšanas iniciatīva, kam zaļo gaismu vakar deva Ministru kabineta komiteja.
Plānotās izmaiņas likumdošanā paredz aizliegt smēķēt ne tikai daudzdzīvokļu namu koplietošanas telpās, t. i., kāpnēs un gaiteņos, bet arī uz privātajiem balkoniem, lodžijām, kā arī tuvāk par desmit metriem no daudzdzīvokļu māju ieejas un lieveņa. Praksē tas nozīmētu, ka smēķētājam, vēloties uzvilkt dūmu, nāksies to darīt vai nu savā virtuvē, vai arī jādodas pagalmā vai pat kur stipri tālāk.
Veselības ministre Ingrīda Circene uzsver, ka jaunajai kārtībai būšot audzinošs mērķis – cilvēkiem tiks dota iespēja sūdzēties par smēķēšanu uz balkona, piemēram, ja līdzās atrodas kaimiņu bērni. Tikmēr iebildumus pret šādu kārtību pauž Tieslietu un Iekšlietu ministrijas. Tieslietu resors norāda, ka plānotās izmaiņas ierobežos cilvēku tiesības uz privāto dzīvi. Savukārt Iekšlietu ministrija norāda: ir apšaubāmi ieviest normu, jau iepriekš apzinoties, ka tās kontrolēšana reāli nedarbosies.
Pirmā un pagaidām vienīgā Latvijas pašvaldība, kas piedāvāto sistēmu jau centās izmēģināt, ir Ozolnieku novads. Pērnā gada rudenī šajā pašpārvaldē tika noteikts aizliegums smēķēt uz daudzdzīvokļu namu lodžijām, pie atvērtiem logiem un ēku ieejas durvīm. Tiesa, stingrie aizliegumi bija spēkā tikai vienu mēnesi, jo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija tos pieprasīja atcelt.
Ozolnieku novada domes priekšsēdētājs Māris Ainārs portālam nra.lv atzina, ka cīņa ar smēķētājiem tika sākta pēc pensionāru, topošo māmiņu un mazu bērnu vecāku lūguma. Vietējie iedzīvotāji esot sūdzējušies, ka viņiem traucējot kaimiņos dzīvojošo smēķētāju uzvedība, savam netikumam nododoties uz balkoniem un lodžijām. Tiesa, M. Ainārs neslēpa, ka pārkāpēju kontrolēšana, kā arī sodīšana esot bijusi vairāk simboliska nekā praktiska. Novada domes vadītājs bija vaļsirdīgs – izkontrolēt smēķētājus esot teju neiespējami un arī desmit latu lielo naudas sodu reti kuram izdevies piemērot. Līdzīgi uzsver arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis, kurš norāda: Valsts policijai jauno kārtību nebūs iespējams nodrošināt. Tikmēr Ministru prezidents Valdis Dombrovskis uzskata, ka pārkāpējus, iespējams, varētu fotografēt un tad noformēt rēķinus.
Likumā paredzētas arī tiesības pašvaldībai izdot noteikumus, kuros noteikt papildu smēķēšanas aizliegumus vai ierobežojumus, lai nepieciešamības gadījumā aizsargātu iedzīvotājus no pakļaušanas tabakas dūmu ietekmei, piemēram, pašvaldības savos saistošajos noteikumos varētu paredzēt aizliegumu smēķēt publiskos pasākumos, parkos, skvēros un uz atsevišķām ielām, kā arī peldvietās un pie vēstures un kultūras pieminekļiem.
Jāpiebilst, pētījumu aģentūras TNS pētījumā secināts, ka vairāk nekā puse jeb 55% Latvijas ekonomiski aktīvo iedzīvotāju atbalstītu ieceri aizliegt smēķēšanu arī uz daudzdzīvokļu ēku balkoniem.
Pretsmēķēšanas likumu sākusi gatavot arī Krievija, kas ir visvairāk smēķējošā valsts pasaulē. Likumprojektu, kas jau sācis virzību Krievijas domē, izstrādājusi Veselības ministrija, un tas strikti ierobežos smēķēšanu sabiedriskās vietās, tostarp bāros un kafejnīcās.