Bērnus invalīdus var nobiedēt birokrātija

Cilvēki ar invaliditāti jau augustā var pieteikties asistenta pakalpojumiem izglītības ieguvei – pēc atzinuma jāvēršas Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā (VDEĀVK).

Tomēr, lai saņemtu tikai atzinumu, ka asistenta pakalpojums piešķirams, jāvēršas vismaz četrās institūcijās. Labklājības ministrijā (LM) gan Neatkarīgajai skaidro, ka daudzos gadījumos visu garo birokrātijas ceļu nevajadzēs iet – pietiks tikai ar iesniegumu skolai.

No šāgada 1. septembra septiņus līdz 18 gadus veciem bērniem un cilvēkiem ar pirmo vai otro invaliditātes grupu būs iespēja saņemt no valsts budžeta apmaksātu asistentu pakalpojumus pārvietošanās atbalstam un pašaprūpes veikšanai pamatizglītības, profesionālās vai vispārējās vidējās izglītības iestādēs. Lai varētu saņemt asistenta palīdzību skolā, no VDEĀVK sniegs ieteikumu šāda pakalpojuma nepieciešamībai. Ja VDEĀVK individuālajā rehabilitācijas plānā būs ieteikusi izmantot asistentu, iegūstot izglītību, cilvēks ar asistenta palīdzību varēs uzsākt mācības izvēlētajā skolā jau ar jauna mācību gada sākumu.

Formāli – četras iestādes

Izpētot LM aprakstīto kārtību, kā asistentam pieteikties, sanāk, ka jāvēršas vismaz četrās iestādēs un jānokārto kaudze papīru. Nosūtot cilvēku uz invaliditātes ekspertīzi, ārstējošajam ārstam vai ģimenes ārstam jāaizpilda un jāizsniedz personai vai jānosūta VDEĀVK individuālā rehabilitācijas plāna veidlapa, kurā jānorāda turpmākās ārstēšanas un medicīniskās rehabilitācijas pasākumi. Savukārt VDEĀVK izsniedz cilvēkam ar invaliditāti vai viņa likumiskajam pārstāvim plāna veidlapu ar saviem ieteikumiem. Pēc tam cilvēkam ar invaliditāti vai viņa pārstāvim jāvēršas pašvaldības sociālajā dienestā, kur, pamatojoties uz visiem ieteikumiem, tiek izstrādāts individuālais rehabilitācijas plāns, un izglītības iestādē ir jāiesniedz iesniegums par asistenta pakalpojuma piešķiršanu kopā ar individuālo rehabilitācijas plānu. Izglītības iestāde, tas ir, skola, pēc saņemtajiem dokumentiem izvērtēs cilvēka atbilstību asistenta pakalpojuma saņemšanas nosacījumiem un pieņems lēmumu par asistenta pakalpojuma piešķiršanu. Pozitīva lēmuma gadījumā tiks noslēgts līgums uz konkrēto mācību gadu.

Varēs prasīt tikai skolā

LM Vienlīdzīgu iespēju politikas nodaļas vadītāja Elīna Celmiņa Neatkarīgajai atbild, ka individuālais rehabilitācijas plāns, kas minēts, lai saņemtu arī asistenta pakalpojumu, ir dokuments, kas apkopo visu speciālistu ieteikumus un nepieciešamos atbalsta pasākumus cilvēkam ar invaliditāti. Tāpēc tā sagatavošanā iesaistīti ģimenes ārsti, sociālais dienests un VDEĀVK.

«Tomēr asistentu gadījumā, ja bērnam invaliditāte jau ir noteikta un ir arī saņemts atzinums par īpašas kopšanas nepieciešamību, viss garais ceļš plāna iegūšanai nebūs jāiet,» uzsver E. Celmiņa. Vecākiem skolā būs jāuzraksta iesniegums par asistenta pakalpojuma piešķiršanu un jāiesniedz šis individuālais rehabilitācijas plāns un VDEĀVK ieteikums. LM plāno, ka vecāki varēs skolā vērsties arī tikai ar iesniegumu, un tad skola pati pieprasīs no VDEĀVK nepieciešamos dokumentus. Turklāt skola nelems par to, vai asistents bērnam ir vai nav vajadzīgs, tā skatīs tikai dokumentu atbilstību likumā noteiktajam. Skola noslēgs trīspusēju vienošanos starp vecākiem, asistenta pakalpojuma sniedzēju un izglītības iestādi, kurā norādīs arī asistenta pienākumus. Varēšot pieteikties arī elektroniski.

Palīdzēs mācīties

Asistentu pakalpojuma ieviešanu Latvijas ģimenes, kurās aug bērni ar invaliditāti, gaida jau ilgi, jo tas atvieglotu bērnu integrāciju skolā. Asistenta pienākumos būs palīdzēt bērnam pārvietoties skolā, palīdzēt ēdienreizēs, apģērbties vai noģērbties, sagatavoties stundām, saziņā ar pedagogiem, kā arī saskarsmē ar vienaudžiem starpbrīžos vai pagarinātās dienas grupā. E. Celmiņa stāsta, ka pakalpojuma apjoms paredzēts līdz 40 stundām nedēļā, to piešķirs uz mācību gadu. Asistenta pakalpojumu gan nevarēs saņemt bērni, kuri mācās speciālās skolās, jo tajās jau ir paredzēts valsts finansējums šāda personāla nodrošināšanai bērniem.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) speciālisti norāda, ka šāgada četriem mēnešiem asistentu algošanai nepieciešami 281 932 lati, kas tiks piešķirti valsts budžeta grozījumos, bet 2013. gadā – 845 796 lati.

***

KAS VARĒS BŪT ASISTENTI?

Par asistentiem varēs kļūt cilvēki, kuriem ir pieredze saskarsmē ar cilvēkiem ar invaliditāti. Par asistentu varēs kļūt gan pedagogs, kurš ir strādājis ar bērniem invalīdiem, gan ārstniecības personas, gan bērna tuvinieki. Asistenti minēto pakalpojumu varēs sniegt vienam skolēnam vai arī to grupai ne lielākai par trīs izglītojamajiem.

*

KAS VARĒS SAŅEMT ASISTENTA PALĪDZĪBU?

Asistenta pakalpojumu līdz 40 stundām nedēļā izglītības iestādēs varēs saņemt cilvēki ar I vai II invaliditātes grupu un 7 līdz 18 gadus veci bērni, kuriem piešķirts valsts pabalsts invalīdam, kuram nepieciešama kopšana un kuri mācās

Avots: IZM

Latvijā

Saistībā ar e-adreses problēmām ir apzinātas amatpersonas, kuras nav atbildīgi pildījušas savus darba pienākumus, un tām līdz pirmdienai, 16.decembrim, ir jāiesniedz rakstiski paskaidrojumi, žurnālistus piektdien informēja Valsts digitālās attīstības aģentūras (VDAA) direktors Jorens Liops.

Svarīgākais