Saeimas Sociālo un darba lietu komisija trešdien, 16.maijā, turpinot darbu pie pensiju likuma grozījumu otrā lasījuma, atbalstīja minimālā apdrošināšanas stāža samazināšanu personām, kas audzinājuši vismaz piecus bērnus vai bērnu invalīdu.
Saskaņā ar komisijas nolemto tiesības uz vecuma pensiju piecus gadus pirms valstī noteiktā pensionēšanas vecuma sasniegšanas šādām personām būs gadījumā, ja viņu apdrošināšanas stāžs ir vismaz 25 gadi pašreizējo 30 gadu vietā. Kā argumentēja priekšlikuma autori, deputāti Aija Barča (ZZS) un Andrejs Klementjevs (SC), vecākiem, kuri vismaz astoņus gadus veltījuši bērna ar invaliditāti vai piecu bērnu aprūpei, ir grūtības sakrāt patlaban nepieciešamo 30 gadu darba stāžu. Tādējādi daudzi vecāki, kas atbilst likumā noteiktajiem kritērijiem, pensiju priekšlaicīgi nevar saņemt tieši augsto darba stāža nosacījumu dēļ.
Otrajā lasījumā skatot pensiju likuma grozījumus, komisija jau iepriekš atbalstījusi vairākus priekšlikumus, kas maina likumprojekta pirmā lasījuma redakciju.
Tā pensionēšanās vecuma palielināšana no 62 līdz 65 gadiem tiks veikta pakāpeniskāk, nekā sākotnēji plānots – pa trim mēnešiem, reformai noslēdzoties līdz 2024.gada beigām. Likuma pirmā lasījuma redakcija paredzēja pensionēšanās vecumu celt straujāk, reformu noslēdzot 2020 gadā.
Komisija arī atbalstījusi priekšlikumu, kas pagarina pārejas posmu minimālā apdrošināšanas stāža celšanai. No 2014.gada līdz 2024.gadam, lai varētu saņemt pensiju, būs jābūt vismaz 15 gadu darba stāžam. Pēc tam tiesības uz vecuma pensiju būs personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 20 gadiem. Likumprojekta pirmā lasījuma redakcija paredzēja pārejas posmu, kurā minimālais stāžs ir 15 gadi, noteikt laikā no 2014.gada līdz 2019.gada beigām.
Patlaban, lai varētu pretendēt uz vecuma pensiju, personai ir jābūt sociāli apdrošinātai vismaz 10 gadus.
Par likumprojekta virzību atbildīgā Sociālo un darba lietu komisija darbu pie likumprojekta izskatīšanas nolēma turpināt 22.maijā.