Policija reidā pārbaudīs, vai cilvēki lieto atstarotājus

Valsts policija (VP) šovakar rīkos reidu, lai pārbaudītu, vai cilvēki diennakts tumšajā laikā lieto atstarotājus, un atgādinātu, cik būtiski ir to darīt.

Kā aģentūru LETA informēja VP preses pārstāve Lita Juberte, reidos īpaša uzmanība tiks pievērsta gājējiem, velobraucējiem un arī autovadītājiem, kuri bieži tumsā mēdz izkāpt no saviem spēkratiem bez atstarojošiem elementiem, tā pakļaujot sevi briesmām. Tāpēc katram šoferim automašīnā jābūt gaismu atstarojošai vestei, kas nepieciešamības gadījumā noteikti jāuzvelk.

Satiksmes dalībnieki, kuri šīvakara reidā tiks pamanīti pārvietojamies bez gaismu atstarojošiem elementiem, saņems Ceļu satiksmes drošības direkcijas un VP sarūpētas atstarojošās vestes un atstarotājus kā aicinājumu būt piesardzīgiem un nopietnāk izturēties gan pret savu, gan pārējo satiksmes dalībnieku drošību.

Kā piebilda Juberte, no šodienas arī televīzijā būs skatāmi informatīvi videoklipi "Ar atstarotāju dzīvo ilgāk!".

VP atgādina - maldīgs ir priekšstats par to, ka pilsētas ielas ir labi apgaismotas un tāpēc, pārvietojoties pa tām, atstarotāji nav nepieciešami. Gājēji ne vienmēr apzinās, ka tas, ko redz viņi, var atšķirties no tā, ko redz vai neredz autovadītāji. Atstarotāju nēsāšana vienlīdz būtiska ir gan laukos, gan pilsētās. Atstarotāju iespējams aizstāt arī ar kabatas lukturīti vai mobilo tālruni, savukārt, iegādājoties ziemas apģērbu, ieteicams pirkt tādu, kurā jau ir iestrādāti atstarojoši elementi.

Kā ziņots, 5.novembrī VP sāka ikgadējo akciju "Esi redzams", kuras mērķis ir izglītot, skaidrot un aicināt ikvienu satiksmes dalībnieku diennakts tumšajā laikā pārvietoties ar gaismu atstarojošiem elementiem, lai mazinātu risku iekļūt ceļu satiksmes negadījumā. "Esi redzams" ilgs līdz pat pavasarim, kad atkal kļūs gaišāks. Akcijas laikā paredzēta gan dažādu reidu organizēšana, gan preventīvais darbs ar skolām.

Kā liecina VP apkopotā informācija, no šā gada 1.oktobra līdz 5.decembrim Latvijā notikuši 212 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji, un tas ir par 12% vairāk nekā analoģiskā laika periodā pērn. No 178 līdz 208 pieaudzis arī ievainoto gājēju skaits.

VP atgādina, ka gaismu atstarojošu elementu nenēsāšana ir gājējiem noteikto pienākumu pārkāpšana. Saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa (APK) 149.23 pantu, par to var izteikt brīdinājumu vai piemērot naudas sodu no pieciem līdz 20 latiem.

Jāatceras, ka diennakts tumšajā laikā speciāli aprīkotiem jābūt arī velosipēdiem un mopēdiem. Ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka, braucot diennakts tumšajā laikā vai nepietiekamas redzamības apstākļos, velosipēdam abos sānos vai riteņos jābūt oranžiem vai dzelteniem gaismas atstarotājiem, kā arī priekšpusē jādeg baltas gaismas lukturim, bet aizmugurē - sarkanas gaismas lukturim. Ja lukturu nav, tie jāaizstāj ar tādas pašas krāsas atstarotājiem.

Par minētās Ceļu satiksmes noteikumu normas neievērošanu velosipēda vai mopēda vadītājam var izteikt brīdinājumu vai piemērot naudas sodu no pieciem līdz 20 latiem, paredz APK 149.21 pants.

VP sola tumšajā lakā ne tikai Rīgas reģionā, bet arī pārējā Latvijā pievērst pastiprinātu uzmanību tam, lai ikviena ceļu satiksmes dalībnieka pārvietošanās būtu droša.

Latvijā

Latvijā 2024.gada decembrī reģistrētas 274 759 kādam kibertelpas apdraudējumam pakļautas unikālās IP adreses, kas ir par 18% vairāk nekā 2023.gada decembrī, liecina informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas "Cert.lv" publicētā kibertelpas reģistrēto incidentu statistika.