Advokātu birojs: LMT ignorē regulatora noteikumus

Telekomunikāciju uzņēmumā Bite Latvija vienas nedēļas laikā vērsušies 2 uzņēmumi - LMT klienti, kas saskārušies ar nelikumīgu LMT rīcību šo uzņēmumu mobilā operatora nomaiņas procesā.

LMT, pārkāpjot Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas ar 2007. gada 10.oktobra lēmumu apstiprinātos Numura saglabāšanas pakalpojuma nodrošināšanas noteikumus, radījis būtiskus finansiālos un morālos zaudējumus šiem uzņēmumiem, informē "Hauska & Partner International Communications" pārstāve Zane Bojāre.

Elektronisko sakaru likuma 57. pants uzliek katram elektronisko sakaru komersantam, kas sniedz balss telefonijas pakalpojumus, par pienākumu nodrošināt galalietotājam numura saglabāšanas pakalpojumu. Numuru pārnešanas no LMT uz Bite Latvija procesā LMT, aizbildinoties ar neapmaksātu rēķinu, vienpusēji lauza līgumu ar metālapstrādes uzņēmumu Levadija Holding, un tādējādi uzņēmums zaudēja visus to rīcībā esošos mobilo tālruņu numurus un tam tika atslēgti mobilie sakari. Neskatoties uz to, ka uzņēmums ir nokārtojis līgumsaistības ar LMT un veicis rēķina apmaksu, mobilo tālruņu numuri tam joprojām nav pieejami, norāda Z.Bojāre.

"Šajā situācijā donora tīkla operators [LMT] ir pilnībā ignorējis Regulatora noteikumos paredzēto numura saglabāšanas pakalpojuma sniegšanas kārtību, kā rezultātā galalietotājam [Levadija Holding], kurš ir godprātīgi izpildījis savas saistības, ir liegtas Elektronisko sakaru likuma 57. pantā nodibinātās numura saglabāšanas tiesības" norādīts zvērinātu advokātu biroja Raidla Lejins & Norcous atzinumā.

"Piesakoties mobilā operatora nomaiņai uz Biti, saņēmām no LMT rēķinu ar apmaksas termiņu tajā pašā dienā. Apstākļu dēļ elektronisko rēķinu atvērt varējām vien pēc divām dienām, līdz ar to arī apmaksu veicām 2 dienas vēlāk, bet, pat nesagaidot mūsu maksājumu, LMT ne tikai atslēdza ienākošos un izejošos zvanus, bet arī vienpusēji lauza līgumu, kā rezultātā mēs nevaram atgūt savus mobilo tālruņu numurus. Zvanot uz mūsu tālruņiem dzirdamais "Šāds numurs neeksistē" ir graujošs uzņēmuma reputācijai laikā, kad valstī valda krīze. Galu galā šos numurus izmantojām arī privātām vajadzībām - tagad jau divas nedēļas mūs neviens nevar sazvanīt uz numuriem, ko esam lietojuši gadiem," stāsta Levadija Holding finanšu direktore Ilze Skujiņa.

"LMT šajā gadījumā jauc divus dažādus juridiskos procesus, šantažējot klientus ar nekavējoties apmaksājamu rēķinu un līgumsodu. Situācija, ka tiek pazaudēti visi uzņēmumam piederošie mobilo telefonu numuri jau numura pārnešanas procesā, ir absurda. Protams, konkurence tirgū ir sīva, ko parāda arī aktivitātes publiskajā telpā, tomēr nav pieļaujams, ka tajā cieš patērētāji. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija pēc uzņēmuma iesnieguma ir sākusi šīs lietas izmeklēšanu un mēs ceram, ka šis process atrisināsies pēc iespējas ātrāk, lai Levadija Holding varētu atgūt pazaudētos numurus, tāpat ceram, ka Regulators veiks nepieciešamās darbības, lai novērstu šādu gadījumu iespējamu atkārtošanos pret citiem klientiem, kas vēlēsies mainīt operatoru. Uzskatām, ka viens no risinājumiem, ķā izvairīties no līdzīgu situāciju atkārtošanās, būtu numuru pārnešanas laika samazinājums," komentē Zita Zilgalve, Bite Latvija regulējošo lietu direktore.

Ar līdzīgu situāciju saskārās uzņēmums Uzars celtniecība, kas pēc iesnieguma LMT par mobilā operatora nomaiņu saņēma rēķinu tūlītējai apmaksai. Vēl pirms izrakstītā LMT rēķina saņemšanas pa pastu un rēķina apmaksas termiņa beigām uzņēmumam tika atslēgti mobilie pakalpojumi. Pēc rēķina apmaksas sakari uzņēmumam tika atjaunoti tikai pēc vairākām stundām, radot būtiskus traucējumus darba veikšanā, informē Z.Bojāre.

Iespēja pārnest savu numuru no esošā operatora uz citu ir pieejama cilvēkiem lielākajā daļā pasaules valstu; Eiropā šo pakalpojumu izmanto ļoti aktīvi, bet, lai arī Latvijā šis pakalpojums ir pieejams jau kopš 2005.gada, cilvēki pamazām to sāk aktīvāk izmantot tikai tagad. Kā liecina Datorikas institūta DIVI, kas nodrošina mobilo tālruņu numuru pārnešanas iespēju starp Latvijas telekomunikāciju operatoriem, apkopotie dati, kopumā 2009. gada pirmo deviņu mēnešu periodā vairāk nekā 67 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju ir izmantojuši iespēju nomainīt telekomunikāciju operatoru, saglabājot iepriekšējo tālruņa numuru. Septembrī šo iespēju izmantoja vairāk nekā 8 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Eiropā numuru pārnešanas laiks svārstās no 39 līdz 1 darba dienai, bet lielākoties tās ir 2-3 darba dienas, kamēr Latvijā šis process nemainīgi aizņem 10 darba dienas.

Latvijā

Pagājušajā gadā biežākie invaliditātes cēloņi pilngadīgiem iedzīvotājiem, kuri pirmoreiz atzīti par personām ar invaliditāti, bija ļaundabīgi audzēji, asinsrites sistēmas slimības, kā arī skeleta, muskuļu un saistaudu slimības, šodien diskusijā "Svarīgākais par invaliditāti Latvijā" informēja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) vadītāja Daina Grabe.

Svarīgākais