Latgalē cūkas apmeklē viltus PVD inspektori

© F64 Photo Agency

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) brīdina par viltus inspektoriem, kuri ierodas zemnieku saimniecībās, kas piedāvājot vakcinēt cūkas pret klasisko cūku mēri.

Kā biznesa portālu "Nozare.lv" informēja PVD pārstāvji, krāpnieki apmeklējuši saimniecības Ogres un Krāslavas novadā, piedāvājot vakcinēt cūkas, par pakalpojumu pieprasot naudu. PVD pagaidām vēl nevarēja precizēt, cik liela summa tikusi prasīta.

Kā atgādina PVD, Eiropas Savienībā, tai skaitā Latvijā, mājas un meža cūkas pret klasisko cūku mēri vakcinēt ir aizliegts. Tāpēc PVD aicina "neiekrist" viltus inspektoru lamatās un šādiem apšaubāmiem aicinājumiem neatsaukties.

Tāpat PVD atgādina, ka ikvienam, pie kura pārbaudē ierodas PVD inspektori, ir tiesības pieprasīt, lai inspektors nosauc savu vārdu un uzvārdu, uzrāda PVD apliecību un žetonu. Pārbaudes noslēgumā inspektoram jāiepazīstina ar pārbaudes laikā konstatēto un jāsastāda pārbaudes protokolu. Soda naudas iekasētas un jebkādi citi maksājumi uz vietas nekad netiek veikti, akcentē PVD.

Patlaban PVD inspektori klasiskā cūku mēra noteiktajās ierobežojuma zonās apmeklē novietnes, kurās tur cūkas, un noņem cūkām asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai, lai izslēgtu cūku inficēšanos ar klasisko cūku mēri. Lai apstādinātu bīstamās slimības izplatīšanos meža cūku populācijā, tiek plānota meža cūku vakcinācija pret klasisko cūku mēri Latgalē, slimības inficētajā zonā. Taču tas nenotiks ātrāk kā 2013.gada pavasari, norāda PVD.

Ja ir radušās aizdomas, ka apmeklētāji ir viltvārži, inspektora pilnvarojumu iespējams noskaidrot, zvanot uz attiecīgā reģiona PVD pārvaldi.

Kā ziņots, klasiskais cūku mēris 26.novembrī konstatēts trijās Latgales saimniecībās - divas no tām atrodas Piedrujas pagastā, bet viena - Svariņu pagastā. Visas 14 inficētās cūkas likvidētas, savukārt saimniecībās veikta dezinfekcija.

Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri mājas cūkām reģistrēta 1996.gadā, savukārt cūku mēris meža cūkām reģistrēts 1992.gadā.

Latvijā

Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina ikvienu dalīties ar saviem unikālajiem pieredzes stāstiem par Latvijas mežiem, sēņošanu un ogošanu, iesaistoties projektā "Savvaļas stāsti." Šī iniciatīva veltīta Latvijas dabas, kultūras un identitātes mantojuma dokumentēšanai un saglabāšanai, informē RSU.

Svarīgākais