Palīdzības fondu ārzemēs cietušajiem latviešiem sola jau šovasar

Pērn Latvijas pārstāvniecības sniegušas palīdzību 294 personām, kuras ārzemēs palikušas bez naudas un iztikas. Pēdējos divos gados 90 cilvēkiem bija nepieciešama palīdzība, lai varētu atgriezties Latvijā, jo viņiem nebija naudas biļetei.

Nepieciešamības gadījumā vēstniecības arī nodrošinājušas uzturēšanos viesnīcās, iegādājušas drēbes un pārtiku, kā arī apmaksājušas medicīniskos pakalpojumus. Tas gan nenozīmē, ka Latvijas Ārlietu ministrijas (ĀM) rīcībā ir līdzekļi, lai katram ārzemēs grūtā situācijā nonākušajam varētu nopirkt biļeti vai palīdzēt kā citādi finansiāli. Ārkārtas situācijā nelaimē nonākušajam ar ĀM starpniecību ir iespēja vērsties pēc palīdzības pie tuviniekiem vai paziņām, lai sagādā nepieciešamo naudas summu, ko ĀM ir iespēja operatīvi pārskaitīt.

ĀM Konsulārā departamenta direktore Līga Bergmane cer, ka jau šovasar, sākoties tūrisma sezonai, materiālās palīdzības fonds darbosies. Tas palīdzēs ārvalstīs nelaimē nonākušajiem Latvijas iedzīvotājiem. Fonda izveidei ir nepieciešami 50 000 latu, bet, kamēr notiek attiecīgo Ministru kabineta noteikumu projektu saskaņošana, līdzekļi vēl nav paredzēti.

ĀM valsts sekretārs Andris Teikmanis brīdina, ka cilvēki, izbraucot uz ārzemēm, ne vienmēr rūpīgi izlasa, piemēram, līgumu ar tūrisma firmu un tikai akūtās situācijās attopas, ka viņiem nav noformēta apdrošināšana un ir jāmaksā par medicīniskajiem pakalpojumiem. Topošais fonds ļaus palīdzēt arī šādos gadījumos, taču piešķirtais aizdevums būs jāatmaksā.

«Tas nav dāvinājums, tas ir aizdevums, bet, ja cilvēks nokļuvis ārkārtas situācijā ārzemēs, tad viņam aizdevums ir svarīgs,» piebilst A. Teikmanis. Materiālās palīdzības fonda aizdevumu varēs piešķirt, ja slimības, ievainojuma, nelaimes gadījuma, noziedzīga nodarījuma, dabas katastrofas vai citu iemeslu dēļ cilvēks ārzemēs būs palicis bez naudas, lai varētu apmaksāt savu atgriešanos Latvijā. Vienai personai varēs piešķirt līdz 2000 latu, maksimālā summa būs jāatmaksā pusgada laikā. Ja kāds izvairīsies no līdzekļu atmaksas, tad tos piedzīs tiesu izpildītājs.

A. Teikmanis arī informē, ka sadarbībā ar Satiksmes ministriju tiek izskatīta iespēja ar īsziņas starpniecību informēt ceļotājus par konsulāro palīdzību katrā valstī.