Veselības ministre Ingrīda Circene 23.-24.aprīlī Horsenā (Dānijā) piedalīsies Eiropas Savienības (ES) veselības ministru neformālajā sanāksmē, kurā plānots diskutēt par inovāciju veicināšanu veselības aprūpē, hronisko slimību ārstēšanu un medicīnas ierīču drošību.
Viens no darba kārtības jautājumiem ir Eiropas labklājības un veselības tehnoloģiju nozaru stiprināšanas priekšrocības pacientu ārstēšanā. Ministri diskutēs, kā nodrošināt labāku pacientu ārstēšanu un aprūpi, labākus darba apstākļus veselības un labklājības sektoru darbiniekiem, labāku resursu izmantošanu un līdz ar to arī Eiropas veselības aprūpes un labklājības sektoru finansiālu ilgtspēju, kā arī produktu un sistēmu izaugsmi un eksportu.
Svarīgākais uzdevums, ņemot vērā pieejamos finanšu un cilvēkresursus, kā arī sabiedrības novecošanos, būtu maksimāli uzlabot veselības aprūpes plānoto pakalpojumu efektivitāti, paredz Latvijas pozīcija. To iespējams panākt, pārdalot atbildības un kompetences gan starp veselības aprūpes profesionāļiem, gan starp veselības aprūpes līmeņiem, gan starp ārstniecības iestādēm. Tādējādi ietaupāmie līdzekļi būtu novirzāmi tādu inovāciju attīstībā un ieviešanā, kas dod lielāku efektivitāti veselības saglabāšanā un uzlabošanā, vienlaikus neprasot lielus finanšu ieguldījumus.
Viens no galvenajiem nākotnes izaicinājumiem sabiedrības veselībai ir Eiropas iedzīvotāju mūža ilguma palielināšanās, kā rezultātā viņiem būs jāsadzīvo ar vienu vai vairākām hroniskām slimībām. Tādas hroniskās slimības kā diabēts, balsta un kustību aparāta slimības, plaušu un sirds slimības rada arvien lielāku slodzi veselības aprūpes sistēmām visā Eiropā. Tādēļ, kā nozīmīgākais risināmais uzdevums Latvijā tiek uzsvērta sabiedrības informētības uzlabošana, personisko iemaņu attīstības veicināšana un dzīvesveida un uzvedības maiņas veicināšana, lai ar vienkāršiem un efektīviem pasākumiem nodrošinātu labu sirds un asinsrites sistēmas stāvokli. Atbilstoši zinātniskiem pētījumiem efektīvākā sirds un asinsvadu slimību profilakse ir smēķēšanas atmešana, regulāras fiziskas aktivitātes, adekvāta ķermeņa svara uzturēšana, kā arī tādas pārtikas izvēle, kas atbilst racionāla jeb fizioloģiska uztura principiem. Savukārt, diabēta gadījumā galvenie profilakses pasākumi, kas jāievēro, ir atbilstošs uzturs, paaugstināta fiziskā aktivitāte un izvairīšanās no atkarību izraisošu vielu (tai skaitā alkohola un tabakas izstrādājumu) lietošanas.
Tāpat ministri diskutēs par nepieciešamību uzlabot medicīnas ierīču kontroles sistēmu Eiropā, gan uzsākot to tirdzniecību, gan to turpmākā uzraudzībā. Svarīgi ir pastiprināt prasības medicīnas ierīču atbilstības novērtējumam pirms to laišanas tirgū, jo īpaši, uzlabojot ieguvumu un riska attiecības par labu pacientam, izveidojot pienācīgu atļauju mehānismu implantējamām III klases medicīnas ierīcēm* un palielinot kontroles pilnvaras kompetentajām iestādēm.
Latvija kopīgi ar vairākām ES dalībvalstīm jau vērsusies Eiropas Komisijā ar aicinājumu paātrināt darbu pie medicīnas ierīču direktīvu pārskatīšanas, vienlaicīgi aicinot uzlabot informācijas apmaiņu un sadarbību starp dalībvalstu kompetentajām institūcijām. Eiropas Komisija ir sagatavojusi kopīgu rīcības plānu turpmākām darbībām, par ko dalībvalstu veselības ministriem paredzēta diskusija.
*Vislielākās bīstamības ierīces, par kurām pirms laišanas tirgū obligāti ir jāsaņem atļauja, kas apstiprina to atbilstību drošības prasībām