Kārtējās politizmaiņas uzņēmumu valdēs

 

Divu valsts uzņēmumu vadības līmenī reģistrētas pārmaiņas, kuru rezultātā Rīgas lidostas un Latvijas pasta valdē iekļuvušas personas, ko var saistīt ar politisku ietekmi. Pārmaiņas veiktas jau pirms laika – 9. martā, un šonedēļ tās reģistrētas Uzņēmumu reģistrā.

Lidostas valdē ieceltas divas ar valdošo koalīciju saistītas personas – satiksmes ministra Aivja Roņa padomnieks Kaspars Ozoliņš, kā arī Antra Duntava, kura raksturota kā finansiste. K. Ozoliņa vārds ir saistīts ar tā saucamo Olšteina sešnieku, savukārt A. Duntavu varētu būt virzījusi Nacionālā apvienība, kura ietekmi valsts uzņēmumos zaudēja iepriekšējās valdības laikā. Līdz ar pārmaiņām darbu lidostas valdē zaudējis Verners Lūsis, kurš tur nonāca iepriekšējā satiksmes ministra Ulda Auguļa (ZZS) laikā. Rīgas lidostas valdē darbu turpina tās priekšsēdētājs Arnis Luhse, kā arī valdes locekļi Andis Damlics, Ilona Līce un Arnis Mūrnieks.

Iepriekš ir izskanējis, ka lidostas valdē paredzētas politiski motivētas izmaiņas, amatu zaudējot V. Lūsim, bet iegūstot K. Ozoliņam. Vēl viena neaizpildītā valdes locekļa amata vieta pienākoties Nacionālajai apvienībai Visu Latvijai!Tēvzemei un Brīvībai/LNNK.

K. Ozoliņam ir bijusi saikne ar tā sauktajiem Zatlera Reformu partijas šķeltniekiem – Olšteina sešnieku, pateicoties kam viņš esot nonācis ministra birojā, vēsta pietiek.com. Neatkarīgo deputātu grupa līdz ar Vienotību uzņēmusies atbildību pār bezpartejisko satiksmes ministru A. Roni, un grupas neformālais līderis K. Olšteins pēc ilgākas tielēšanās no Vienotības puses janvārī kļuva par SM parlamentāro sekretāru.

Saistībā ar izmaiņām lidostas valdē Satiksmes ministrija (SM) skaidro, ka A. Duntavai esot ievērojama ekonomikas un finanšu pieredze. Viņa Latvijas Universitātē ieguvusi maģistra grādu ekonomikā, no 2008. līdz 2011. gadam bijusi apdrošināšanas sabiedrības Aplico Life Perswze AmerykanskoPolske Towarzystwo Ubezpieczen na Zycie i Reasekuracji Latvijas filiāles finanšu direktore, līdz tam – apdrošināšanas sabiedrības SE Sampo Life Insurance Baltic Latvijas filiāles Finanšu un grāmatvedības nodaļas vadītāja. SM argumentē, ka ar izmaiņām vadībā tiks stiprināta lidostas valdes finanšu un juridiskā kapacitāte.

SM arī gaida, ka uzņēmuma valde spēs nodrošināt apjomīgā Kohēzijas fonda projekta Starptautiskās lidostas «Rīga» infrastruktūras attīstība īstenošanu un novērsīs konkursa novilcināšanas iespējas dažādu sūdzību dēļ. Šis infrastruktūras attīstības projekts paredz skrejceļa seguma atjaunošanu, lidjoslas nostiprināšanu, papildu manevrēšanas ceļu izbūvi, peronu rekonstrukciju un paplašināšanu, lidmašīnu pretapledošanas apstrādes platformu izbūvi un citus uzlabojumus, kas ir būtiski lidostas attīstībai un darbības nodrošināšanai. Projekta kopējās attiecināmās izmaksas ir ap 67 miljoniem latu.

Izmaiņas reģistrētas arī Latvijas pasta valdē, liecina Uzņēmumu reģistru apkalpojošās firmas SIA Lursoft informācija. Latvijas pasta valdē iecelts Valmieras pilsētas pašvaldības izpilddirektora vietnieks Aigars Vītols. Viņam esot ievērojama pieredze uzņēmumu vadībā, nodrošinot tajos pašvaldības intereses, argumentē SM. A. Vītols ir Valmieras pašvaldības pārstāvis uzņēmumos AS Valmieras enerģija, SIA Valmieras siltums, SIA Valmieras namsaimnieks, SIA Valmieras ūdens un citos. Viņš iecelts brīvajā valdes locekļa vietā, tādējādi uzņēmuma valde strādās pilnā sastāvā. Latvijas pasta valdē darbu turpina valdes priekšsēdētājs Māris Kleinbergs, kā arī visi līdzšinējie tās locekļi – Egons Strazdiņš un Arnis Salnājs.

Iepriekšējās izmaiņas pasta valdē bija 20. janvārī, kad SM ar argumentu «lai nodrošinātu efektīvāku pasta darbību un biznesa plānā noteikto mērķu sasniegšanu» no amatiem atsauca pasta valdes priekšsēdētāju Aigaru Vītolu un valdes locekļus Ilzi Aleksandroviču, Ivo Leci un Andreju Vīcupu.

Par uzņēmuma jauno valdes priekšsēdētāju iecēla ilggadējo pasta darbinieku M. Kleinbergu, kuram ir plaša pieredze pasta, kā arī transporta un loģistikas jomās. Latvijas pasta norēķinu sistēmas un finanšu pakalpojumu attīstīšanas un pilnveidošanas nolūkā par valdes locekli apstiprināja E. Strazdiņu, kuram ir ilggadēja pieredze banku pakalpojumu attīstīšanā, tostarp finanšu produktu pārdošanā, argumentē SM.

Janvāra sākumā trešā valdes locekļa amatā apstiprināja A. Salnāju, kas strādājis dažādos augsta līmeņa juridiskajos birojos, tostarp Sorainen, guvis arī pieredzi banku sektorā, arī maksājumu karšu pakalpojumu attīstīšanā.