Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) uzsver, ka līdz ar izmaiņām Krimināllikumā ir mīkstināti sodi par mazgadīgo pavešanu netiklībā.
Lai gan Tieslietu ministrija (TM) kategoriski iebilst pret viedokli, ka sodi par seksuāliem noziegumiem pret bērniem būtu samazināti, tomēr tā nenoliedz, ka tieši šis pants, kas paredz sodu par mazgadīgā pavešanu netiklībā, ir mainīts un brīvības atņemšanas sods mainīts no sešiem uz pieciem gadiem. Tas izdarīts, lai par šādu nodarījumu varētu noteikt arī alternatīvus sodus – piespiedu darbu, naudas sodu vai probācijas uzraudzību.
Ar to principiāli nevar samierināties inspekcija. Tās vadītāja Laila RiekstaRiekstiņa uzsver: ko nozīmē pavešana netiklībā? Tā nav nekāda nevainīga darbība pret bērnu. «Jā, daudziem ir arguments, ka tā nav izvarošana, – kas gan tur slikts, ja kāds kopā ar bērnu paskatījās pornogrāfisku filmu, kas gan tur slikts, ja izģērbās maza bērna priekšā. Bet iedomājieties katrs savu bērnu tādā situācijā, tad vairs nebūs jautājumu!»
Grozījumi Krimināllikumā stājušies spēkā jau pērn oktobrī, taču VBTAI kopā ar policiju, kas izmeklē šādas lietas, ar izmaiņām reālajā dzīvē sākuši saskarties nesen, kad policijas pārstāvji informējuši par sarežģījumiem lietu izmeklēšanā. Proti, kā stāsta L. RiekstaRiekstiņa, ja maksimālais brīvības atņemšanas sods tiek noteikts piecu gadu robežās, tas vairs netiek kvalificēts kā smags, līdz ar to mainās pierādījumu iegūšanas un sagatavošanas process. Piemēram, aizdomās turamo personu nedrīkst paturēt apcietinājumā ilgāk par diviem mēnešiem. VBTAI sagatavojusi priekšlikumus Labklājības un Tieslietu ministrijai, kur izklāsta savu nostāju, kāpēc arī šis nozieguma veids ir kvalificējams kā smags. «Tas nav nevainīgs flirts un daudzos gadījumos atstāj lielu iespaidu uz bērna attīstību. Mēs vēlamies, lai visi šāda veida noziegumi pret bērnu tiktu uzskatīti par smagiem. Ja valsts vēlas mīkstināt sodus un uzskata, ka pārāk bargi tiesā noziedzniekus, to nedrīkst sākt ar noziegumiem pret bērniem,» ir pārliecināta L. RiekstaRiekstiņa.
TM, reaģējot uz bērnu tiesību aizstāvju teikto, uzsver, ka ar grozījumiem Krimināllikumā sodi par izvarošanu un vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu nav samazināti, bet tieši otrādi – palielināti no 7 līdz 10 gadiem cietumā par izvarošanu un no 6 līdz 10 gadiem par vardarbīgu dzimumtieksmes apmierināšanu.
Brīvības atņemšanas sods par nepilngadīgā pavešanu netiklībā netika mainīts – tas joprojām ir paredzēts līdz trim gadiem cietumā. Tomēr ir mainīts brīvības atņemšanas sods tieši par mazgadīgā pavešanu netiklībā – no sešiem līdz pieciem gadiem, lai varētu noteikt arī alternatīvus sodus.
Zīmīgs TM paziņojumā ir teikums, kas ir pretrunā ar bērnu tiesību aizstāvju teikto par noziegumu patieso smagumu un valdošo domu: ja noziegums neatstāj fiziskas sekas, tad neradot tik lielu kaitējumu. Bet tieši TM raksta: «Netiklās darbības ar nepilngadīgajiem var izpausties dažādi, un tām var būt dažāds raksturs, ievērojot to, ka nodarījums ne vienmēr var izpausties fiziskās darbībās, bet arī ar mazāku kaitējumu cietušajam, tāpēc nav nepieciešams visos gadījumos paredzēt tikai brīvības atņemšanu.» Inspekcija tam nepiekrīt.