VM: Slimnīca "Ģintermuiža" nav efektīvi izmantojusi esošo finansējumu

Veselības ministrijas (VM) ieskatā, pie šī brīža situācijas Jelgavas psihoneiroloģiskajā slimnīcā "Ģintermuiža" nav vainojams nepietiekamais finansējums, bet gan esošā finansējuma neefektīva izlietošana, aģentūrai LETA sacīja Veselības ministrijas (VM) preses sekretārs Oskars Šneiders.

Valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību (VSIA) "Slimnīca "Ģintermuiža"" valdes priekšsēdētājs Uldis Čāčus vakar aģentūrai LETA skaidroja, ka nepietiekamā finansējuma dēļ slimnīcai jāatbrīvojas no daudziem slimniekiem, daļu no kuriem plānots pārcelt uz sociālās aprūpes iestādēm. Tāpat slimnīcas vadība pieļauj līdz pat 50 darbinieku atlaišanu 1.janvārī, ja neizdosies novērst finansējuma trūkumu.

Šneiders sacīja, ka patlaban slimnīcā tiek darīts tas, kas no tās vadības jau ticis prasīts iepriekš, - slimnīcas darbības sakārtošana tā, lai ārstniecībai piešķirtie līdzekļi tiktu izmantoti mērķtiecīgi.

Pēc ministrijas pārstāvja teiktā, līdzekļu slimnīcai netrūks, ja iestādes vadība mainīs savus saimniekošanas principus. "Slimnīcā nav jāuzturas cilvēkiem, kuriem nepieciešama sociālā aprūpe, - viņi jānovirza uz sociālās aprūpes iestādēm, kas šobrīd arī tiek īstenots. Līdzīga prakse veikta arī citās psihoneiroloģiskajās slimnīcās Rīgā un Daugavpilī, tādēļ Ģintermuižas gadījums nebūtu jāuztver kā kaut kas unikāls," viņš skaidroja.

"Galvenais ir tas, ka cilvēkiem nepieciešamā aprūpe tiks nodrošināta," uzsvēra Šneiders. Cilvēki, kuriem nepieciešama ārstēšana stacionārā, to saņems, kuriem pēc medicīniskām indikācijām to nevajag - tiks izrakstīti mājās, lai viņi varētu turpināt ārstēties ambulatori, savukārt tie, kuriem nepieciešama sociālā aprūpe, tiks novirzīti uz sociālās aprūpes iestādēm, viņš piebilda.

Slimnīcas valdes priekšsēdētājs iepriekš atklāja, ka faktiski slimnīcai trūkst ap 300 000 latu.

Viņš secinājis, ka, piešķirot slimnīcai finansējumu, netiek ņemts vērā, ka šajā slimnīcā, ievērojot tās pacientu specifiku saistībā ar garīgiem traucējumiem un psihiskām slimībām, ir daudz ilgstošu pacientu, kas netiek izrakstīti no slimnīcas ilgstoši.

"Patlaban cenšamies atbrīvoties no daudziem pacientiem. Daļu pārceļam uz Aknīstes psihoneiroloģisko slimnīcu, daļu mēģinām ievietot sociālās aprūpes iestādēs, kas gan nav vienkārši, jo pārcelšanai uz sociālās aprūpes iestādi nepieciešama paša pacienta piekrišana, un, ja viņš konstatē, ka viņam tur nepatīk, viņš atsaka," skaidroja "Ģintermuižas" vadītājs.

Sadarbībā ar Labklājības ministriju "Ģintermuižas" vadība meklē risinājumus ap 50 pacientu pārcelšanai uz sociālās aprūpes iestādēm.

Risinājumus finansējuma trūkumam slimnīca turpināšot meklēt apmēram līdz decembra sākumam, kad būšot pēdējais laiks uzteikt darbu darbiniekiem, kuri jāatlaiž janvārī, sacīja Čāčus.

Svarīgākais