No 1. aprīļa mainīsies uzturlīdzekļu maksāšanas kārtība

Ministru kabinets (MK) 27.martā, atbalstīja Tieslietu ministrijas izstrādātos grozījumus MK noteikumos par uzturlīdzekļu izmaksu. Grozījumi paredz izmaiņas iesniegumā par uzturlīdzekļu izmaksu un no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) maksāto uzturlīdzekļu izmaksas kārtībā. Izmaiņas stāsies spēkā 1. aprīlī.

No 1. aprīļa uzturlīdzekļus no UGF izmaksās par iepriekšējo mēnesi, nevis kā pašreiz –par esošo. Taču tām personām, kurām uzturlīdzekļu izmaksa no UGF ir sākta līdz šī gada 31.martam, būs pārejas periods līdz 2013.gada 30.aprīlim. Tajā minētajām personām uzturlīdzekļus izmaksās katru mēnesi par dažām dienām vēlāk kā iepriekšējā mēnesī, līdz 2013. gada aprīlī visām personām uzturlīdzekļus izmaksās par iepriekšējo mēnesi.

Savukārt personām, kurām uzturlīdzekļu izmaksu sāks pēc šī gada 1.aprīļa, tos uzreiz izmaksās pēc jaunās kārtības, proti, par iepriekšējo mēnesi, un uz šīm personām minētais pārejas periods neattieksies.

Šāda kārtība mazinās tādu gadījumu skaitu, kad uzturlīdzekļus izmaksā nepamatoti, un tādējādi personas atbrīvos no sloga, kāds rastos, atmaksājot nepamatoti saņemtos uzturlīdzekļus.

Grozījumi arī paredz papildināt MK noteikumus ar kārtību, kādā izmaksā iesniedzējam aprēķinātos, bet vēl neizmaksātos uzturlīdzekļus bērna aizbildnim, kurš iecelts iesniedzēja nāves dēļ. Tas neietekmē citu valsts pabalstu saņemšanu, uz kuriem bērna aizbildnim ir tiesības pretendēt saistībā ar aizbildņa pienākumu uzņemšanos.

Iesniegumā par uzturlīdzekļu izmaksu precizēta informatīvā daļa, proti, ka persona ir informēta, kādos gadījumos viņai ir jāziņo UGF administrācijai par apstākļiem, kas ietekmē tās tiesības saņemt uzturlīdzekļus. Tāpat veidlapā papildinātas ietvertās piezīmes ar norādi, kādi rekvizīti nav aizpildāmi, ja persona iesniegumu iesniedz, izmantojot elektronisko pakalpojumu valsts portālā www.latvija.lv.

Latvijā

Latvijā gadā ir 12 papildu brīvdienas (Lieldienās, Jāņos, Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā, Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā, Darba svētkos, Ziemassvētkos un Jaungadā). Lielākā daļa cilvēku, izņemot darbaholiķus, labprāt iegūtu vēl pāris papildu brīvdienas, piemēram, Lāčplēša dienu un 15. augustu. Arī darba nedēļa varētu būt īsāka. Ekonomisti gan krata pirkstu – papildu brīvdienas Latvijai izmaksājot dārgi.

Svarīgākais