Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa vēl par vairākiem mēnešiem atlikusi tā dēvētās Bērnu slimnīcas kukuļošanas lietas izskatīšanu, liecina Latvijas Tiesu portālā pieejamā informācija.
Sākotnēji tiesas sēde šajā lietā bija paredzēta jau 7.martā, taču neilgi pirms tam lietu nācās noņemt no izskatīšanas. Par nākamās tiesas sēdes datumu tika noteikts 28.aprīlis, taču todien uz lietas izskatīšanu slimības dēļ nebija ieradusies advokāte Inga Lauce. Lai gan paši apsūdzētie bija atnākuši, iztiesāšanu nācās atlikt līdz 4.oktobrim.
Tomēr vēlāk tika pārcelta arī 4.oktobrī plānotā tiesas sēde, par jauno lietas izskatīšanas datumu nosakot 2013.gada 14.janvāri. Kā aģentūra LETA uzzināja tiesā, šāds lēmums pieņemts, jo prioritāra ir to krimināllietu izskatīšana, kurās kāds no apsūdzētajiem atrodas apcietinājumā.
LETA jau ziņoja, ka Zemgales priekšpilsētas tiesā pēc tiesneša Ziedoņa Strazda aizturēšanas un saslimšanas ir palikušas tikai divas krimināllietās specializējušās tiesneses, līdz ar to secināms, ka katrai no viņām tagad jāizskata aptuveni par 50% vairāk lietu.
Kā ziņots, Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Leja kriminālprocesu par kukuļošanas noziegumiem un krāpšanu organizētā grupā no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un nodibinājuma "Bērnu slimnīcas fonds" tiesai nodeva pērn 30.jūnijā.
Izvērtējot savāktos pierādījumus, prokurors bija atzinis tos par pietiekamiem, lai uzturētu valsts apsūdzību tiesā, aģentūru LETA toreiz informēja Ģenerālprokuratūrā.
Lietā apsūdzības uzrādītas kopumā astoņām personām - Bērnu slimnīcas nu jau bijušajam valdes loceklim Iepirkumu komisijas vadītājam Arnim Kramzakam, viņa kolēģim Bērnu slimnīcā - saimniecības direktoram Aivaram Lisenko, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) inspektoram Jurim Šmitam, SIA "Projektu vadības un attīstības birojs" valdes loceklim Raitim Muižniekam un vēl četrām personām, kuru vārdus prokuratūra neatklāj, taču tiesu kalendārā redzams, ka tie ir Aleksandrs Kreicers, Sergejs Kravcovs, Georgijs Pimenovs un Mihails Kreicers.
Trīs personas apsūdzētas epizodē par kukuļošanas mēģinājumu, lai būvniecības iepirkuma procedūrā tiktu pieņemts labvēlīgs lēmums konkrētam pretendentam, bet četras - par VUGD inspektora piekukuļošanu, lai viņš izdotu labvēlīgu atzinumu par būvobjekta atbilstību ugunsdrošības prasībām. Apsūdzības "pārklājas", proti, atsevišķiem apsūdzētajiem tiek inkriminēti vairāki noziedzīgi nodarījumi, aģentūra LETA uzzināja prokuratūrā.
Neviena no lietā apsūdzētajām personām savu vainu inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos neatzīst. Prokuratūra norāda, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.
Kā ziņots, kopumā KNAB šajā lietā pie kriminālatbildības lūdza saukt trīs valsts amatpersonas un septiņas privātpersonas par krāpšanas, kukuļdošanas, kukuļņemšanas, dienesta stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas, komerciālās uzpirkšanas un viltotu dokumentu izmantošanas gadījumiem 2009.gadā, tostarp ar viltu iegūstot tiesības uz naudu par kopējo summu ne mazāk kā 100 000 latu apmērā.
Piemēram, Kramzaku KNAB aizturēja aizdomās par 80 000 latu kukuļņemšanu. Kukulis, iespējams, bijuši būvfirmas "Rīgas firma Pamats" par brīvu veiktie darbi viņa privātmājā.
Laikraksts "Diena" iepriekš rakstīja, ka izmeklēšanā atklātā iespējamā shēma ir šāda: slimnīcas amatpersonas, līdzdarbojoties būvuzraugiem "Projektu vadības un attīstības birojs", kopā ar būvniekiem "Pamats" "uzpūtuši" tāmes būvprojektiem 2009.gadā, no tā gūstot labumu, nevis izvēlējušies lētāko piedāvājumu.
"Shēma ir tāda: tiek iesniegta tāme, un, kad visi pretendenti iesnieguši piedāvājumus, kāda no amatpersonām ar tiem iepazīstas un secina, ka "Pamata" piedāvājums ir ļoti izdevīgs. Bet starpība starp piedāvāto līgumsummu un nākamā pretendenta piedāvāto cenu ir ļoti liela," laikrakstam skaidrojis prokurors Leja. Tad līdz piedāvājumu atvēršanai tāmes samainītas. Tāda aina, iespējams, bijusi slimnīcas Vecāku mājas rekonstrukcijas gadījumā. Sākotnējā iesniegtā tāme bijusi 369 000 latu, bet pēc tam jau parādījušies 390 000 latu. Rekonstrukcija tika pilnībā veikta par ziedojumiem.
Valsts galvoto kredītu apmaksāto slimnīcas daudzfunkcionālā korpusa būvdarbu divu kārtu iepirkuma gadījumā, pēc izmeklētāju domām, izmantota cita shēma. Būvnieki aprēķināja summu, par kādu pašiem izdevīgi veikt darbus, un tai pieskaitīja klāt summas, kuras vēlējās saņemt amatpersonas. Būvdarbiem netika rīkots konkurss, bet gan sarunu procedūra, tāpēc samainīt tāmes nebija nepieciešamības. Te krāpšanas ceļā zaudēti vismaz 33 000 latu, uzskata izmeklētāji.
Nelikumīgas darbības atklātas arī Bērnu slimnīcas Uzņemšanas nodaļas vienkāršotās renovācijas darbu iepirkumā, cenšoties radīt sadārdzinājumu par 47 000 latu.