Latvijā drīkst peldēties visās oficiālajās peldvietās

15.maijā sākas oficiālā peldsezona. Veselības inspekcija pēc pirmajām veiktajām peldvietu ūdens kvalitātes pārbaudēm apstiprina - peldēties atļauts visās 46 oficiālajās peldvietās.

Ūdens kvalitāti jūras un iekšzemes peldvietās inspekcija pārbaudīs visu peldsezonu - no 15.maija līdz 15.septembrim, ņemot ūdens paraugus peldvietās katru mēnesi. Nākamās plānveida analīzes tiks veiktas jūnija sākumā.

Vēlamies informēt iedzīvotājus un atgādināt peldvietu apsaimniekotājiem, ka šajā peldsezonā peldvietās jāizvieto jauna parauga informatīvās zīmes par ilglaicīgās peldvietu ūdens kvalitātes novērtējumu, ņemot vērā pēdējos četrus gadus. Tāpat jaunas informatīvās zīmes, kas ir vienotas visā Eiropas Savienībā, būs jāizvieto, ja peldvietā būs noteikts aizliegums peldēties vai būs izdots ieteikums nepeldēties.

Inspekcija ir veikusi peldvietu ūdens pirmo klasificēšanu, pamatojoties uz informāciju par konkrētas peldvietas ūdens kvalitāti pēdējos četros gados. Peldvietas īpašniekam informācija par peldvietas ūdens klasifikāciju ("zema", "pietiekama", "laba" vai "izcila" kvalitāte) ir jānodrošina peldsezonas laikā peldvietā viegli pamanāmā vietā. Ilglaicīgās peldvietu ūdens kvalitātes novērtējums četru gadu ilgā laika posmā liecina, ka lielākā daļā peldvietu ir izcilas vai arī labas kvalitātes ūdens. Pēc pēdējā novērtējuma datiem riski, ka, iespējams, peldūdens kvalitāte var epizodiski pasliktināties, ir trīs peldvietās - Gauja peldvietā Siguldā, kā arī Ainažu un Vecāķu pludmalēs.

Ūdens kvalitāti peldsezonas laikā, tāpat kā līdz šim, kontrolēs Veselības inspekcija. Inspekcijas speciālisti peldvietu ūdens kvalitāti pārbauda gan laboratoriski, gan vizuāli parauga ņemšanas laikā. Laboratorijā tiek noteikti mikrobioloģiskie rādītāji- fekālā piesārņojuma indikatori zarnu nūjiņas (E.coli) un zarnu enterokoki. Novērtējot vizuāli, īpašu uzmanību Inspekcijas vides speciālisti pievērš netipiskai ūdens krāsai, noturīgām putām, peldošiem un citiem atkritumiem ūdenī, naftas produktiem, zilaļģu vai zaļaļģu savairošanās procesam (ūdens "ziedēšanai").

Ja peldvietu ūdens paraugu analīžu rezultāti liecinās, ka ūdens neatbilst prasībām, Inspekcija noteiks peldēšanās ierobežojumus - ieteikumu nepeldēties vai aizliegumu peldēties. Par izmeklējumu rezultātiem tiks informēts peldvietas apsaimniekotājs, kā arī sabiedrība ar plašsaziņas līdzekļu un Inspekcijas interneta mājaslapas starpniecību. Peldvietas apsaimniekotājam blakus informatīvām zīmēm, uz kurām attēlots peldvietas ūdens ilglaicīgās kvalitātes novērtējums, peldēšanās ierobežojumu gadījumos būs jāizvieto informatīvā zīme - "Ieteikums nepeldēties" vai "Peldēties aizliegts". Pārējā laikā iesakām izvietot informāciju "Peldēties atļauts".

Oficiālo peldvietu saraksts šajā peldsezonā nav mainījies - arī šogad pārbaudes tiks veiktas 46 monitoringa programmā iekļautajās peldvietās. Pilnais oficiālo peldvietu saraksts atrodas Inspekcijas mājas lapā www.vi.gov.lv sadaļā "Vides veselība" - "Peldūdens", un tas ir arī atspoguļots kartes veidā.

Latvijā

Zemkopības ministrs Armands Krauze (ZZS) rosina Pārtikas un veterināro dienestu (PVD) pastiprināti pievērst uzmanību un operatīvi sniegt priekšlikumus patērētāju aizsardzības uzlabošanai, saņemot pakalpojumus no ēdienu piegādes uzņēmumiem, informē Zemkopības ministrijas (ZM) pārstāvji.

Svarīgākais