Reformu partija piemānījusi Latvijas Universitāti

© F64 Photo Agency

Lai saņemtu tiesības Latvijas Universitātes Lielajā aulā bez maksas rīkot tikšanos ar vēlētājiem, kā arī izmantotu augstskolas tehniku un iekārtas, nepietiek būt par sabiedrībā nepopulāru partiju.

Ir jābūt izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa pārstāvētajai Reformu partijai. Visām pārējām politiskajām organizācijām šāda pretimnākšana Latvijas Universitātē (LU) ir liegta.

Ministra tikšanās ar Rīgas iedzīvotājiem, kā tā joprojām dēvēta dažādās interneta vietnēs un arī Reformu partijas mājaslapā, notika 24. oktobrī. Pēc aculiecinieku stāstītā, to apmeklēja 50–60 cilvēku: pārsvarā sirmi profesori un zaļi studenti.

Ministra sarunas ar nozari nebūtu nekas neparasts vai nosodāms, ja vien šoreiz ministrijas un valsts augstskolas resursi netiktu izmantoti politiskam pasākumam.

Neatkarīgās centieni noskaidrot, kā apmaksāta telpu un tehnikas noma, izraisīja gandrīz kuriozu nesaprašanos starp ministra biroju un augstskolu. Vispirms LU preses pārstāve Andra Briekmane vēstīja, ka līgums slēgts ar ministriju un ministrija arī maksājusi. Tikai summu augstskola nevēloties izpaust.

Izglītības un zinātnes ministra padomniece Inita Blačforda, uzzinot šādu versiju, bija sašutusi: «Mēs simtprocentīgi neesam maksājuši par telpu nomu. Tāda līguma nevar būt. Šī bija Reformu partijas organizēta ministra tikšanās ar iedzīvotājiem.»

LU preses dienests vēlreiz pārbaudīja iekšējo informāciju un precizēja, ka nauda patiešām šoreiz nav iekasēta, taču telpas piešķirtas ministrijai. Tad arī I. Blačforda koriģēja savu versiju, proti, pasākumu organizēja ministrija sadarbībā ar Reformu partiju: «IZM nav slēgusi nomas līgumu un nav maksājusi par LU Lielās aulas izmantošanu. IZM ir izmantojusi LU telpas Lielajā aulā bez maksas pēc savstarpējas vienošanās ar LU. Ministra tikšanos ar iedzīvotājiem organizēja IZM sadarbībā ar Reformu partiju.»

Neatkarīgās rīcībā esošā sarakste gan liecina, ka vismaz tehniski telpas pasākumam sarunājusi ministrijas Nodrošinājuma un finanšu departamenta juriskonsulte Arnita Onckule. Viņa nav Reformu partijas biedre un ar universitāti sazinājusies, paklausot ministra Roberta Ķīļa rezolūcijai. Arī oficiālajā vēstulē Latvijas Universitātei Reformu partija nav piesaukta. Telpas Lielajā aulā un vizuālās prezentācijas tehniku un iekārtas ministrijas vārdā lūdz valsts sekretāra pienākumu izpildītāja Lauma Sīka.

Latvijas Universitāte apgalvo, ka ir politiski neitrāla, ar partijām nebiedrojas un viņu pasākumiem mācību telpas neizīrē, tātad var pieņemt, ka Reformu partija, izmantojot savu ietekmi Izglītības un zinātnes ministrijā, cienījamo augstskolu piemānījusi.

Nolūkā pārbaudīt šo pieņēmumu, Neatkarīgā veica eksperimentu, proti, sazvanīja universitātes Saimniecības pārvaldi un uzdevās par nelielu politisku organizāciju, kas grib Lielajā aulā sarīkot tikšanos ar rīdziniekiem. Vēlams par velti.

Klausuli pacēlusī darbiniece gluži kā mantru noskaitīja: «Latvijas Universitāte nekādā veidā nepiedalās nekādos politiskos pasākumos un telpu izīrēšanu šādiem mērķiem neatbalsta.»

Tikmēr Reformu partijas mājaslapā norādīts, ka 24. oktobra «tikšanās bija Reformu partijas Rīgas nodaļas organizētais atklāto jautājumu un atbilžu vakars». Latvijas Universitāte tomēr ir piešķīrusi telpas politiskam pasākumam, izdarot ekskluzīvu izņēmumu konkrētai partijai. Vai nu apzināti, vai arī – tiekot maldināta.

Latvijā

Dāvanas Ziemassvētkos saņem pārliecinoši lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju – 81 %, liecina “Eco Baltia vide” un “Latvijas Zaļā punkta” aptauja*. Kaut arī 86 % kā galveno kritēriju dāvanu izvēlē min dāvanas piemērotību tās saņēmējam, gandrīz puse – 45 % – no visiem dāvanu saņēmējiem, viņuprāt, saņem nelietderīgas un sev nepiemērotas dāvanas, kuras tiek atdotas ģimenes locekļiem vai draugiem, pārdāvinātas tālāk vai noliktas plauktā, kur tās krāj putekļus. Lai nevajadzīgajām dāvanām dotu otro iespēju, arī šogad “Eco Baltia vide” trīs Latvijas pilsētās uzstādīs dāvanu maiņas skapjus, kas darbosies no 18. decembra līdz 13. janvārim.

Svarīgākais