Liepājā pieminēs 1941.gada 14.jūnija deportāciju upurus

Godinot komunistiskā terora upuru piemiņu, ceturtdien, 14.jūnijā, Liepājā notiks vairāki atceres pasākumi, lai godbijībā noliektu galvas to priekšā, kas pārdzīvojuši izsūtījuma un cietuma šausmas.

Šogad atceres pasākumi sāksies plkst.16 ar svētbrīdi "Esmu atgriezies mājās" Liepājas Centrālkapos pie deportēto piemiņas akmens, kur atklās piemiņas plāksni Vjatlagā bojāgājušajiem liepājniekiem.

Pasākumā piedalīsies Liepājas Politiski represēto kluba biedri, 1.Zemessardzes novada zemessargi, jaunsargi, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra dalībnieki, visi, kam ir svarīgi pieminēt tos, kuriem nebija lemts atgriezties dzimtenē.

Pasākumu vadīs Signe Ruicēna un Jānis Dreiblats, par muzikālo noformējumu rūpēsies Valdis Aivars un Raivis Bružis. Pasākuma dalībniekus uzrunās Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kapelāns Viesturs Kalniņš, Liepājas Politiski represēto kluba biedrs Arnolds Treide, Latvijas Nacionālo partizānu apvienības Liepājas nodaļas priekšsēdētāja Biruta Rodoviča, "Daugavas Vanagi Latvijā" Liepājas nodaļas priekšsēdētājs Arturs Vīdners un 1.Zemessardzes novada komandieris pulkvedis Mārtiņš Liberts.

Savukārt plkst. 18 Liepājas Sv.Trīsvienības katedrālē notiks represēto piemiņai veltīts garīgās mūzikas koncerts - svētbrīdis "Aiz miglas man dzimtenes celiņš dārgs". Piemiņas pasākums iesāksies ar mācītāja Pētera Kalka uzrunu.

Koncertā skanēs kora dziesmas un instumentālā mūzika Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra sieviešu kora "Aija" (diriģente - Gunta Vite, kormeistare - Antra Berga), Liepājas Bērnu un jaunatnes centra jauniešu kora "Liedags" (dirigente - Gunta Vite, kormeistare - Sintija Pīrāga), solistu - Ievas Dreimanes, Lauras Budkēvičas, Sintijas Briķes, Ievas Dzintares, Normunda Dzintara , instrumentālā trio - Līnas Andrējevas (klavieres), Beatas Zariņas Blaščinskas (vijole), Ditas Baronas (čells), ērģelnieces Līgas Pūķes un koncertmeistaru Līnas Andrejevas un Gunta Vītola izpildījumā.

Dzeju lasīs Liepājas Tautas un kultūras centra jauniešu studijas audzēkņi (vadītājs Juris Ločmelis). Koncerta mākslinieciskā vadītāja Gunta Vite.

Koncertu atbalsta Liepājas Kultūras pārvalde, Liepājas Bērnu un jaunatnes centrs, Liepājas muzejs, LiepājasTautas mākslas un kultūras centrs.

1941.gada 14.jūnijā bez tiesas un sprieduma nevainīgi cilvēki tika sadzīti lopu vagonos un izsūtīti uz Sibīriju, atrauti no tēvu zemes, no ģimenēm, no sev tuviem cilvēkiem. Viņi kļuva cilvēki bez nākotnes. Tāds liktenis piemeklēja arī 1371 Liepājas pilsētas un rajona iedzīvotāju. Viņi bija to Latvijas 15424 nelaimīgo skaitā, kas tajā drausmīgajā naktī tika deportēti - gan lieli, gan mazi, gan veseli, gan slimi, gan pavisam veci cilvēki, gan zīdaiņi.

Latvijā

Latvijas Nacionālais dabas muzejs ir bagātību krātuve – daudznozaru dabaszinātņu muzejs, kurā glabājas ģeoloģiskie, entomoloģiskie, paleontoloģiskie, zooloģiskie, botāniskie, mikoloģiskie un antropoloģiskie priekšmeti. Krājums sistemātiski tiek papildināts, ievācot priekšmetus dabā, iepērkot, saņemot dāvinājumus. Muzeja krājumā ir daudzas Latvijā un pasaulē izzūdošas un jau izmirušas sugas, tāpēc kolekciju vērtība ar katru gadu pieaug. Arvien aktuālāks kļūst jautājums par šo vērtību ilglaicīgu saglabāšanu un kā tās nosargāt globālo krīžu, tostarp kara, gadījumā. Par muzeja vērtībām un muzeoloģiskajiem smalkumiem intervijā “nra.lv” stāsta muzeja direktore Skaidrīte Ruskule.

Svarīgākais