Kopš šī gada janvāra VAS "Elektroniskie sakari" ir saņēmusi virkni pieteikumu par traucējumiem UMTS mobilo telefonu bāzes staciju uztveršanas joslā 1920 1940 MHz. Izskatot traucējumu pieteikumus, konstatēts, ka gandrīz visos gadījumos radiotraucējumus izsaukušas radioiekārtas (bezauklas fiksētie telefoni un dažādi datoru aksesuāri), kas darbojas DECT 6.0 standartā un paredzētas izmantošanai ASV un Kanādā. Problēma
saasinājusies, palielinoties to cilvēku skaitam, kas ikdienā izmanto 3G mobilos sakarus, ko piedāvā UMTS tehnoloģija.
Nezināšanas dēļ, izmantojot Eiropā neatļautās DECT 6.0 iekārtas, cilvēki traucē publisko mobilo sakaru operatoriem sniegt pakalpojumus un pārkāpj likumus, par kuru neievērošanu paredzēts samērā bargs sods Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā. Līdz šim VAS "Elektroniskie sakari" speciālisti, sastādot pārbaudes aktus, ir brīdinājuši par atbildību divpadsmit DECT 6.0 iekārtu lietotājus, pieprasot traucējošās iekārtas izslēgt. Desmit gadījumos mobilo sakaru operators apliecinājis, ka traucējumi novērsti. Diemžēl atsevišķos gadījumos cilvēku neinformētību papildina nevēlēšanās sadarboties ar kompetento iestādi, lai gan paši bieži vien ir to mobilo sakaru lietotāju vidū, kuriem neatļauto radioiekārtu lietošana traucē izmantot mobilo sakaru pakalpojumus. VAS "Elektroniskie sakari" brīdina, ka šādos gadījumos tiks piemērota likumā paredzētā atbildība gan par radiotraucējumu radīšanu, gan par nesadarbošanos šo traucējumu novēršanā.
DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunications) ir uzlabotā ciparu bezauklas telesakaru sistēma, ko Eiropā un arī ārpus tās plaši izmanto gan bezvadu telefoni, gan dažādas skaņas pārraides iekārtas. Eiropā DECT iekārtās radiosakariem starp bāzi un klausuli tiek izmantota frekvenču josla no 1880 līdz 1900 MHz. Savukārt ASV un Kanādas tirgum paredzētās DECT 6.0 iekārtas izmanto citu frekvenču joslu - no 1920 līdz 1930 MHz.
Tieši izmantojamo frekvenču atšķirības dēļ DECT 6.0 sistēmas iekārtas nedrīkst izmantot Eiropā, kur frekvenču josla 1920 līdz 1930 MHz ir paredzēta tikai un vienīgi publiskiem mobilo sakaru tīkliem. Līdz ar to jebkādu citu iekārtu darbība šajā joslā ir aizliegta, jo tās var radīt kaitīgus radiotraucējumus mobilo sakaru tīklu bāzes staciju darbībai.
Ražotāji un to pilnvarotie pārstāvji DECT 6.0 iekārtas Eiropā neizplata. Tomēr tās atsevišķos gadījumos mājsaimniecībās nonāk caur ārvalstu Interneta veikaliem vai privātiem kanāliem. Viens no DECT 6.0 izplatības iemesliem ir mīts, ka tā ir jauna DECT versija vai, ka DECT 6.0 ir labāks par Eiropas DECT. Patiesībā uz DECT 6.0 standartu attiecinātajam reklāmas sauklim "interference free communication" ("sakari bez traucējumiem") ir nozīme vienīgi ASV un Kanādā sakarā ar vietējām frekvenču izmantošanas īpatnībām, kur DECT 6.0 iekārtas tiek piedāvātas kā alternatīva tur izmantojamiem 2,4 GHz un 5,8 GHz bezvadu telefoniem.
Lai izvairītos no tādu radioiekārtu iegādes, kuru lietošana Latvijā nav pieļaujama , VAS "Elektroniskie sakari" aicina pievērst sevišķu uzmanību marķējumam uz iekārtas un iepakojuma, kā arī pievienotajai informācijai. Šajā gadījumā, pirmkārt, tas ir DECT 6.0 vai DECT 6.0 PLUS logo, kas norāda, ka tā ir DECT 6.0 iekārta. Bez, tam VAS "Elektroniskie sakari" atgādina, ka Latvijā atļauts lietot tikai tādas radioiekārtas, kuru atbilstību būtiskajām prasībām un piemērotību Eiropas Savienības tirgum apliecina CE marķējums.