Latvijai netipiska diskusija raisījusies no kādas vēstules, kuras adresāts sauc sevi par tūristu no Amerikas un kuram šķitis nepieņemami, ka kādā kafejnīcā, kas nes krodziņa nosaukumu, Jūrmalā drīkst atrasties bērni.
Tūrists ir satraukts, jo krogos, kur dzer alu un arī smēķē, bērniem nav īstā vieta, un, ja tas būtu bijis viņa dzimtajā Amerikā, tad kafejnīca jau sen būtu sodīta. Krodziņa saimniece Neatkarīgajai pauž sašutumu par šādu viņas krodziņa noķengāšanu (epasta vēstule nosūtīta vairākām laikrakstu redakcijām) un pieļauj, ka, visticamāk, to darījis kāds nelabvēlis vai skauģis tepat no dzimtās Latvijas.
Arī Neatkarīgā saņēma vēstuli no Andreja Sanaei Alunga (diemžēl uz mūsu vēstuli un jautājumiem viņš pagaidām nav atbildējis), kurā viņš stāsta, ka apmeklējis Latviju, lai atpūstos pirms došanās uz ASV ziemeļiem – Aļasku. Septembra sākumā Jūrmalā viņš iegājis alus krodziņā un bijis «pārsteigts, ka tajā uzturas bērni, kuri novēro, ka pieaugušie lieto alu, smēķē». Tūrists nekur nav atradis informāciju, kas liegtu krogu apmeklēt bērniem. Viņš pat centies zvanīt policijai, bet esot savienots ar ugunsdzēsējiem.
«Nepārzinu Latvijas likumus, tomēr nedomāju, ka Latvijā var tik viegli bērni ienākt un uzturēties alus krogos, kur lieto alkoholiskos dzērienus un smēķē pieaugušie cilvēki. Amerikā, kur dzīvoju un strādāju, tas būtu nopietns pārkāpums, par ko alus krogs tiktu slēgts, anulēta licence un īpašnieks bargi sodīts,» vēstulē savu viedokli pauž SanaeiAlunga. «Kāda jēga tad liegt bērniem smēķēt, lietot alkoholu, ja atļauts visu to novērot, brīvi ieejot krogā?»
Latvijā patiešām nav tādu likumu, kas liegtu kafejnīcās, kur tirgo alkoholu, ienākt arī bērniem, izņemot, azartspēļu zāles, naktsklubus un tamlīdzīgas iestādes, kur jau pie ieejas ir informācija, no cik gadiem atļauta ieeja. Neatkarīgā noskaidroja, ka amerikāņa minētais krogs ir Jūrmalā – Jomas ielā populārā kafejnīca Alus krodziņš, kura iekštelpās smēķēt nav atļauts, bet ārpusē, terasē to var darīt noteiktā vietā. Tomēr līdz šim plašākas diskusijas Latvijas sabiedrībā par to, ka bērni nedrīkstētu iet uz kafejnīcu kopā ar vecākiem, ja tur tirgo alkoholu, piemēram, lejamo alu, nav bijis. Ir ieviesti vairāki smēķēšanas aizliegumi. Saruna ar Alus krodziņa īpašnieci Sandru Balču izvēršas emocionāla, jo viņa uzskata, ka vēstuli rakstījis kāds vietējais, lai nomelnotu populārā krodziņa labo slavu. S. Balča uzsver, ka krodziņš nav nekāda dzertuve, kur visi piedzeras un to visu vēro bērni. «Mums ir pieklājīga vieta, kur cilvēki atnāk labā atmosfērā atpūsties, garšīgi paēst. Jā, pie mums drīkst nākt bērni, mums pat ir viens no retajiem šajā ielā spēļu laukumiņiem, taču Latvijā nav aizliegts ar bērniem nākt uz kafejnīcu. Vai mums tagad jāliek zīme bērniem aizliegts? Ļoti daudzās, praktiski visās kafejnīcās ļauts pārdot alkoholu.» S. Balča uzsver, ka Latvijas likumus viņa ievēro pilnībā un nekad nekādas sūdzības nav bijušas, tikai atzinīgi vārdi. «Viss atkarīgs no vecākiem – tā būtu liekulība teikt, te nenāciet ar bērniem, bet mājās šo alus kausu varat iztukšot bērnu klātbūtnē,» spriež S. Balča. Viņa arī nesaprot, kāpēc mēs tik daudz klausāmies ārzemniekos. Vai kāds klausītu latvieti, ja tas kaut ko mēģinātu pateikt par to, kas notiek Amerikā?