Agresīvs darba devējs šodien, pielietojot fizisku spēku, uzbrucis Valsts darba inspekcijas (VDI) amatpersonām, kuras veica nereģistrētās nodarbinātības apkarošanas pasākumus, informē VDI pārstāvis Aivis Vincevs.
Šodien Kurzemes reģionālās VDI amatpersonas apsekojušas uzņēmumu, kurā, iespējams, būvniecības darbos nodarbinātas personas bez rakstveida darba līguma. VDI amatpersonas veikušas objektā strādājošo aptauju, noskaidrojot viņu personību.
"Tikmēr viens no strādājošajiem sazinājās ar uzņēmuma vadītāju un informēja par inspekcijas amatpersonu ierašanos. Drīz objektā ieradās, iespējams, uzņēmuma īpašnieks un, pielietojot fizisku spēku, uzbruka institūcijas pārstāvjiem, mēģinot iznīcināt arī inspektora dienesta tālruni," skaidroja Vincevs.
Darba inspekcija par uzbrukumu valsts amatpersonām sola vērsties Valsts policijā ar lūgumu sākt kriminālprocesu pret noziedzīgo nodarījumu izdarījušo personu, saucot viņu pie atbildības likumā noteiktajā kārtībā.
VDI atgādina, ka šī nav pirmā reize, kad, pildot valsts amatpersonas pienākumus, ir noticis uzbrukums VDI inspektoriem. 2011.gada janvārī par uzbrukumu institūcijas pārstāvjiem Cēsu rajona tiesa apsūdzēto notiesāja ar brīvības atņemšanu uz sešiem mēnešiem, sodu izciešot nosacīti, kā arī piesprieda 100 stundu piespiedu darbu un piedzina materiālos zaudējumus.
Savukārt 2011.gada aprīlī kāds uzņēmējs izvilka ieroci un draudēja inspektoru nošaut. Šajā lietā ir pabeigta pirmstiesas izmeklēšana un materiāli nodoti prokuratūrai apsūdzības uzrādīšanai, norādīja Vincevs.
Institūcijas amatpersonu tiesības ir noteiktas Valsts darba inspekcijas likumā. Tas nosaka, ka Darba inspekcijas amatpersonai ir tiesības, uzrādot dienesta apliecību, bez iepriekšējas paziņošanas vai atļaušanas saņemšanas jebkurā diennakts laikā, kad uzņēmumā tiek veikta darbība, arī darba devēja prombūtnes laikā, apmeklēt un apsekot uzraudzībai un kontrolei pakļautās personas un objektus, pārbaudīt darba procesu, darba vidi un darba aizsardzības pasākumus.
Tāpat arī VDI amatpersonām ir tiesības veikt pārbaudi, kontroli un izmeklēšanu vai pieprasīt informāciju, kas nepieciešama, lai pārliecinātos, ka normatīvo aktu prasības tiek ievērotas, un šai nolūkā veikt darba vides faktoru mērījumus, fotografēt, izdarīt audioierakstus un videoierakstus, kā arī ņemt materiālu un vielu paraugus analīzei