Valsts IT vajadzībām gadā tērē 20 miljonus latu

Latvijas valsts pārvaldes pāreja uz atvērtā pirmkoda risinājumiem izmaksātu 39 miljonus latu, bet pašlaik valsts pārvaldes iestādes informācijas tehnoloģiju (IT) vajadzībām, tostarp "Microsoft" programmatūras licencēšanai, tērē aptuveni 20 miljonus latu gadā.

Tas izriet no biznesa ziņu portāla "Nozare.lv" rīcībā nonākušās Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas (RAPLM) vēstules Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (JL). Minētajā vēstulē runāts par valsts pārvaldes iestāžu pāreju no "Microsoft" programmatūras uz atvērtā pirmkoda un bezmaksas programmatūras risinājumiem.

No vēstules izriet, ka pāreja uz visaptverošu atvērtā pirmkoda programmatūras ieviešana nedos ietaupījumu, bet gan radīs papildu izdevumus programmatūras pārinstalācijai, lietotāju apmācībai, datņu migrācijai un līdzīgus izdevumus.

Tai pat laikā, lai veicinātu atvērtā pirmkoda tehnoloģiju izmantošanu, RAPLM aicina grozīt Ministru kabineta noteikumus "Elektronisko dokumentu izstrādāšanas, noformēšanas, glabāšanas un aprites kārtība valsts un pašvaldību iestādēs un kārtība, kādā notiek elektronisko dokumentu aprite starp valsts un pašvaldību iestādēm vai starp šīm iestādēm un fiziskajām un juridiskajām personām".

RAPLM rosina, ka šajos noteikumos jāparedz iespēja elektronisko dokumentu izstrādāšanā un noformēšanā papildu esošajiem lietot formātus un kodus, kuri atbilst vairāku Latvijas nacionālo standartu prasībām.

Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācijas valdes loceklis Edmunds Sprūdžs Ministru kabineta noteikumus, kas patlaban regulē elektronisko dokumentu izstrādāšanas, glabāšanas un aprites kārtību, vērtē kā jau novecojušus. Viņš piebilda, ka Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācija jau ir iesniegusi savus priekšlikumus noteikumu uzlabošanai. Pēc Sprūdža teiktā, minētie valdības noteikumi pašlaik ir pārveides procesā.

Latvijā

Jau šobrīd ārstam ir tiesības izrakstīt pacientam konkrētu zāļu nosaukumu, un pacientam ir iespēja saņemt piemērotāko medikamentu, tā mediķu un pacientu nevalstisko organizāciju aicinājumu paplašināt kompensējamo zāļu izvēli, nemainot valsts finansējuma apmēru, komentēja Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Svarīgākais