CSDD plāno samazināt sodus par ātruma pārsniegšanu

© F64 Photo Agency

Tuvāko nedēļu laikā Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) grasās ierosināt izmaiņas likumā, kas mīkstinās sodu par ātruma pārkāpšanu. Ja šoferis ātrumu būs pārsniedzis ne vairāk kā 10 kilometrus stundā, naudas sodu aizstās ar brīdinājumu, saka CSDD priekšnieks Andris Lukstiņš.

«Ja pārkāpumu fiksēs ceļu policijas inspektors, autovadītājam izteiks brīdinājumu un piešķirs soda punktu – no tā mēs atteikties negrasāmies. Ja pārkāpumu fiksēs fotoradars, būs tikai brīdinājums, jo, cik zināms, par fotoradara fiksētajiem pārkāpumiem soda punktus nepiešķir,» saka CSDD vadītājs. Priekšlikums jau ir gatavs, un to drīz aktualizēs.

Tuvāko mēnešu laikā, iespējams, veiks vēl kādas izmaiņas likumā, ar kurām paredzēts stingrāk kontrolēt firmu Vitronic Baltica un partneri, kas uzņēmusies fotoradaru uzstādīšanu. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti pēc iepazīšanās ar fotoradaru līgumu secinājuši, ka firma Vitronic Baltica un partneri rupji pārkāpj saistības, kuras iepriekš solījusies pildīt. Valsts policijas (VP) priekšnieka pienākumu izpildītājs Guntars Marķitāns, komentējot situāciju, skumji nosaka, ka policija ir ķīlnieka lomā. Savukārt VP Prevencijas pārvaldes vadītāja Edmunda Zivtiņa komentārs skan vēl bezspēcīgāk: «Kāda situācija ir, tāda tā ir!»

Kāda tā ir? Šodien uz Latvijas ceļiem vajadzēja būt jau 40 stacionārajiem fotoradariem, bet tā vietā Vitronic Baltica pildījusi tikai to līguma daļu, kas paredz pārvietojamo fotoradaru uzstādīšanu. VP priekšnieks Ints Ķuzis uzdevis firmai līdz 20. maijam izpildīt visus līguma nosacījumus, pretējā gadījumā līgumu lauzīs. Atbildīgās Saeimas komisijas deputāti ir noskaņoti rīkoties agrāk par 20. maiju.

«Līgumsodu par neizdarīto aprēķina un maksā, bet acīmredzot tas ir pārāk maigs. Tāpēc sekosim situācijai un, ja vēl atkārtosies tādi firmas pārstāvju izteicieni, ka viņi nezina, vai varēs laikā izpildīt līguma nosacījumus, esam gatavi ceļu satiksmes likumā izdarīt izmaiņas, ar kuru noteiksim, ka tikai 30% no fotoradariem uz Latvijas ceļiem drīkst būt pārvietojamie,» saka Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis. Tādējādi komisija cer paātrināt stacionāro radaru ieviešanu.

Satiksmes ministrijas vērtējumā Vitronic Baltica diez vai izdosies paveikt visus darbus līdz 20. maijam, jo stacionāro fotoradaru uzstādīšanas vietu izbūvei nepieciešams saskaņot virkni dokumentu. Trīs mēnešu laikā, visticamāk, visas formalitātes nokārtot nebūs iespējams. G. Marķitāns norāda, ka pagaidām policija tiesu darbiem negatavojas un cer, ka Vitronic Baltica saistības izpildīs. Noslēgtais līgums ir ierobežotas pieejamības informācija, taču VP izteikumi, ka «policija atrodas ķīlnieka situācijā», un virkne citu pazīmju liecina, ka tiesāšanās ar Vitronic Baltica, visticamāk, nebūs viegla. «Piemēram, ja firma nepilda saistības, tai dienā jāmaksā 110 latu sods, bet, ja valsts kaut ko nebūtu izdarījusi, tie būtu 11 000 latu dienā!» akcentējot līguma nepilnības, norāda Saeimas komisijas deputāts Kārlis Seržants.

Jāpiebilst, ka no šodienas ceļu policijas ekipāžām uzdots apsekot fotoradaru vietas, lai kontrolētu, vai tie netiek slēpti aiz tilta balstiem vai sniega kupenām.

Latvijā

Taksometru pakalpojumu pieejamība dažādām sabiedrības grupām un invaliditātes veidiem var būt atšķirīga, tomēr transportlīdzekļu pielāgošanā jāveic ievērojami uzlabojumi, jāizglīto vadītāji un jāveicina empātija, reizē neaizmirstot par drošas braukšanas kultūru, lai taksometru pakalpojumus pilnvērtīgi varētu izmantot arī pasažieri ar invaliditāti un vecāki ar maziem bērniem, uzskata Tiesībsarga birojs.

Svarīgākais