Saeimā noraida priekšlikumus par krasāku nodokļu samazinājumu

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija šodien, vērtējot priekšlikumus likumprojektiem par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) samazināšanu, noraidīja visus ierosinājumus, kas paredzēja krasāku nodokļu samazinājumu, PVN atvieglojumu noteiktām preču grupām un atvieglojumu palielinājumu par apgādājamajiem.

Komisija šodien neatbalstīja deputātu Danas Reiznieces-Ozolas (ZZS) un Kārļa Seržanta (ZZS) priekšlikumu no šā gada 1.jūlija nodokļa atvieglojumus par apgādājamajiem noteikt ne mazākus par 50% no noteiktās minimālās algas, tāpat netika atbalstīts Ivara Zariņa (SC) ierosinājums šādus pašus nodokļa atvieglojumus noteikt no nākamā gada, bet no 2015.gada palielināt tos vēl vairāk.

Finanšu ministrijas (FM) parlamentārā sekretāre Karina Korna skaidroja, ka patlaban FM sadarbībā ar Labklājības ministriju (LM) jau ir uzdots līdz 1.septembrim izstrādāt informatīvo ziņojumu par iespējām palielināt neapliekamo minimumu no nākamā gada jūlija. Informatīvajā ziņojumā, izvērtējot prioritātes, tiks noteikts, vai neapliekamo minimumu varētu paaugstināt par apgādībā esošajiem bērniem, vai arī palielināt vispārējo neapliekamo minimumu.

Komisija arī neatbalstīja Seržanta piedāvājumu trīs gadu laikā IIN likmi samazināt par 9%. Komisijas vadītājs Jānis Reirs (V) uzsvēra, ka viņš neatbalsta priekšlikumus par krasāku nodokļu samazinājumu, un aicināja atbildīgi izturēties pret budžeta ieņēmumu daļu.

Netika atbalstīts arī Vladimira Reskāja (SC) priekšlikums par IIN atvieglojumiem jauniešiem bez darba pieredzes. Reskājs gan pats atzina, ka patlaban tas nebūtu labākais risinājums, taču viņš vēlējies rosināt diskusiju par jauniešu nodarbinātības problēmām.

Saeimas komisija šodien neatbalstīja arī priekšlikumus samazināt PVN likmi noteiktām preču grupām - pārtikas produktiem un elektroenerģijai. Noraidīts tika arī priekšlikums par pazeminātas PVN likmes piemērošanu medikamentiem un citām precēm.

Savukārt priekšlikumus par dividenžu izmaksām tika izdalīts kā komisijas priekšlikumus atsevišķam likumprojektam. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) vadītājs Jānis Endziņš skaidroja, ka patlaban nauda aizplūst prom no Latvijas, jo uzņēmumiem ir vienalga, kurā valstī izņemt dividendes. Arī Reirs atzina, ka problēma pastāv, bet par šo jautājumu būtu jādiskutē un tas jāvērtē valdībā.

Tāpat komisija šodien neatbalstīja deputāta Ulda Auguļa (ZZS) priekšlikumu, kas paredzēja noteikt, ka, samazinot IIN likmi, nesamazināsies pašvaldību budžeta ieņēmumi. Savukārt FM pārstāvju norādīja, ka šāda norma nav nepieciešama, jo ir uzdots nodrošināt, lai 2013.gadā un turpmākajos gados ieņēmumi pašvaldībām nesamazinātos.

Ceturtdien, 24.maijā, par šiem likumprojektiem otrajā un galīgajā lasījumā lems Saeima.

LETA jau ziņoja, ka Saeimas deputāti pagājušajā nedēļā gandrīz vienbalsīgi pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja valdības sagatavotos likumprojektus par PVN un IIN samazināšanu.

Likumprojekti paredz, ka PVN likme no 1.jūlija tiks samazināta par vienu procentpunktu - no pašreizējiem 22% uz 21%, savukārt iedzīvotāju ienākuma nodokļa IIN likmi par vienu procentpunktu - no pašreizējiem 25% uz 24% - paredzēts samazināt no nākamā gada 1.janvāra.

Grozījumi likumā par IIN paredz, ka trīs gadu laikā IIN likme tiks samazināta par pieciem procentpunktiem - no pašreizējiem 25% līdz 20%. Paredzēts, ka no 2013.gada 1.janvāra IIN likme būs 24%, 2014.gadā tā būs 22%, bet 2015.gadā - 20%.