Lembergs: Iespējams, būs jādomā par alternatīvas pašvaldību savienības veidošanu

© F64 Photo Agency

Jautājums par Ventspils pilsētas turpmāku dalību Latvijas Pašvaldību savienībā (LPS) ir atklāts un, ja LPS nereaģēs uz Ventspils pašvaldības priekšlikumiem, iespējams, būs jādomā par alternatīvas pašvaldību savienības veidošanu, šodien preses konferencē atzina Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij").

"Mūsu tālāka dalība Latvijas Pašvaldību savienībā ir atklāta. Mēs pagājušonedēļ esam nosūtījusi vēstuli par [LPS] ārkārtas domes sēdes sasaukšanu. Mani izbrīna tas, ka šodien ir trešdiena un nav reakcijas," norādīja Lembergs.

Vaicāts, kā Ventspils pašvaldība varētu rīkoties, ja LPS neatsauksies tās aicinājumam sasaukt LPS ārkārtas domes sēdi, lai noskaidrotu, vai pašvaldību pārstāvji iepriekšējā sēdē 26.septembrī ir atbalstījuši pašvaldību budžetā ieskaitāmās iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) daļas 2013.gadā noteikšanu 80% apmērā, Lembergs pieļāva iespēju par alternatīvas pašvaldību apvienības veidošanu.

"Es domāju, ka tad jānotiek konsultācijām ar citām Latvijas pašvaldībām un jādomā, ka jāveido kāds cits veidojums, kas varētu aizstāvēt pašvaldības. [..] Katrā gadījumā vajadzētu izveidot tādu savienību, kurā būtu apkopota vairāk nekā puse no Latvijas iedzīvotājiem. Ja šajā jaunajā pašvaldību savienībā būtu vairāk nekā puse no Latvijas iedzīvotājiem, līdz ar to tā būtu tā savienība, kas runātu visu pašvaldību vārdā," norādīja Lembergs. Izveidot alternatīvu pašvaldību savienību, kurā būtu pārstāvēta vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju, nav neiespējami, jo pietiekami liels iedzīvotāju skaits jau ir Rīgā, kas paziņojusi par savas dalības apturēšanu LPS. Lembergs nešaubās, ka jaunajai pašvaldību savienībai pievienotos arī daudzi novadi.

"Es domāju, saspringstot to var izdarīt un izveidot alternatīvu Latvijas Pašvaldību savienībai," rezumēja Lembergs.

Jau ziņots, ka Ventspils dome ārkārtas sēdē pagājušonedēļ nolēma aicināt LPS sasaukt ārkārtas domes sēdi, lai noskaidrotu, vai pašvaldību pārstāvji iepriekšējā sēdē 26.septembrī ir atbalstījuši pašvaldību budžetā ieskaitāmās iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) daļas 2013.gadā noteikšanu 80% apmērā, aģentūru LETA informēja Ventspils pašvaldībā.

Ventspils dome ir saņēmusi 27.septembrī parakstīto Ministru kabineta (MK) un LPS 2013.gada vienošanās un domstarpību protokolu, kurā ietverta atsauce, ka "MK uzskata, ka pašvaldību pārstāvji ar balsu vairākumu LPS domes sēdē atbalstīja MK alternatīvo priekšlikumu pilnā apmērā, LPS priekšsēdis uzskata, ka vienošanās panākta tikai par papildus dotāciju 5,6 miljonu latu apmērā novadu pašvaldību finanšu nepieciešamības neizlīdzināmās apakšējās robežas paaugstināšanai līdz 97%".

Kā Ventspils pozīciju skaidroja pašvaldībā, pašlaik ir radusies situācija, ka LPS priekšsēdim Andrim Jaunsleinim un MK pārstāvjiem ir atšķirīgi viedokļi par LPS domes sēdē pieņemtā lēmuma būtību. Ņemot vērā to, ka pieņemtā lēmuma saturu var apliecināt institūcija, kas šo lēmumu ir pieņēmusi, Ventspils pilsētas domes skatījumā LPS ir jāorganizē atkārtota LPS domes sēde, kurā jāgūst apstiprinājums, ka lielākā daļa pašvaldību patiešām ir balsojušas par IIN daļu pašvaldību budžetos 2013.gadā 80% apmērā.

Ventspils pilsētas pašvaldība uzskata, ka lēmuma pieņemšana bijusi sasteigta, jo, lai arī starp LPS un Finanšu ministrijas sarunām un LPS domes sēdi bija četras darba dienas, kuru laikā tika precizēts un skaņots protokola teksts, MK sēdes laikā nācis klajā ar jaunu, iepriekš neapspriestu priekšlikumu, ar kuru pašvaldībām nebija iespējams savlaicīgi iepazīties, un lēmums tika pieņemts sasteigti, pamatojoties tikai uz Finanšu ministrijas prezentāciju LPS domes sēdes laikā.

Tāpēc Ventspils dome aicina LPS turpmāk organizēt tādu lēmumu pieņemšanas procesu, kur tiek nodrošināta lēmumu projektu kvalitatīva izvērtēšana un apspriešana pašvaldību starpā līdz LPS domes sēdēm, kā arī sēdes laikā.

Tāpat Ventspils dome rosina LPS izstrādāt savienības vadības un biedru turpmākās rīcības plānu, kas ietver pasākumu kopumu, lai 2013.gadā pašvaldību budžetā ieskaitāmā IIN daļa būtu ne mazāka kā 85%.

Atkāpjoties no prasības nodrošināt visu pašvaldību budžetos ieskaitāmo IIN daļu 85% apmērā, tā vietā novadu pašvaldībām saņemot papildus dotāciju 5,58 miljonu latu apmērā, pašvaldību budžetos saņemamo finanšu resursu apmērs 2013.gadā samazināsies par 38 miljoniem latu jeb 17 latiem uz katru Latvijas iedzīvotāju, norādīja Ventspils domē.

Jau ziņots, ka Rīgas domes vadība paziņojusi par galvaspilsētas pašvaldības darbības apturēšanu LPS, kas bija kā atbildes reakcija starp LPS un Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) parakstītajam domstarpību un vienošanās protokolam, kurā palika nemainīga proporcija iedzīvotāju ienākuma nodokļa sadalē.

Latvijā

Kādus auto izvēlas Latvijas iedzīvotāji? Kāds ir mašīnu vidējais vecums? Un kas attur iegādāties šobrīd plaši popularizētos elektroauto, kuru iegādi atbalsta arī valsts? Atbildes uz šiem jautājumiem sniedz nesen veikts pētījums, vēsta TV kanāla 360 raidījums “360 ZIŅneši”.