Latvijas Mākslinieku savienības (LMS) prezidentam Igoram Dobičinam ir aizdomas par tīšu organizācijas gremdēšanu.
Kā ziņots, Rīgas pilsētas Centra rajona tiesa pēc kompānijas SIA "OSBY" pieteikuma ierosinājusi LMS maksātnespējas lietu.
Kā informē Dobičins, viens no LMS mērķiem ir uzturēt LMS galeriju un telpas, kurās atrodas LMS muzeja krājums, kas aptver vairāk nekā 16 000 mākslas darbu - 2702 gleznas, 350 plakātus, 8430 grafikas, akvareļus, pasteļglezniecības darbus un scenogrāfijas metus, 1435 dekoratīvi lietišķās mākslas darbus (tekstils, āda, koks, stikls, metāls), ap 1100 tēlniecības un ap 1500 keramikas darbu.
Gandrīz 5000 no LMS krājuma darbiem ir piešķirts Nacionālā muzeja krājuma statuss, kas šai kolekcijas daļai garantē valsts aizsardzību.
Līdzekļi LMS galerijas un LMS muzeja krājuma uzturēšanai tiek iegūti no nekustamā īpašuma - mākslinieku darbnīcu un radošo industriju nozarēs izmantojamo telpu - iznomāšanas.
2011.gada 1.augustā Uzņēmumu reģistrā tika reģistrēta LMS 19.kongresā ievēlētā jaunā valde un prezidents. Mēneša laikā jaunievēlētā valde un prezidents iepazinās ar finanšu situāciju LMS un tās meitasuzņēmumā - SIA "Saimnieks-MS". LMS un "Saimnieks-MS" ekonomiskā situācija un naudas aprite viesa daudz neskaidrību. Sniegtā informācija nesakrita ar faktisko stāvokli. Sākot ar 2011.gada 1.decembri, LMS pārņēma arī nekustamo īpašumu pārvadīšanu.
Nepatīkams pārsteigums jaunajai vadībai izrādījies fakts, ka "Saimnieks-MS", kuru vadīja Indulis Bagātais, nav veicis komunālos maksājumus par 2011.gadu, nav veicis nodokļu nomaksu, nav veicis zemes nomas maksājumus. Neskaidra bijusi arī uzskaite par esošajiem nomniekiem, to veiktajiem maksājumiem.
Kā vēlāk atklājās, Bagātais, kura kompetencē bija nekustamo īpašumu apsaimniekošana, nebija izrakstījis rēķinus telpu nomniekiem. Apstākļu un faktu kopums, līgumā noteikto pienākumu neveikšana tika ņemta par pamatu sadarbības pārtraukšanai ar Bagāto un viņa pārstāvēto uzņēmumu SIA "OSBY", situāciju raksturo Dobičins.
Pārņemot visus pienākumus, kurus veica Bagātais, "apstiprinājās aizdomas par tīšu uzņēmuma gremdēšanu".
Patlaban ir būtiski samazināta LMS administrācija, kas kavē citu LMS deleģēto uzdevumu veikšanu saistībā ar radošas darbības atbalstīšanu un veicināšanu.
"Esmu pārliecināts, ka sekmīgi apsaimniekojot nekustamos īpašumus, ir iespējams nosegt izdevumus LMS galerijas un LMS muzeja krājuma minimālo uzturēšanai," norāda Dobičins.
Kā ziņots, biedrība "Latvijas Mākslinieku savienība" reģistrēta 1993.gadā, bet biedrību un nodibinājumu reģistrā tā reģistrēta 2005.gada 14.jūnijā. Biedrības valdes priekšsēdētājs no pagājušā gada vasaras ir Dobičins, liecina "Firmas.lv" pieejamā informācija. 2010.gadā LMS apgrozījusi 5000 latu un nodarbinājusi 14 strādājošos.
Savukārt LMS maksātnespējas pieprasītāja SIA "OSBY" reģistrēta 2011.gada 1.februārī, un pērn uzņēmums apgrozījis 116 235 latus, gadu noslēdzis ar 3303 latu peļņu un nodarbinājis trīs strādājošos, liecina "Firmas.lv" pieejamā informācija. Uzņēmuma vienīgā īpašniece un amatpersona ir Laura Abarone.
Tiesa LMS maksātnespējas lietu paredzējusi skatīt 15.maijā plkst.11, aģentūru LETA informēja tiesas priekšsēdētājas palīgs Jānis Jaksons.
Iepriekš Dobičins atzina, ka prasība par savienības maksātnespēju viņam "ir pirmā dzirdēšana". No viņa teiktā izriet, ka maksātnespējas pieprasītājs ir uzņēmums, kas bijis savienības apsaimniekotājs.
LMS no SIA "OSBY" pakalpojumiem atteikusies, jo kompānijas nekvalitatīvās darbības dēļ savienība cieta zaudējumus.
"Mēs nepalikām parādā, vienkārši darbs tika veikts nekvalitatīvi, par ko mēs negribam norēķināties. Zaudējumos, kurus mums radīja šī kompānija, ir jāmaksā lielāka summa, nekā "OSBY" prasa no mums," sacīja Dobičins.
Latvijas Radio martā ziņoja, ka savienībā valdošās iekšējās nesaskaņas un parāda dēļ ir apdraudēta Nacionālajā krājuma mākslas darbu drošība. Martā savienība maksātnespējas draudus noliedza, lai arī savienības parāds tika lēsts aptuveni 50 000 latu apmērā un galvenokārt parādsaistības bijušas par komunālajiem maksājumiem.
LETA jau ziņoja, ka LMS pērn kongresā par jauno prezidentu ievēlēja vienu no pazīstamākajiem mūsdienu tēlniekiem Dobičinu, kurš iepriekš darbojās LMS valdes sastāvā.
Mākslinieku savienības kongress notiek ik pēc trīs gadiem un pērn tika ziņots, ka jaunā savienības vadība ir noskaņota viest pozitīvas pārmaiņas savienības darbībā.
Mākslinieku savienības valdes sastāvā pērn tika ievēlēta Inguna Irbe, Diāna Rutkovska, Inga Brūvere, Gatis Pīpkalējs, Jānis Garančs, Kate Seržāne, Madara Gulbis un Māris Čačka.
LMS dibināta 1941.gadā kā LPSR Mākslinieku savienība, bet 2005.gadā tā reģistrēta kā biedrība "Latvijas Mākslinieku savienība".
Biedrība apvieno dažādu mākslas jomu profesionāļus un tās mērķis ir apzināt, atbalstīt un veicināt biedru aktivitātes, veidot biedru radošo biogrāfiju datu bāzi, organizēt gadskārtējās vispārējās un nozaru izstādes, aizstāvēt vizuālās mākslas nozaru mākslinieku un mākslas zinātnieku tiesības un profesionālās intereses.
Pēc Latvijas Radošo savienību padomes interneta mājaslapā pieejamās informācijas, LMS ir 1254 biedri.