Samazinās garantēto minimālo ienākumu

© F64

Valdība drīzumā gatavojas izskatīt Labklājības ministrijas (LM) sagatavotās izmaiņas noteikumos par garantēto minimālo ienākumu līmeni (GMI), piedāvājot to samazināt līdz 35 latiem mēnesī.

 Pašlaik pieaugušiem GMI ir noteikts 40 latu mēnesī, bet bērniem – 45 lati. LM norāda, ka sarunās ar pašvaldībām panākta vienošanās par šādu soli, jo no nākamā gada valsts vairs nemaksās tām līdzmaksājumu ne GMI pabalsta izmaksai, ne dzīvokļa pabalstam trūcīgākajiem iedzīvotājiem. Tajā pašā laikā LM norāda, ka pašvaldības var noteikt pašas savu GMI līmeni un par prioritārām grupām pabalsta saņemšanā noteikt arī bērnus.

Sākoties krīzei, sadarbībā ar Pasaules bankas un Starptautiskā valūtas fonda speciālistiem tika izstrādāta un apstiprināta Sociālās drošības tīkla stratēģija, un 2009. gada sākumā GMI līmenis tika paaugstināts par 10 latiem – no 27 latiem līdz 37 latiem, bet tā paša gada oktobrī GMI tika noteikts 40 latu pieaugušajiem, 45 lati – bērniem mēnesī. LM paskaidro, ka GMI pabalsta apmēru aprēķina kā starpību starp valdības vai pašvaldības domes noteikto GMI līmeni (pašvaldības var noteikt lielāku GMI) katram ģimenes loceklim un trūcīgas ģimenes kopējiem ienākumiem. GMI pabalsta vidējais apmērs pieauga no 17 latiem 2008. gadā personai mēnesī līdz 26,65 latiem 2011. gadā, liecina LM dati. Krīzei sākoties, no sociālās drošības stratēģijas naudas GMI pabalsta izmaksai tika paredzēts līdzfinansējums 50 procentu apmērā.

No nākamā gada 1. janvāra GMI līmeni plānots noteikt visiem trūcīgiem cilvēkiem vienādu – 35 latus mēnesī, to paredz LM sagatavotie noteikumi. Paredzēts, ka pašvaldības domei būs tiesības noteikt augstāku GMI līmeni ne tikai vecuma un invaliditātes pensiju saņēmējiem, bet arī bērniem. «Septembrī sarunās par 2013. gada valsts budžetu valdība un Latvijas Pašvaldību savienība vienojās noteikt GMI līmeni 35 latu apmērā,» atgādina LM speciāliste Marika Kupče. No nākamā gada paredzēts pārtraukt līdzfinansējuma piešķiršanu pašvaldībām un pabalstus pilnībā finansēs no pašvaldības budžeta līdzekļiem – tāpat kā līdz krīzei.

GMI izmaksa prasa

ievērojamus līdzekļus – 2013. gadā plānotās izmaksas būtu 15,45 miljoni latu, no kuriem nepilnu miljonu pašvaldības vēl saņems no valsts par šāgada decembri.

Krīzes laikā mainījās pašvaldības sociālās palīdzības saņēmēja «portrets» – līdera pozīcijas ieņēma ģimenes, kurās ir pilngadīgas darbspējīgas personas. 2011. gadā 41,4 procenti no GMI pabalsta saņēmējiem bija nestrādājošas personas darbspējas vecumā. Šāgada dati gan liecina, ka trūcīgo skaits samazinās – gada sākumā trūcīgas personas statusā bija 160 671 iedzīvotājs, bet šāgada septembrī – 125 005, liecina LM dati. Trūcīgo personu īpatsvars starp visiem iedzīvotājiem Latvijā septembra beigās bijis 6,15 procenti. Ievērojami krities GMI pabalsta saņēmēju skaits – septembrī to saņēma 43 190 cilvēki.

***

UZZIŅAI

- GMI pabalsts galvenokārt nodrošina vajadzību pēc ēdiena.

- Samazinot GMI līmeni, samazināsies trūcīgo personu izdevumi pārtikai, tādējādi palielinot risku negatīvai ietekmei uz trūcīgo cilvēku veselību. Kā būtiskāko prioritāti valdība 2013. gada budžetā ir izvirzījusi demogrāfiju, tāpēc pašvaldībām tiek dota iespēja noteikt augstāku GMI līmeni, ne tikai vecuma un invaliditātes pensiju saņēmējiem, bet arī bērniem.

• Laika periodā no 2008. gada līdz 2011. gadam 1,9 reizes pieauga kopējie izdevumi sociālajai palīdzībai – no 31,1 miljona līdz 59 miljoniem latu

• GMI pabalstam 2011. gadā izlietoto līdzekļu apmērs pieauga vairāk nekā desmit reizes salīdzinājumā ar 2008. gadu – no 2 miljoniem līdz 22 miljoniem latu). GMI pabalsta saņēmēju skaits šajā periodā pieauga 4,4 reizes – no 27,4 tūkstošiem personu līdz 121,8 tūkstošiem personu

• GMI pabalsta saņēmēju īpatsvars no kopējā sociālās palīdzības saņēmēju skaita pieauga no 8,5% 2008. gadā līdz 40,5% 2011. gadā

• GMI pabalsta saņēmēju skaits 2011. gadā bija 121 800 personas, bet 2012. gadā GMI pabalstu saņēmēju skaits sarucis līdz 43 tūkstošiem iedzīvotāju

Svarīgākais