Lai izvērtētu situācijas atbilstību cilvēktiesību standartiem saistībā ar tiesu psiholoģisko un psihiatrisko ekspertīžu nodrošināšanu bērniem, kas cietuši no vardarbības, tiesībsargs sācis jaunu pārbaudes lietu.
Tiesībsargs pieprasīs papildu informāciju Veselības ministrijai, Valsts policijai un Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centram, Neatkarīgajai pastāstīja Tiesībsarga biroja Bērnu tiesību nodaļas juriskonsulte Līga Ķikute.
Šādu lēmumu tiesībsargs pieņēmis, jo vēlas noskaidrot, kā bērniem, kuri cietuši no vardarbības, tiek nodrošināta tiesu psiholoģiskā ekspertīze, jo aizvadītajā nedēļā Saeimas Cilvēktiesību komisijā vēlreiz izskanēja bažas un arī no policijas tika sniegta informācija, ka arī bērniem šāda ekspertīze ir jāgaida apmēram četri mēneši. Šī jau būs otra Tiesībsarga biroja lieta par tiesu psiholoģiskajām ekspertīzēm vardarbībā cietušiem bērniem. Pirmo tiesībsargs ierosināja 2010. gadā pēc Neatkarīgās publikācijas, kurā bija aprakstīta situācija, kas bija izveidojusies saistībā ar tiesu psiholoģisko ekspertīžu gaidīšanas ilgumu no prettiesiskām darbībām cietušajiem bērniem. Policija tad bija uzsākusi kriminālprocesu uz aizdomu pamata par mazgadīga bērna seksuālu izmantošanu, taču tiesu psiholoģiskā ekspertīze bērnam nolikta tikai nākamā gada martā, jo jāgaida rindā. Neatkarīgā rakstīja, ka tik ilgi jāgaida rindā, jo Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centram, kas ir Veselības ministrijas valsts iestāde, šādām ekspertīzēm vispār nebija paredzēta nauda. Tā bija iedalīta tikai tiesu psihiatriskajām ekspertīzēm, kuras ir pilnīgi cita veida ekspertīzes. Par naudu, kas palika pāri jeb ietaupījās, centrs varēja veikt vienu divas ekspertīzes bērniem mēnesī.
Tiesībsargs savā atzinumā secināja, ka bērnu tiesības tiek pārkāptas, un birojs sagatavoja nepieciešamo informāciju 10. Saeimas Bērnu tiesību aizsardzības apakškomisijai, kas rakstīja vēstuli Ministru kabinetam par finansējuma piešķiršanu ekspertīžu veikšanai no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Tikai pēc šādas Saeimas deputātu un tiesībsarga iejaukšanās valdība nolēma piešķirt 5841 latu, lai nodrošinātu tiesu psiholoģisko ekspertīžu savlaicīgu veikšanu 2010. gadā. Pēcāk tika grozīta arī kārtība un paredzēts, ka tiesu psiholoģiskās ekspertīzes tiek finansētas kā atsevišķs pakalpojums.
***
NO TIESĪBSARGA ATZINUMA
Ņemot vērā normatīvajos aktos noteikto, īpaši no prettiesiskām darbībām cietušajam bērnam sniegtās palīdzības mērķi, tiesībsargs secināja, ka attiecīgajā situācijā netiek ievērotas bērna tiesības, pārkāpjot ANO Konvencijas par bērna tiesībām 3. pantā, 19. pantā un Bērnu tiesību aizsardzības likuma 6. pantā noteikto.