Atvieglo transporta līdzekļu reģistrāciju

© izpūtējs, auto

Otrdien, 25. septembrī, valdība atbalstīja transportlīdzekļu reģistrācijas administratīvā sloga mazināšanu, kas uzlabos informācijas aprites ātrumu un samazinās iesniedzamo dokumentu skaitu.

To paredz Satiksmes ministrijas un VAS „Ceļu satiksmes drošības direkcija” (CSDD) izstrādātie grozījumi 2010. gada 30. novembra „Transportlīdzekļu reģistrācijas noteikumos”.

Viens no piemēriem, kad varētu mazināties administratīvais slogs, ir grozījumos paredzētā iespēja transportlīdzekļa valdītājam, kā arī līdzīpašniekam, neiesniedzot citu līdzīpašnieku piekrišanu, transportlīdzekli noņemt no uzskaites tā reģistrācijas pārtraukšanai uz laiku, nododot numura zīmes, kā arī norakstīt transportlīdzekli.

Tāpat paredzēts, ka jebkura pilngadīga fiziska persona bez īpašnieka pilnvarojuma, iesniedzot transportlīdzekļa reģistrācijas apliecību, varēs saņemt numura zīmes nozagto vietā, ja transportlīdzekļu reģistrā būs ziņas par šo zīmju zādzības faktu.

Noteikumu projekts paredz arī papildus gadījumus, kad pēc transportlīdzekļa iegādes tirdzniecības uzņēmumā, īpašniekam nebūs jāveic iegādātā transportlīdzekļa agregātu numuru salīdzināšana pirms šī transportlīdzekļa reģistrācijas ieguvēja īpašumā.

Grozījumi skar arī transportlīdzekļu tirdzniecības uzņēmumu darbību, precizējot tirdzniecībai pieņemtu transportlīdzekļu izmantošanu ceļu satiksmē. Grozījumi paredz, ka transportlīdzeklis, kurš pieņemts tirdzniecībai un kuram beidzies reģistrācijas apliecībā norādītais termiņš dalībai ceļu satiksmē, nav atkārtoti jāreģistrē un tā reģistrācijas apliecība nav jāmaina, lai to izmantotu satiksmē, bet pietiks ar paša veikala no tirdzniecības reģistra izdrukātu dokumentu.

Projekts papildinās „distances reģistrācijas” iespējas, paredzot, ka Latvijā jau reģistrēta transportlīdzekļa pārreģistrācijai, kurai nepieciešama vairāku personu klātbūtne CSDD, šīs personas varēs apliecināt pilnvarojumu reģistrācijai dažādās CSDD nodaļās dažādā laikā.

Turklāt tiks definēts maksimālais termiņš, uz kādu transportlīdzekli drīkst ievest Latvijas teritorijā uz laiku – 3 gadi. Šis termiņš ir pielīdzināts Ceļu satiksmes likumā noteiktajam termiņam, uz kuru var saņemt atļauju izmantot braukšanai Latvijā citā valstī reģistrētu transportlīdzekli.

Izstrādātajiem grozījumiem būtu jānovērš dažādas normu interpretācijas iespējas un jāpadara transportlīdzekļu reģistrācijas procesa regulējums vienkāršāks un saprotamāks.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais