Pašlaik pret jauno gripas AH1N1 vīrusu vakcinēties varētu būt diezgan riskanti, jo vakcīna ir radīta īsā laika posmā un līdz galam nav veikti vakcīnas klīniskie pētījumi. Tā uzskata ģimenes ārste Ilze Aizsilniece.
Viņa arī norāda, ka arī daudzi mediķi citās valstīs atteikušies vakcinēties pret šo jauno vīrusu un vairākās vietās iedzīvotājus neaicina vakcinēties.
Runājot par sezonālo gripu, Aizsilniece norāda, ka ir riska grupas, kuras pret gripu būtu vērts vakcinēt. Tie ir cilvēki pēc 65 gadu vecuma, sirds un asinsvadu slimnieki, hroniskie pacienti, kuru imūnsistēma, iespējams, ir novājināta.
Aizsilniece pauž pārliecību, ka cilvēki baidās no slimībām, bet no tām nav jābaidās, no tām jāsargājas, jābūt uzmanīgam ikdienā. Ja cilvēkam ir pietiekami stipra imūnsistēma, saskarsme ar ikdienā sastaptajiem mikrobiem to tikai stiprina.
Piemēram, ar gripas vīrusu var inficēties ar siekalu starpniecību šķaudot vai klepojot, kad siekalu daļiņas nonāk apkārtējā vidē. Tādēļ šķaudot jāaizliek ciet mute, lai neinficētu apkārtējos, kā arī bieži jāmazgā rokas, lai citu cilvēku izdalītā infekcija nenonāktu organismā. Par to īpaši jāatgādina arī bērniem.
Ziemā būtiski, lai cilvēks nenosaltu. Aukstumā veidojas ķīmiski aktīvas vielas, kas var veicināt iekaisuma procesu. Piemēram, ja cilvēks ir nosalis un viņam tuvumā ir inficētas daļiņas gaisa pilienu veidā, tad organisms ir daudz uzņēmīgāks pret tām nekā gadījumā, ja cilvēkam būtu silti un viņš būtu atbilstoši ģērbies.
Aizsilniece nepiekrīt mītam, ka vakcinācija pret gripu varētu vājināt cilvēku imunitāti, tomēr ir skaidrs, ka tā var radīt blaknes.
Mirstība no gripas nav tik liela, lai no šīs infekcijas tik ļoti baidītos, ir pārliecināta Aizsilniece. Turklāt no sezonālās gripas šobrīd mirstība ir lielāka nekā līdz šim no jaunās gripas vīrusa, tāpēc cilvēkiem nebūtu jākrīt panikā. Ja cilvēkam ir laba imunitāte, tad gripas pārslimošanai ir nepieciešamas aptuveni desmit dienas. Tas ir nedaudz apgrūtinoši, bet tas ir treniņš imunitātei, uzmundrina ģimenes ārste.
Turklāt arī vakcinējoties, cilvēkam jāpatur prātā, ka imunitāte neizveidojas nekavējoties. Tāpēc pirmajās dienās pēc pretgripas potes saņemšanas pēc iespējas jācenšas izvairīties no slimiem cilvēkiem.
Kā ziņots, šīs nedēļas laikā Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC) apstiprināti pieci jaunās gripas saslimšanas gadījumi, bet sezonālās gripas gadījumi vēl nav bijuši.
Tāpat LIC uzsākta vakcinācija pret sezonālo gripu.
Gripa ir akūta, sevišķi lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus un izplatās gaisa pilienu veidā. Izplatītākās gripas pazīmes ir pēkšņs sākums, galvassāpes, drudzis, paaugstināta temperatūra, kaulu "laušanas sajūta", aizlikts deguns bez iesnām un sauss, mokošs klepus.
Jaunās gripas simptomi ir temperatūras paaugstināšanās, iesnas, sūrstošs kakls, klepus, nogurums un "kaulu laušanas" sajūta. Vakcīnu pret šo vīrusu LIC saņemt nevar.