Realizējot sanācijas darbus Inčukalna gudrona dīķu projektā, jau izsmeltas un neitralizētas pirmās 500 tonnas gudrona, un jūlijā varētu sākties gudrona izvešana no Inčukalna. Lai iepazītos ar "Skonto Būve" veiktajiem gudrona dīķu sanācijas darbiem un pielietojamajām tehnoloģijām, Inčukalna gudrona dīķus apmeklēja arī starptautiskās konferences "Gudrona dīķu sanācija" dalībnieki no 9 valstīm, kurās ir līdzīga problēma.
Sanācijas procesā izsmelto gudronu pēc "Mueg" tehnoloģijas jaucot kopā ar nesējvielām, kas var būt līdz pat 50% no masas, padarīs par substanci, kuru, sadedzinot augstā temperatūrā, utilizēs "Cemex" cementa rūpnīcā Brocēnos.
Rihards Kalniņš, "Skonto Būve" jaunākais projektu vadītājs: "Neitralizētā gudrona paraugi šobrīd ir nogādāti Vācijas laboratorijās, lai veiktu to analīzi. Kad tiks saņemts apstiprinājums, ka materiāls ir piemērots utilizācijai, pirmās neitralizētā gudrona kravas jau jūlijā varētu tikt nogādātas cementa rūpnīcā. Kopumā jāpārstrādā 30 tūkstoši tonnu gudrona un vēl 40 tūkstoši tonnu piesārņotās smilts."
Divu dienu starptautiskajā konferencē par gudrona dīķu sanācijas procesu un pielietojamajām tehnoloģijām pieredzē dalījās vairāku valstu pārstāvji.
Srebrenka Golić, Serbu Republikas (Republik Srpska) Bosnijas un Hercegovinas sastāvā Teritorijas plānošanas, vides un ekoloģijas ministre: "Arī mūsu valstī vēsturiski ir veidojušies divi šādi gudrona dīķi. Vienā no tiem ir 80 tūkstoši tonnu, otrā nedaudz vairāk par 40 tūkstošiem tonnu. Mēs esam paņēmuši paraugus, lai noteikti gudrona sastāvu un drīzumā plānojam sākt arī pašu attīrīšanas procesu. Atšķirībā no Latvijas, mums nav savas rūpnīcas, kurā pārstrādāt neitralizēto gudronu, tāpēc to plānojam eksportēt uz kādu citu valsti."
Vācijas kompānija "Mueg", kurai jau ir uzkrāta vairāku gadu pieredze līdzīgu projektu realizācijā visā Eiropā, nodrošina tehnoloģisko aprīkojumu arī Inčukalna gudrona dīķu sanācijā.
Mike Worm, "Mueg" projektu vadītājs: "Mēs esam veikuši gudrona sanācijas darbus jau desmit lielos projektos tādās valstīs kā Vācija, Itālija un Slovēnija ar kopējo gudrona apjomu 500 000 tonnas. Inčukalna projekts ir seržģīts ar to, ka gudrona pamatnē ir smilts nevis māls, kas aizturētu gudrona dziļāku iesūkšanos zemē.Taču darbs norit pēc plāna un drīz šeit parādīsies pavisam cita ainava."
Būvniecības līgums par Inčukalna sērskābā gudrona dīķu sanāciju tika noslēgts 2010. gada septembrī. Projekta pasūtītājs ir Valsts vides dienests (VVD), galvenais būvuzņēmējs - SIA "Skonto Būve", savukārt tehnoloģisko aprīkojumu nodrošina Vācijas kompānijas "Mueg".
Projekta izmaksas sasniedz vairāk nekā 20 miljonus latu, no šīs summas 14,2 milj. Ls ir ERAF finansējums, pārējo summu - vairāk nekā 6 milj. Ls - nodrošina valsts budžets.