Latvijas ceļotājiem jākļūst atbildīgākiem

Latvijas Ārlietu ministrija (ĀM) nomainījusi diennakts tālruņa numuru pret vienkāršāku, lai to būtu vieglāk atcerēties tiem, kam steidzami nepieciešama palīdzība.

Šāda vajadzība pagājušajā gadā bijusi vairākiem simtiem Latvijas valstspiederīgo, un ar katru gadu viņu skaits palielinās. 2011. gadā Latvijas pārstāvniecības sniedza palīdzību 230 personām ārvalstīs, kam bija nepieciešama medicīniskā palīdzība, un 294 cilvēkiem, kas bija palikuši bez finanšu līdzekļiem. Tāpēc pirms došanās ceļojumā ir jāiegādājas dzīvības un veselības apdrošināšanas polise, kā arī jāizņem Eiropas veselības apdrošināšanas karte (EVAK). Tā darbojas, uzturoties Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā arī Norvēģijā, Islandē, Lihtenšteinā un Šveicē. EVAK nodrošina iespēju saņemt valsts garantēto neatliekamo vai nepieciešamo medicīnisko palīdzību tādā pašā apjomā, kādā tā tiek nodrošināta šīs valsts iedzīvotājiem. Pretējā gadījumā ārstēšanās izmaksas var sasniegt milzīgas summas. Jāatgādina bēdīgais piemērs ar mūziķi Laimi Rācenāju, kurš pērn Itālijā cieta satiksmes negadījumā. Tuvinieki meklēja palīdzību, lūdzot ziedojumus, jo par neatliekamo palīdzību Itālijā jāmaksā nebija, bet tālākā ārstēšana un transportēšana uz Latviju ir jāapmaksā no savas kabatas. Tāpēc izdevīgāk ir nopirkt polisi, jo apdrošinātājs sedz šādas izmaksas.

Jo īpaši tad, ja paredzēts brauciens uz eksotisku zemi, nedrīkst ignorēt aicinājumus vai prasības vakcinēties. Izrādās, kāds kungs no Latvijas jau septiņus gadus apceļo pasauli. Kad viņš sasirga ar malāriju Āfrikā, nācās lūgt palīdzību ĀM, lai nogādā mājās. Kad cītīgais ceļotājs Latvijā bija izārstēts, ĀM saņēma informāciju, ka viņš turpina klātienē iepazīt pasauli, stāsta ĀM valsts sekretārs Andris Teikmanis. «Latvieši ir izaicinājuma meklētāji,» viņš labdabīgi pajoko.

Runājot nopietni, A. Teikmanis pirms ceļojuma aicina reģistrēties konsulārajā reģistrā (https://kr.am.gov.lv), lai ārkārtas situācijā Latvijas valstspiederīgajiem būtu vieglāk palīdzēt. 2009. gadā šādi reģistrējās 1516 cilvēku, 2010. gadā – 1542, pērn – 2450. Visi personas dati reģistrā tiek aizsargāti, un trīs mēnešus pēc atgriešanās informācija tiek dzēsta.

A. Teikmanis aicina sekot brīdinājumiem ĀM mājaslapā, lai uzzinātu aktuālāko informāciju par bīstamajiem reģioniem. Kad Ēģiptē izcēlās nemieri un konfliktsituācijas attīstījās ļoti strauji, mainījās arī informācija – līdz pat brīdinājumiem neapmeklēt konkrētus reģionus. Pērn Ēģiptē palīdzību un konsultācijas saņēma vairāk nekā 600 tūristu no Latvijas, Lībijā – pieci mūsu valstspiederīgie un pēc katastrofas Japānā – vairāk nekā 100 Latvijas iedzīvotāju un pilsoņu.

ĀM informē, ka ir palielinājies ārvalstīs izsniegto atgriešanās apliecību skaits. 2011. gadā izsniegtas 4334 atgriešanās apliecības, kas ir par 15 procentiem vairāk nekā 2010. gadā, un 26 pagaidu ceļošanas dokumenti (2010. gadā – 20).

***

ATCERIES!

• Latvijas Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts tālruņa numurs ārkārtas situācijām: +371 26337711.

• Atceroties Latvijas kodu 371, numuru iespējams viegli iegaumēt – koda cipari jādubulto un jāatceras, ka numurs sākas ar skaitli 26.

Latvijā

Valsts aizsardzības dienesta karavīri Sēlijas militārā poligona dronu mācību un testēšanas poligonā aizvadījuši noslēdzošās bezpilota lidaparātu rotas līmeņa mācības, kurās, izmantojot dažādus bezpilota lidaparātu modeļus, trenēja spēju identificēt un iznīcināt pretinieku, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrijā.

Svarīgākais