Piecu gadu laikā Īrijā fiktīvās laulībās “izprecinātas” 1000 latvietes

© f64

Pēc divu gadu pazemojumiem fiktīvā laulībā Dublinā, uz mājām kādā no Kurzemes pilsētām atbēgusi latviete Anna. Viņas stāsts ir līdzīgs daudzu latviešu sieviešu piedzīvotajam, kas devušās meklēt labāku dzīvi uz Īriju.

Kā ziņo TV3 raidījums "Nekā personīga", arī Annai kāds paziņa ekonomiskās krīzes laikā solījis, ka Dublinā atradīšot darbu. Parādos iestigusī Anna, paņēmusi piecus gadus veco meitu, devās uz Īriju. Lidostā viņu sagaidījuši divi pakistāņi, kas aizdevuši uz māju, kur dzīvojuši vēl astoņi vīrieši.

Sākumā pakistāņi viņu ēdinājuši. Meitai atraduši skolu. Darba atrašanu apgrūtināja fakts, ka Anna nezināja angļu valodu. Pēc pāris mēnešiem viņai pakistāņi likuši parakstīt papīrus un paziņojuši, ka ar vienu no viņiem būs jāprecas. Laulību pēc tam varēšot šķirt un par darījumu viņa saņemšot naudu.

Naudu Anna nedabūja, toties attieksme pret viņu strauji mainījās. Tā sauktais jaunais vīrs pieprasīja seksuālas attiecības. Aizliedza iziet no mājas, atņēma tālruni un pieeju internetam. Pirms četriem mēnešiem viņai no pakistāņa piedzima bērns.

Vija Buša, Lavijas vēstniecības darbiniece Īrijā, atceras, ka Anna pēc palīdzības vērsusies aprīļa sākumā. Vecākajai meitai dokumenti bijuši atņemti, zīdainim to nebija vispār. Uz vēstniecību Anna atnāca piekauta.

Nevalstiskās organizācijas Patvērums. Droša māja vadītāja Sandra Zalcmane stāsta, ka tā ir viena no pakistāņu vīriešu taktikām – pēc iespējas ātrāk radīt pēcnācēju, lai fiktīvo laulību būtu grūtāk izšķirt. Zināmi vismaz 300 gadījumi, kad latviešu sievietēm fiktīvās laulībās piedzimuši bērni.

Novērota vēl kāda jauna tendence. Redzot, ka fiktīvajām laulībām Kiprā un Īrijā varot būt šķēršļi, trešo valstu pilsoņi dodas salaulāties ārpus ES, tad dodas atpakaļ uz ES un pieprasa patvērumu.

Par spīti brīdinājumiem un preventīviem pasākumiem, fiktīvo laulību upuru skaits turpina augt.

Pērn tikai sabiedriskajā organizācijā Patvērums. Drošā māja pēc palīdzības vērsās 86 meitenes. Šogad dažos mēnešos jau 35. Latvijas vēstniecība Īrijā saskaitījusi, ka pēdējo piecu gadu laikā fiktīvām laulībām piekritušas vairāk nekā 1000 sievietes.

Lai situāciju uzlabotu, Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi izmaiņas krimināllikumā, kas ļaus sodīt gan fiktīvo laulību vervētājus, gan arī sievietes, kas laulībām piekritīs, ziņo TV3 raidījums Nekā Personīga. Toties joprojām nav iespējams sodīt vīriešus ar kuriem sievietes apprecas.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis stāsta, ka Īrijas likumdošana joprojām ir liberāla. Īrijas Augstākā tiesa pērn aizliedza policijai iejaukties personu, kas nav ES pilsoņi, laulības noslēgšanā ar mērķi iegūt uzturēšanās atļauju. Savukārt Latvijai Īrijas varas iestādes ieteikušas veikt preventīvo darbību, skaidrojot fiktīvo laulību sekas.

Latvijā

18. novembris aizvadīts, valsts karogi vairumam ēku jau noņemti, lai atkal plīvotu nākamajos svētkos vai atceres dienās. Lai no cik izturīga auduma karogs ir šūdināts, agrāk vai vēlāk nāksies to nomainīt. Bet ko darīt ar lietošanai vairs nederīgu Latvijas karogu? To skaidro 360TV ziņas “Ziņneši”.

Svarīgākais