Referendumā par Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā (ES) tauta nebalsoja par eiro ieviešanu, tāpēc par to būtu jārīko referendums, -šādu viedokli laikrakstā "Dienas Bizness" pauž Satversmes tiesas (ST) priekšsēdētājs Gunārs Kūtris.
"nedomāju, ka kāds spētu man parādīt tā laika referenduma materiālo punktu, kurā būtu kauts kas teikts par tāda veida monetāro savienību, kāda tā šobrīd ir izveidojusies, par Lisabonas līgumu ar visām no tā izrietošajām sekām, par dalībvalstu valsts budžeta kontroles ideju un tamlīdzīgiem aspektiem," uzskata Kūtris.
Viņš norāda uz būtisko atšķirību starp brīdi, kad notika balsojums par ES paplašināšanu, un šodienu, īpaši uzsverot tiesiska, nevis ekonomiska rakstura izmaiņas. "Tauta būtu pelnījusi nobalsot par valūtas maiņu, ņemot vērā visus tiesiskos aspektus," ir pārliecināts ST priekšsēdētājs.
Kūtris skaidro, ka cilvēki savulaik gāja uz referendumu un balsoja par ideju pievienoties ES, nevis studēja juridiskās nianses, turklāt neviens neskaidroja, ka šāds solis perspektīvā var nozīmēt arī atteikšanos no nacionālās valūtas.
ST priekšsēdētājs ir pārliecināts, ka nevajag liegt iespēju Latvijas iedzīvotājiem referendumā paust savu attieksmi par Latvijas pievienošanos eirozonai, tas būtu pareizāk, "nekā to personu ignorēšana, kas vēlas rīkot referendumu".
Jau ziņots, ka ES attīstības komisārs Andris Piebalgs pagājušajā nedēļā intervijā LNT raidījumā "900 sekundes" izteicās, ka politiķiem runāt par referendumu saistībā ar eiro ieviešanu Latvijā ir bezatbildīgi. Viņaprāt, iestājoties ES Latvija uzņēmās saistības iestāties arī eirozonā.
Viņš uzsver, ka tā vietā, lai runātu par referendumu, būtu jāskaidro cilvēkiem, kādi ir labumi, ja Latvija iestājas eirozonā pēc iespējas ātrāk. Piebalgs norāda, ka 70% Latvijas eksporta ir uz eirozonas valstīm, līdz ar to esot eirozonā Latvija ir atraktīvāka eksportam, gan ekonomiskajai izaugsmei. Tāpat esot eirozonā nebūtu jāmaina nauda ceļojot, kā arī varētu labāk salīdzināt cenas, spiežot uzņēmējus samazinātu cenas daudzās sfērās.
Kā ziņots, sabiedriskās domas pētījumu aģentūras SKDS 2012.gada augusta mēneša aptauja liecinot, ka pāreju no lata uz eiro augusta mēnesī neatbalstīja 59% Latvijas iedzīvotāju. Turklāt tikai 3% iedzīvotāju šādu pāreju atbalstīja pilnībā.