Pēc deputāta Jāņa Dombravas (VL-TB/LNNK) iesnieguma par melīgu informācijas izplatīšanu "Pirmā Baltijas kanāla" (PBK) sižetā par 16.marta pasākumu norisi Drošības policija sākusi kriminālprocesu, liecina informācija nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) mājaslapā.
VL-TB/LNNK informē, ka kriminālprocess sākts atbilstoši krimināllikuma 78.panta otrajai daļai par darbībām, kas, iespējams, apzināti vērstas uz etniskā naida vai nesaticības izraisīšanu un kas izdarītas izmantojot automatizētu datu apstrādes sistēmu.
LETA jau ziņoja, ka VL-TB/LNNK pauda sašutumu par PBK 16.martā attēloto strīdu pie Brīvības pieminekļa. Politiskā spēka pārstāvji uzskata, ka videomateriāls ir acīmredzami pārveidots, lai radītu negatīvu iespaidu par leģionāru piemiņas pasākumiem. Savukārt PBK pārstāvji šos pārmetumus noraida.
Dombrava norādīja, ka PBK pārraidītajā Marijas Burgartes un Aināra Kraukļa sagatavotajā 16.marta videosižetā ir ne tikai izdomāts tulkojums sarunai, kura notika pie Brīvības pieminekļa, bet ir arī izmainīts audiomateriāls, pievienojot vecāka kunga balsi jaunietim.
Kā liecina publiski pieejami videomateriāli, ķīviņā pie pieminekļa kāds jauns cilvēks strīdas ar "antifašistiem", bet viņa runas beigās pievienots un izcelts nedaudz vēlāk noticis antisemītisks izsauciens no pūļa: "Žīdiem šeit šodien nav jābūt." Viss tiek tulkots krievu valodā, un tādējādi var rasties iespaids, ka to saka jaunais cilvēks.
Deputāts uzskata, ka pārveidotais videomateriāls ir "klaji provokatīvs, melīgs un cenšas sagrozīt faktus, lai radītu negatīvu iespaidu par Latvijas valsti un notiekošajiem leģionāru dienas pasākumiem".
Pēc Dombravas domām, šāda rīcība no PBK ziņu sižetu veidotāju puses esot klaji pretrunā vispārpieņemtiem žurnālistu ētikas kodeksa principiem, kuru viens no galvenajiem uzdevumiem ir sniegt patiesu un objektīvu informāciju bez falsifikācijas vai maldināšanas. "Šajā gadījumā šis princips ir pārkāpts, un atbildīgos žurnālistus būtu jāsauc pie atbildības," norāda politiķis.
Dombrava uzsver, ka papildus tam Nacionālajai elektronisko un plašsaziņas līdzekļu padomei vajadzētu izvērtēt PBK atrašanos Latvijas mediju vidē un iespējamās soda sankcijas par Latvijas tēla apzinātu diskreditēšanu.
Savukārt PBK pārstāvis Edžus Vējiņš aģentūrai LETA iepriekš apgalvoja, ka šajā sižetā ne uz brīdi neesot teikts, ka izsauciena autors ir šis jaunais cilvēks. "Tur var skaidri dzirdēt, ka tā ir pavisam cita balss," pauda Vējiņš.
PBK pārstāvis skaidroja, ka tā neesot bijusi tiešraide un visi sižeti tiek veidoti, izmantojot montāžu. "Pasākuma vietā atrodas vairāki operatori, un katrs ieraksta savas replikas. Vēlāk tās tiek izmantotas, montējot sižetus," norādīja Vējiņš.
Kā ziņots, 16.marta rītā pie Brīvības pieminekļa eiroparlamentāriete Tatjana Ždanoka (PCTVL), Latvijas Antifašistiskās komitejas loceklis Josifs Korens, Sīmona Vīzentāla centra vadītājs Efraims Zurofs un ārvalstu viesi no Eiropas Parlamenta (EP) novietoja piemiņas vainagu.
Vēlāk "antifašistu" vainagam, kas bija veltīts "nacisma upuru piemiņai", virsū tika sakrautas tulpes, bet priekšā nolikts plakāts, uz kura bija attēlots Latvijas karogs un uzraksts "Latvija". Šāda emblēma rotājusi latviešu leģionāru formastērpus.
Tieši šī novietotā plakāta dēļ arī 16.martā izraisījās lielākās nesaskaņas, jo par to neapmierinātību izrādīja piemiņas vainaga nolicēji.
Ždanoka kopā ar Korenu, domubiedru pavadīti, devās pie Brīvības pieminekļa un noņēma vainagam priekšā nolikto plakātu. Tad abi nolasīja un nosvieda zemē uz vainaga uzliktās tulpes, plakātu, brienot pa puķēm, pieslēja pie pieminekļa, bet uz vainaga uzlika atpakaļ aiz tā noslēpto sēru lenti ar uzrakstu "Nacisma upuru piemiņai".
"Antifašistu" darbības pārtrauca kāds no gājiena rīkotājiem, kurš, skaļi protestējot, sauca palīgā policiju. Notika neliela pagrūstīšanās, un aktīvi protestēt sāka arī viesi no EP. Pēc policijas iejaukšanās "antifašistiem" tika lūgts šo vietu pamest, bet incidentu izraisījušo plakātu novietoja atpakaļ, kur tas bija stāvējis, - priekšā vainagam.