Vienotajam medijam trīs dažādas vīzijas

Pēc gadu ilgušām diskusijām Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes darba grupa beidzot izraudzījusies trīs labākos piedāvājumus vienotā sabiedriskā medija izveidei. Lai gan padome jau šodien sāks piedāvāto modeļu analīzi, Latvijas Radio un Latvijas Televīzija joprojām uz notiekošo raugās kritiski.

Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pārstāvis, darba grupas vadītājs Gints Grūbe Neatkarīgajai atzīst: šodien notiek plaša apspriede par trim galvenajiem jaunā medija izveides modeļiem. Pirmais no tiem paredz saglabāt divas atsevišķas institūcijas – Latvijas Televīziju (LTV) un Latvijas Radio (LR). Taču uz šo mediju bāzes tiktu veidota trešā organizācija, kam būtu multimediju platforma. Faktiski tas nozīmētu jauna, trešā sabiedriskā medija izveidi.

Otrs izraudzītais variants paredz veidot jaunu sabiedrisko mediju, kurā LTV un LR darbotos vienoti. Saskaņā ar šo modeli vienotajam uzņēmumam būtu ne tikai viens vadītājs un administrācija, bet arī vienota redakcija.

Savukārt trešais variants, kuru par apspriešanas vērtu atzinusi darba grupa, paredzētu veidot vienu mediju, atstājot vienotu administrāciju un ziņu dienestu, savukārt pārējo saturu iepirkt no neatkarīgajiem producentiem.

Plānots, ka NEPLP visiem trim modeļiem veiks finanšu novērtējumu, apsverot to īstenošanai nepieciešamo apjomu un avotus. Tāpat tikšot vērtēti arī abu iesaistīto raidorganizāciju iebildumi un akcentētie riski.

Tiesa, jau tagad zināms, ka gan LR, gan LTV principiāli aizstāv abu mediju redakcionālo brīvību, tāpēc neatbalsta tos variantus, kas paredz abu raidorganizāciju fizisku apvienošanu. Visnepielaidīgāk šo pozīciju aizstāv Latvijas Radio, kas par pieņemamu uzskata vienīgi trešā medija izveidi. Radio pārstāvji norāda, ka šāds mehānisms ļautu LR un LTV veiksmīgi sadarboties un apmainīties ar produkciju. LR arī rosina veidot jaunu uzraudzības organizāciju, Sabiedrisko mediju padomi, kas pārvaldītu abus medijus un veidotu juridisko ietvaru, lai tie varētu strādāt kopā.

Jāatgādina, ka strīdi par vienotā sabiedriskā medija izveidi ilgst jau vairākus gadus. Pērn valsts sekretāru sanāksmē beidzot tika izsludināta iepriekšējā NEPLP sastāva laikā izstrādātā koncepcija par jaunā medija izveidi, taču šogad, stājoties amatā jaunajiem padomes locekļiem, tika nolemts koncepciju pārstrādāt. Netiek slēpts, ka jaunajai redakcijai jābūt sagatavotai ļoti operatīvi, t.i., jau aprīlī, lai sabiedriskais medijs kā prioritāte tiktu iekļauts jaunajā Nacionālajā attīstības plānā un sabiedriskie mediji varētu pretendēt arī uz Eiropas Savienības finansējumu.

Svarīgākais