Lēkā idejas par dzimstības veicināšanu

Šonedēļ kā vēl nekad šā gada laikā lēkājušas idejas, kādus pasākumus ieviest, lai veicinātu dzimstību, bet tikai vakar vakarā valdība vienojās, ka varētu beidzot palielināt ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamā ienākuma atvieglojumu par apgādājamiem, lai gan tas ģimenēm ar bērniem solīts jau vairākus gadus.

Tiesa, plānotais palielinājums nesasniegs solījumos un programmās rakstīto, ka šim atvieglojumam jāsasniedz 50 procenti no minimālās algas. Pašlaik tas ir 70 lati, bet no nākamā gada jūlija valdība to plānojusi paaugstināt par desmit latiem.

Valdību veidojošo partiju koalīcijas sanāksmēs šonedēļ diskutēts par demogrāfiju – panākta vienošanās, ka nākamgad nepieciešams palielināt nodokļa atvieglojumus par apgādībā esošajiem bērniem. Politiķu sanāksmē tika diskutēts – atvieglojuma apmēra palielināšana varētu būt no 10 līdz 20 latiem, taču, kā vakar vienojās valdība, tie varētu būt desmit lati un tikai no nākamā gada jūlija.

Nacionālās apvienības deputātu ierosinājums ir pagarināt vismaz līdz bērna pusotra gada vecumam vecāku jeb tā sauktās māmiņalgas izmaksu, tam gan nav Labklājības ministrijas atbalsta, jo tā nesaskata iespējas veikt šādas izmaiņas no budžeta viedokļa. Kopējs atbalsts panākts par bērnu pieskatīšanas pabalstu – diskusijas bija par 100 latu pabalstu vai «virtuālo» naudu, ko nodrošinātu ģimenēm, kurās ir bērns, vecāks par gadu, un kura vecākiem jāatsāk strādāt. Šo naudu varētu novirzīt auklīšu dienestam vai bērnudārziem.

Valdība ceturtdien nolēma, ka šādu pabalstu varētu ieviest no 2013. gada 1. septembra, bet tikai ne vairs 100, bet 50 latu apmērā mēnesī tām ģimenēm, kurām nav iespējas izmantot bērnu pirmsskolas izglītības iestāžu pakalpojumus. Šie abi pasākumi – nodokļu atvieglojumi un pabalsts varētu no budžeta prasīt 3,8 miljonus latu. Pēc finanšu ministra Andra Vilka teiktā, demogrāfijas jautājumu risināšanai kopumā tiks atvēlēti pat 20 miljoni latu.

Kā vienu no sasniegumiem demogrāfijas jomā valdība min samazinātos ierobežojumus vecāku, maternitātes un paternitātes pabalstiem, proti, pabalstus varēs saņemt lielākā apmērā, taču tas skars turīgākos pabalstu saņēmējus, jo līdz šim jau pabalstu varēja saņemt līdz 350 latiem plus 50 procenti no pārējās pabalsta summas. Pavisam valdība ierobežojumus nav atcēlusi, gluži pretēji – daudzi ir aizmirsuši, ka pavisam nesen vēl Saeima lēma, ka ierobežojumi pabalstiem ir nevis atceļami, bet pagarināmi vēl uz diviem gadiem. Ja ne šī lēmuma, visi ierobežojumi tagad vairs nebūtu spēkā. Otrkārt, lai arī pabalstu griesti ir divkāršoti, minimālie pabalsti – 50–56 lati bērna kopšanai – joprojām ir saglabāti šajā niecīgajā līmenī. Arī ģimenes valsts pabalsta diferencēšanu, palielinot to tām ģimenēm, kurās ir vairāk bērnu, valdība neuzskata par iespējamu budžeta dēļ.

Svarīgākais