No cūku mēra skartās zonas zemnieki nelikumīgi mēģina izvest cūkas

Ministru kabinets šodien ārkārtas sēdē lems par iespēju no līdzekļiem, kas atvēlēti neparedzētiem pasākumiem, piešķirt Zemkopības ministrijai 165 110 latus, lai nodrošinātu klasiskā cūku mēra uzraudzības pasākumus mājas cūku un meža cūku populācijā.

Rīt Latvijā plāno ierasties Eiropas Komisijas (EK) eksperti, lai inspicētu, kā tiek īstenoti pasākumi cīņā pret šo slimību.

Pastiprinātā režīmā

Kopš tika konstatēts klasiskais cūku mēris, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts Bior, Iekšlietu ministrijas (IeM) struktūras un atsevišķas pašvaldības strādā pastiprinātā režīmā. Inficētajā teritorijā pārbaudītas 545 novietnēs esošās 2066 cūkas un laboratoriskai izmeklēšanai paņemti 1123 paraugi. Pagājušajā nedēļā tika iznīcinātas visas cūkas, kas atradās trijās infekcijas skartās saimniecībās Piedrujas un Svariņu pagastā.

Līdz piektdienas vakaram jauni klasiskā cūku mēra saslimšanas gadījumi mājas cūkām konstatēti nav, Neatkarīgajai apliecināja PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere, taču pārbaudes turpinājās arī brīvdienās.

Klasiskā cūku mēra apkarošanas pasākumos iesaistītas arī IeM pakļautībā esošās iestādes un pašvaldības. Trīs kilometru rādiusā ap slimības skartajām saimniecībām joprojām ir noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Lai nepieļautu infekcijas tālāku izplatīšanos, šajās teritorijās ir aizliegts pārvietot cūkas un cūkgaļu no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest tās ārpus aizsardzības zonas. Cūkas no aizsardzības zonas nedrīkstēs izvest vēl aptuveni mēnesi. «Kontrole ir devusi pirmos rezultātus – policija konstatēja mēģinājumu no aizsardzības zonas izvest cūkgaļu,» atklāja I. Meistere.

Nolūkā nepieļaut klasiskā cūku mēra izplatīšanos PVD nākamgad plāno atsākt meža cūku vakcināciju, kas tikusi pārtraukta 90. gadu beigās, jo cūku mēris tika uzskatīts par pilnībā apkarotu. Latvijā pēdējo reizi mājas cūkām tas tika konstatēts 1996. gadā, bet meža cūkām –1992. gadā. Tā kā šī vakcinācija jāskaņo ar EK, tad, iespējams, šis jautājums tiks izlemts tuvākajās dienās – kamēr Latvijā uzturēsies EK eksperti. Meža cūku vakcinācija ir gan darbietilpīgs, gan arī dārgs pasākums. Viena vakcīna maksā aptuveni 0,60 latu.

Kompensēs zaudējumus

Tā kā gan PVD, gan pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam Bior radušies neparedzēti izdevumi, valdība šodien lems par papildu līdzekļu piešķiršanu šīm iestādēm, pastarpināti caur Zemkopības ministriju. PVD varētu saņemt 43 557 latus, Bior – 121 553 latus, liecina uz valdības sēdi iesniegtie dokumenti. PVD speciālistiem par virsstundu darbu kopumā plānots atvēlēt 7000 latu, Lauksaimniecības akadēmijas veterinārmedicīnas studentiem, kuri iesaistīti uzraudzības pasākumos, kopumā 1900 latu, tas ir, 15 latu dienā vienam studentam.

Infekcijas slimības apkarošanas pasākumi turpināsies tik ilgi, kamēr vairs netiks novēroti klasiskā cūku mēra uzliesmojumi.

Kompensācijas paredzētas arī tām saimniecībām, kurās infekcijas dēļ nācās nokaut cūkas – par vaislas sivēnmāti un kuili pienākas 120 latu, par nobarojamo cūku – 100 latu, par sivēniem – 25 lati. Tiesa, šī atlīdzība neparedz neiegūtās peļņas kompensāciju un uz to var pretendēt tikai reģistrētas saimniecības.

Kaitē desu ražotājiem

Klasiskā cūku mēra uzliesmojuma dēļ Baltkrievija 23. novembrī noteica eksporta aizliegumu, savukārt Krievija to izdarīja 28. novembrī. Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes informāciju šogad dzīvas cūkas un svaiga cūkgaļa no Latvijas uz Baltkrieviju nav eksportētas. No Latvijas uz Krieviju šā gada pirmajos trīs mēnešos aizvestas dzīvas cūkas kopumā par aptuveni četriem miljoniem latu. Svaiga, atdzesēta vai saldēta cūkgaļa šogad nav tikusi eksportēta uz Krieviju.

PVD uzskata, ka Krievijas aizliegums varētu ietekmēt trīs līdz piecus Latvijas uzņēmumus, tos, kuri uz Krieviju eksportē auksti kūpinātas, cieti žāvētas desas, aukstos kūpinājumus un citus cūkgaļas izstrādājumus, kas apstrādāti temperatūrā, kas zemāka par 70 °C.

Krievijas aizliegums jau radījis problēmas a/s Rīgas miesnieks un a/s Jelgavas gaļas kombināts, ziņo LETA. «Vairākiem uzņēmuma eksporta produktiem jau ir apturēts eksports uz Krieviju,» sacīja Jelgavas gaļas kombināta vadītājs Janeks Kalbins.

Svarīgākais