Brīvdabas muzejā restaurēs linu mīstīšanas mašīnu ar zirga dzītu ģēpeli

Nodibinājums "Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja atbalsta fonds" no Valsts kultūrkapitāla fonda (VKKF) saņēmis 2000 latu atbalstu linu mīstīšanas mašīnas ar zirga dzītu ģēpeli restaurācijai.

Kā aģentūru LETA informēja projekta vadītāja Una Sedleniece, patlaban ir grūti prognozēt, vai restaurācijas darbiem pietiks ar VKKF piešķirto finansējumu, jo prasītā summa bija mazliet lielāka. Lai iekļautos piešķirtajā summā, projekta īstenotāji mēģinās vienoties ar restauratoriem vai arī meklēs papildu finansējuma iespējas.

Linu mīstīšanas mašīnas ar zirga dzītu ģēpeli restaurāciju īstenos nodibinājums "Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja atbalsta fonds" sadarbībā ar Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju.

Brīvdabas muzeja krājuma Zemgales sektora pastāvīgās ekspozīcijas "Ļūpīšu" rijā kopš 1965.gada atrodas linu mīstīšanas mašīna ar zirga dzītu ģēpeli.

Līdz XIX gadsimta sākumam Latvijā linu mīstīšanai tika izmantoti vienkārši linu mīstīšanas darbarīki, bet XIX gadsimta vidū sāka parādīties divu veidu mehāniskās linu mīstīšanas mašīnas ar zirga vadību - tilta mašīnas un bullīši. Pirmajām zirgs gāja blakus tiltam - rievotam koka gredzenam - un vilka četrus rievotus veltņus, bet otrajā - zirgs vilka ģēpeli, kas darbināja mašīnas veltņus. Šādas iekārtas izgatavoja amatnieki, un tās iegādāties varēja atļauties tikai labi situēti saimnieki, līdz ar to šādas ierīces esamība saimniecībā liecināja par tās turību.

Muzeja krājumā iekļautā linu mīstīšanas mašīnas vairums detaļu ir saglabājušās, tomēr pati mašīna nav darba kārtībā. Liela daļa detaļu ir arī satrupējusi un ķirmju saēsta. Lai savestu mašīnu darba kārtībā, novērstu tālāku tās bojāšanos un būtu iespējams to kādreiz parādīt apmeklētājiem darbībā, nepieciešams restaurēt un konservēt gan koka, gan metāla daļas. Pēc restaurācijas linu mīstīšanas mašīnu paredzēts novietot atpakaļ "Ļūpīšu" rijas ekspozīcijā Zemgales sektorā, atklāja Sedleniece.

Projekta mērķis ir restaurēt linu mīstīšanas mašīna ar zirga dzītu ģēpeli - nozīmīgu tehnikas attīstības vēstures liecību, lai nodrošinātu tās daļēju, proti, bez zirgiem, demonstrēšanu apmeklētājiem.

Sākotnēji bija iecerēts, ka restaurācijas darbi ilgs līdz 2012.gada beigām. Ja restaurācijas darbi tiks sākti savlaicīgi, tad paredzētais termiņš ir reāls. Plānots, ka svaigi restaurētais priekšmets brīvdabas ekspozīcijā atgriezīsies nākamā gada pavasarī, kad būs nokusis sniegs, minēja projekta vadītāja.

Projekta īstenotāji nodibinājums "Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja atbalsta fonds" ir izveidots 2010.gadā ar mērķi atbalstīt Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja darbību kultūras mantojuma saglabāšanas, izpētes un popularizēšanas jomā. Fonds strādā ciešā sadarbībā ar muzeja speciālistiem.

Latvijā

“Man jau trīs dienas ir slikta dūša. Vemšana, galvassāpes, bezmiegs. Katru dienu, atverot e-pastu, pirmā doma – vai būs atkal jauns paziņojums no CSDD par 350 eiro sodu vai nebūs? Kopā sods jau sakrājies pāri tūkstotim, tuvojas diviem,” asaras valdīdama, man sūdzas kāda satraukta paziņa. Viņa ir izmisumā.

Svarīgākais