Mediķu palīdzība vakar bijusi nepieciešama sešiem no pārkaršanas cietušiem cilvēkiem, kuri nogādāti ārstniecības iestādē.
Kā informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) dienesta pārstāve Ilze Bukša, Kurzemes pusē mediķu palīdzība bijusi nepieciešama kādam 32 gadus vecam vīrietis, kurš visu dienu strādājis uz jumta, kā rezultātā vīrietis pārkarsis un mediķi viņu nogādājuši slimnīcā.
Zemgalē no pārkaršanas cietis 20 gadus vecs vīrietis un 12 gadus veca jauniete, savukārt Vidzemē mediķu palīdzība bijusi nepieciešama 20 gadus vecai sievietei. Viņa pārkarsusi darba vietā, strādājot telpās.
Savukārt Vidzemē mediķu palīdzība bija nepieciešama 82 gadus vecam kungam, kurš kopis kapus un karstuma dēļ vīrietim palicis slikti. Tāpat slimnīcā nogādāta 78 gadus veca sieviete, kura karstajā dienā ravējusi dārzu.
Bukša vēstīja, ka mediķu palīdzība, kas būtu saistīta ar negadījumiem uz ūdens, vakar nav bijusi nepieciešama.
NMP dienesta mediķi šajās karstajās dienās aicina iedzīvotājus pēc iespējas mazāk uzturēties saulē dienas viskarstākajā periodā no plkst.11 līdz 15, izvēlēties atbilstošu apģērbu, uzņemt pietiekamā daudzumā šķidrumu un saudzēt bērnu veselību.
Apstākļos, kad karstums sasniedz un pārsniedz plus 28, plus 30 grādus pēc Celsija, mediķi aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību, lai izvairītos no pārkaršanas un karstuma dūriena. NMP dienesta mediķi atgādina, ka karstā laikā veselība var pasliktināties jebkuram, taču vairākas iedzīvotāju kategorijas karstajās dienās ir jo īpaši pakļautas riskam, piemēram, zīdaiņi līdz viena gada vecumam un mazi bērni, gados vecāki cilvēki, īpaši vecumā pēc 75 gadiem, cilvēki, kuri slimo ar hroniskām slimībām, īpaši ar elpceļu vai sirds slimībām, garīgās veselības traucējumiem, cilvēki, kuri lieto noteiktus medikamentus, kā arī cilvēki, kuri aktīvi sporto, strādā smagu, fizisku darbu.
Īpaši bīstama atrašanās saulē ir maziem bērniem - viņiem ieteicams uzturēties ēnā vai vēsās iekštelpās. Mazus bērnus un arī dzīvniekus karstajā laikā nekādā gadījumā vienus pašus nedrīkst atstāt mašīnā.
Karstajā laikā gan sevi, gan bērni jāaizsargā no saules iedarbības, valkājot cepuri vai lakatiņu un saulesbrilles. Mugurā ieteicams vilkt gaišu, vieglu, elpojošu, ērtu apģērbu no dabīga materiāla, paņemiet līdzi pietiekamu daudzumu ūdens. Karstajā laikā pietiekami jāuzņem arī šķidrums. Vislabāk dzert ūdeni, minerālūdeni bez gāzes, vēsu tēju.
Cilvēki tiek aicināti izvairīties no ilgstošas un fiziskas piepūles saulē dienas karstākajā laikā, piemēram, darba uz lauka vai aktīvas sportošanas. Jāņem vērā, ka arī nevēdināti, pārkarsuši biroji un darbs slēgtās, uzkarsušās telpās var radīt nopietnu risku cilvēka veselībai, tāpēc jāparūpējas par telpu pietiekamu vēdināšanu un atvēsināšanos arī tajās strādājošiem.
Cilvēkiem, kas slimo ar hroniskām saslimšanām, tai skaitā sirds asinsvadu slimībām, karstā laikā jāatceras lietot savi pastāvīgi lietojamie medikamenti. Īpaša uzmanība karstajās dienās nepieciešama slimniekiem, kuri ir piesaistīti pie gultas un paši nevar par sevi parūpēties.
Bukša aicina cilvēkus būt arī uzmanīgiem, atpūšoties uz vai pie ūdens.