Šonedēļ autovadītāju nogurumu mērīs Ogrē un Jelgavā

Šonedēļ Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes speciālistiem veiktais autovadītāju noguruma pētījums notiks Ogrē un Jelgavā.

Ogrē: trešdien, 16.maijā, no pulksten 10:00-16:00, degvielas uzpildes stacijā (DUS) "Statoil", Rīgas ielā 19;

Jelgavā: ceturtdien, 17.maijā, no pulksten 10:00-14:00, DUS "Statoil", Brīvības bulvārī 1.

Interesenti noguruma pētījumu varēs atpazīt pēc DUS "Statoil" esošā anketētāja, kurš no brīvprātīgajiem pētījuma dalībniekiem apkopos nepieciešamos datus. Savukārt pie DUS būs biedrības "Latvijas Samariešu apvienība" neatliekamās palīdzības automašīnas, kurā notiks pats pētījums.

Turpinot pērn uzsākto autovadītāju noguruma pētījumu, pagājušajā nedēļā - 8.maijā, autovadītāju nogurums tika mērīts Ādažos, tajā piedalījās vairāk nekā 10 autovadītāji.Līdz šim Latvijā noguruma mērījumos kopumā piedalījušies vairāk nekā 300 autovadītāju. Par spīti tam, ka pētījums līdz šim tika veikts tikai diennakts gaišajās stundās, gandrīz trešdaļai autovadītāju tika konstatēts paaugstināts iemigšanas risks, t.sk.11% - augsts risks. Gandrīz 6% no visiem šoferiem bija tik miegaini, ka mērījuma laikā uz brīdi iesnaudās, daži pat vairākas reizes. Ja tas notiktu reāli pie stūres, sekas būtu traģiskas.

Neizgulējies un noguris autovadītājs reaģē lēnāk, nespēj laikus pieņemt lēmumus un pat uz sekundi iesnaužas. Šāds šoferis ceļu satiksmē ir tik pat bīstams kā iereibis autovadītājs. Līdz šim CSDD sadarbībā ar speciālistiem veiktais pētījums liecina, ka trešdaļa autovadītāju riskē iemigt pie auto stūres, turklāt vairāk nekā 90% no riska grupas šoferiem šo problēmu pat neapzinās. Lai aktualizētu miegaino autovadītāju problēmu un pievērstu tai sabiedrības uzmanību, tiek turpināts noguruma pētījums.

CSDD uzsver, ka nepieciešama skaidrojoša kampaņa, kurā tiktu sniegta informācija par sekām, kādas var izraisīt pārguris autovadītājs. Līdzīgas kampaņas par nogurumu un miegainību norit vairākās Eiropas valstīs un to galvenais vēstījums ir "15 minūšu miegs". Speciālisti ir pierādījuši, ka nepieciešams ceturksnis stundas, bet ne vairāk ilgs miegs, pēc kura nogurušie autovadītāji var turpināt ceļu. Iespējams, ka šāda veida kampaņa tiks organizēta jau šoruden.

Valsts policijas apkopojusi informāciju par ceļu satiksmes negadījumiem, kuru iemesls, visticamāk, ir miegainība. Pērn diennakts tumšajās stundās ir reģistrēti 645 ceļu satiksmes negadījumi, kuros bojā gājuši 20 cilvēki, bet ievainoti - 276. Šo negadījumu iemesls varētu būt ātrums, neuzmanība vai autovadītāja miegainība, kas ir grūti pierādāmais apstāklis. 2012.gada februārī uz autoceļa Baltezers-Igaunijas robeža notika traģiska avārija, kad neskaidru iemeslu dēļ vadītājs iebrauca pretējā braukšanas joslā un sadūrās ar pretim braucošo automašīnu. Sadursmē bojā gāja divi cilvēki un cieta vēl divi. Pēc aculiecinieku teiktā pirms sadursmes automašīnas šoferis bija iesnaudies.

Latvijā

Pavisam nesen 360TV Ziņas bija liecinieki gadījumam, kad policisti reida laikā uzlika sodu transportlīdzeklim, kuram bija nodilušas riepas. Īpašnieks likumsargiem norādīja, ka viņa automašīnai ir Ceļu satiksmes un drošības direkcijas (CSDD) izsniegtā “slimības lapa”, taču tas no soda viņu neglāba.

Svarīgākais